Кога ще имаме паметник на загиналите във войните бургазлии
Засега на всеки празник бургазлии поднасят цветя все пред паметника на загиналите от 24-ти Черноморски пехотен полк до военния клуб в Бургас
16 Януари 2013, Сряда
Сто години вече ни делят от чутовните победи на българската армия в Първата Балканска война.
Българските селяни, земеделци и занаятчии, превърнали се за едно денонощие във войници, проявяват нечувани умения и храброст, като за по-малко от месец поставят на колене вековния поробител и могъщата Османска империя се сгромолясва пред щика на нашия войник и мощния му вик „На нож“.
Век по-късно ние, внуците и синовете на великите победители, пролели кръвта си за нас и свободата ни, няма откъде в Бургас да научим кои са те, как са загинали и къде са погребани. Няма какво да напомня на младите за техния подвиг и събитията от онова време.
Днес, когато в цяла България, в Сърбия, в Гърция, в Черна гора и дори в Турция се провеждат тържества по повод годишнината, издигат се нови и се възстановяват старите паметници в чест на загиналите, в един от най-големите градове на страната ни управляващите не се трогнаха и загърбиха паметта на бащите и дедите си.
Изминаха повече от две години, откакто по инициатива на патриотични сдружения и организации пресата и телевизия СКАТ отправиха искане до кмета и общинския съвет в Бургас в чест на 100-годишнината от Балканската война да се издигне паметник на бургаските воини, отдали живота си за независимостта на България. Проведено бе и обществено обсъждане. Скулптори, журналисти, военнослужещи във военноморската база и офицери от резерва, а също и ръководители на музея и библиотеката в морския град се изказаха положително и подкрепиха идеята и направиха конкретни предложения за мемориала. Заместник-кметът на Бургас Йорданка Ананиева пое ангажимент и даде великолепни обещания от името на кмета и председателя на Общинския съвет Снежина Маджарова.
Но те и до днес стоят неизпълнени и никой не знае кога, къде и какъв паметник ще се издигне. Нещо повече. Неотдавна ОбС-Бургас вместо да реши проблема за създаване на паметник на загиналите воини, взе да се занимава и да решава въпроса за паметника на осъдените от Народния съд убийци на антифашистите в България. Съветниците от ГЕРБ последваха примера на СДС и се боядисаха в „кафяво“. Искаме да попитаме: това ли е, господа съветници, най-спешният проблем на Бургас и къде по света и в Европа сте видели паметник на осъдените от Международния съд в Нюрберг фашисти?! Нима не сте виждали в Брюксел мемориала на българина-антифашист, смятан за белгийски герой Ангелов?!
Защо наново ни разделяте на фашисти и комунисти?! Няма ли да се поучим от Испания, където след падането на режима на Франко бяха вдигнати множество „паметници на помирението“?!
Не се ли срамувате и червите, господа управници на Бургас, когато водите делегациите, дошли в града по повод стогодишнината, пред паметника на българския непобедим воин, построен от бедните бургаски граждани още през 30-те години на миналия век, когато Бургас е бил едва 25-30-хилядно градче?! Странно е как сега, когато градът наброява почти 300 000 жители, не може да се намерят пари и място, скулптори, архитекти и най-важното – политици и ръководители, които да решат проблема с изграждането на паметник на загиналите бургазлии във войните от Освобождението на България до днес“!
Затова ние питаме: къде, кога и как ще почетем нашите предци, пролели кръвта си в тази война? Или тъй като Одрин е близо, ще трябва да ходим до там да поднасяме цветя на паметника на Шукри паша?
Призоваваме бургазлии, ако до деня на освобождението на Бургас от турско робство – 6 февруари, не бъде решен този проблем, да изразим нашия протест срещу безхаберието, безразличието и бездействието на председателя на Общинския съвет Снежина Маджарова и кмета на града Димитър Николов, които вече трета година не предприемат нищо за изграждането на един достоен за славата на българските воини мемориал на загиналите във войните бургаски граждани.