Да убиеш присмехулник


Да убиеш присмехулник
Танер-Али
31 Януари 2013, Четвъртък


Нападателят на Доган е жертва на доганизацията на българската политика и затова хиляди искат съд за побойниците, линчували Октай

Автор: Ани Петрова

Оказа се, че няма по-лесно от това да убиеш присмехулник. При това – на публично място. Независимо от всевиждащите очи на камерите. И дори въпреки усилията на позадрямалите допреди минута гардове от НСО. В България няма Ку-клукс-клан, но има добре костюмирани и лесно афектиращи се политици, които линчуват с нечовешка злоба.
Те не се срамуват да ритат в главата паднал и закопчан с белезници човек. Биячите не се страхуват, че ще им бъде потърсена отговорност.  Те са активисти на ДПС и като такива държат да покажат активна преданост пред боса на партията.

„Да убиеш присмехулник” всъщност е детска книжка, която разкрива тъжни истини от живота на възрастните. Нещо като в случая с „покушението” срещу Ахмед Доган и зверският побой над извършителя Октай Енимехмедов. Така или иначе, кадрите с побоя бяха показани стотици пъти по десетки телевизионни канали. Вероятно именно заради това преекспониране на опита за линчуване на Енимехмедов, реакцията на социалните мрежи изпревари в някаква степен разкритията за мотивите, накарали 25-годишния студент да насочи газов пистолет срещу недосегаемия и скъпо охраняван срещу 2,5-3 млн. лева на година лидер на ДПС.

В интерес на истината пръв реагира братът на Октай – Метин Енимехмедов. Той публикува няколко снимки, на които са отбелязани биячите на брат му и написа на страницата си във „Фейсбук”: „Гордея се с тебе, братчето ми!”. След което призова за съд над хората, линчували Октай.

Този призив вероятно нямаше да хване в така голяма степен дикиш (нарочно използвам турската дума), ако не бе циничната реакция на зам.-главния прокурор на София Николай Кокинов, който заяви, че в случая ставало въпрос за необходими щети или вреди при обезвреждане на престъпник. „Това е реакция в състояние на афект и изненада и не би било логично да се търси наказателна отговорност”, каза прокурорът, изправен до вътрешния министър Цветанов. Кокинов не коментира възгласите "убийте го" и "бийте го", които съпровождаха саморазправата.

Между другото, няколко дни по-късно психиатърът д-р Николай Михайлов заяви, че изказването на градския прокурор на София говори за „едро сито за елитарно насилие”.
Часове след апела на Метин във „Фейсбук” беше организирана групата „Съд за участниците в боя на Октай Енимехмедов“. В сряда нейните членове вече надхвърляха 13 000. Призивът е за мирен протест на 26 януари, който да се проведе точно в 12,00 часа пред съдебните палати във всеки български град.

От телевизионните кадри се вижда, че Октай Енимехмедов е съборен на земята, ритан в главата и налаган с юмруци от Мустафа Карадайъ, Танер Али и Джамисет Джафер.
Мустафа Карадайъ (42) е секретар на Централното оперативно бюро на ДПС, братовчед на бившия главнокомандващ на турската армия ген. Карадайъ, учредител и лидер на младежката организация на партията и син на  Айше Карадайъ.

Докато синът бе зам.председател на Агенцията за следприватизационен контрол, в смолянското село Борино, неговото семейство изгради 3-етажния хотел "Аркадия" със снек бар и зала за конференции. В официалните документи на фонд "Земеделие" този хотел фигурира на името на Айше Мустафа Карадайъ. Проектът й е одобрен през 2003 г., а субсидията е 146 768 лв. Дълго време (вероятно и в момента) хотелът се управлява от по-големия брат на Мустафа - Ахмед Карадайъ.

Мустафа Карадайъ пръв стигна Октай Енимехмедов и го събори на земята преди още да дотичат гардовете от НСО. Той единствен даде някакво обяснение за постъпката си – „Действах инстинктивно” – и като че ли най-малко може да бъде упрекнат в свръхупотреба на насилие.

Танер Али (40)  е кмет на община Антоново в три последователни мандата. Негова съпруга и съпартийка е Севим Али, която след последните местни избори стана председател на ОбС в Търговище.  Танер Али е завършил Национална спортна академия в София, а по-късно специалност „Турска филология“ в Шуменския университет. Управлява Антоново от 2003 година. В момента е и председател на Контролния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Беше един от най-активните в побоя над Октай Енимехмедов. Няма данни за негова публична изява или обяснение за действията му в зала 3 на НДК.

Джамисет Джафер (24), общински съветник от ДПС в Пловдив. Ето и написаното за него от местен сайт: „…един от най-активните и разлютени участници в мелето бе старейшината от Движението Джамисет Джафер. Бащицата с такава нескрита ярост трескаше ритници в главата на нападателя, че чак искри хвърляше в саморазправата. Бе усмирен от гардовете на НСО едва когато вкара няколко шута в главата на Октай.
След екшъна Джамисет не се е появявал на публични места в Пловдив. Според източници на „Под тепето” той е бил скастрен от висши функционери, които изрично му забранили да дава каквито и да е обяснения”.

И още редове от друга публикация: ”Джафер е сред най-спорните фигури на ДПС в Пловдив. Бил е председател на джамийското настоятелство на Джумая джамия. Мнозина мюсюлмани го обвиняват, че е отклонявал средства от вакъфските имоти. Допреди няколко месеца той прибираше парите от Виенската сладкарница на главната, но сградата беше обявена за опасна и беше затворена. Групата общински съветници от ДПС в Пловдив не е в опозиция, а гласува за предложенията на управляващите от ГЕРБ”. ожидар Димитров също настоява за съд

Аз се присъединявам към тези, които искат съд не само за атентатора, защото той, разбира се, трябва да бъде осъден, но и за нападателите, които го биха на конференцията на ДПС, коментира Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, цитиран от „Фокус”.  По думите му истинските поражения върху имиджа на България ги нанесе именно този зверски побой, наречен от някой коментатори даже „опит за линч”.

Това е лош театър, който много наподобява, и сценарият е взет, от едно подобно покушение срещу Тургут Йозал през 1988 година. Тогава, пак по време на конференция, изскача двуметров младеж да го гърми, но дребничкият Тургут Йозал се справя лично с него и става големият герой, припомня историкът.
Димитров не скрива, че е потресен от „зверския либералдемократичен побой над нападателя“. Той е категоричент, че това е недостойно за делегати на една европейска партия и подобно нещо не се е случвало в Европа.

Между другото, Октай Енимехмедов проговори в залата на Софийския районен съд, където се гледаше мярката му за неотклонение.
Мисля, че съм в полза за обществото. Мога да съм заплаха за тайното общество на ДПС, каза той. И добави, че целта му не е била да убива, а да сплаши Доган.
-----
За сведение на зевзеците и на знаещите: газовото патлаче на Октай е произведено в същия турски завод „Волтран”, където се правят и едноименните евтини газови уредби за автомобили…


Джамисет Джафер Мустафа Карадайъ

В категории: Политика , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
tozi
02.02.2013 08:20:49
0
0
Нека се направи независима ревизия на община Антоново! Има съмнения, че Танер Али е злоупотребявал и злоупотребява със средствата на общината. Един факт - постъпленията оъ данъци. Много от данъкоплатците в община Антоново не живеят на територията на общината и плащат данъците си по банков път. Но преводите не се очетоводяват и задълженията остават, като същевремено трупат лихви. За да се заметат следите се сменя обслужващата банка (в момента е банката на Доган - D банк). Така че, ако се тръгне оттам, могат да се видят и други неща, като например безотговорната сеч на гори на територията на общината без разрешение или надхвърляне на разрешеното. И много още други. И зад всичко това стои местния бей Танер Али. Между другото, той много се ласкае ако го наричат точно така - бей.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки