Пет години сдружението „Велико Търново за гората” се бори по всички възможни начини да спаси от изсичане и застрояване
Автор: Здравка Христова
частните 53 декара гора над старопрестолния град. Природозащитниците ходиха по обществени обсъждания, правиха подписка, организираха дискусии и пращаха сигнали до прокуратурата.
Така, крачка по крачка, те постигаха своите малки победи. Първо, бившият кмет на Велико Търново Румен Рашев наложи двегодишна строителна забрана за въпросните 53 декара горска територия.
Последваха срещи с министри и лично с премиера Бойко Борисов. Точно преди година се състоя нова обществена дискусия, няколко часа след която общинският съвет взе решение да предложи на министър Лиляна Павлова да издаде възможната по закон едногодишна забрана за строеж в горите.
Така беше предотвратено безумието резачките и багерите да навлязат в лесовете на националния дендрариум „Втора българска държава” и в защитените зони „Търновски височини”.
Забраната на Лиляна Павлова обаче изтече на 18 януари 2013 г. По искане на прокуратурата в съда във Велико Търново през 2012 г. беше образувано дело по възстановяването на земи в националния дендрариум, в който попадат и проблемните 53 декара гори. В момента тече едномесечният срок съдът да се произнесе на първа инстанция.
Проверка, предизвикана по Закона за достъп до обществената информация от „Велико Търново за гората“, спря в първите дни на 2013 година незаконна сеч в горските масиви. Регионалната дирекция по горите, полицията и прокуратурата издирват в момента частен лесовъд от Елена, издавал позволителни за сеч, без да му бъдат поискани.
Установено бе, че на 3 януари 2013 г. лесовъдът на частна практика инж. Иван Иванов е издал 4 позволителни за сеч на своя колега Георги Иванов за парцели от частната гора над кв. „Картала”.
На 9 януари т.г. бе направена проверка в терените, определени за сеч по тези позволителни. В писмените си обяснения пред горските лесовъдът Георги Иванов твърди, че не знае на негово име да има издадени разрешителни и че не е отправял искане за въпросните документи.
Последваха заповеди на директора на Районна дирекция на горите инж. Николай Николов, с които той обезсили фалшивите позволителни. Така тези 53 декара гора засега се разминаха с брадвите. В средата на януари т.г. пък във Върховния административен съд започна делото, заведено от земеделския министър Мирослав Найденов, за смяната на предназначението на въпросните гори.
Предстои да научим дали изходът от него ще спаси застрояването на боровата гора над квартал „Картала”, попадаща освен в дендрариума „Втора българска държава”, но и в границите на „Натура 2000”.