Предсрочни избори?


22 Февруари 2013, Петък


Колко да са предсрочни – с 2 месеца най-много

Автор: Борислав Михайлов

Преди време премиерът Борисов се „изпусна” на един работен обяд с дипломати и назова като дата на редовните парламентарни избори 7 юли. Според изчисленията вотът може да се изтегли най-много с два-три месеца, ако нито една от парламентарните партии не успее или не пожелае да направи правителство в рамките на 41-вото Народно събрание.

Сроковете започват да текат от 21 февруари - денят, в който парламентът приема оставката. Министрите остават на работа, включително и финансовият, след което на ход е президентът, който след консултации с парламентарните групи трябва да възложи на най голямата, в случая ГЕРБ, да излъчи кандидат за министър-председател.
Борисов (защото той е партийният лидер) ще има седмица да предложи правителство, но при неуспех и нежелание мандатът отново се връща на президента, който го предлага на втората по численост парламентарна група - Коалиция за България.

Отсега е ясно - и ГЕРБ, и БСП декларираха, че няма да реализират правото си и така се стига до финалната част на процедурата. Мандатът се предлага от държавния глава на някои от останалите парламентарни сили. Такива в края на 41-вото народно събрание са ДПС, Синята коалиция и "Атака".
Изборът е изключително на държавния глава. При неуспех заради връщане на мандата или за неподкрепа при евентуално гласуване се стига до служебно правителство, разпускане на Народното събрание и насрочване на нови избори в срок. Те според конституционната разпоредба, се провеждат най-късно до два месеца след прекратяване на пълномощията на парламента.

Около три седмици би отнела парламентарната рулетка, ако се изчерпа докрай. Преди момента на насрочването на предсрочните избори, минимум два месеца и половина, според изборните спецалисти, са необходими за подготовката на вота. Интересен детайл е, че новите промени в Изборния кодекс, за които депутатите се караха и заседаваха, включително и денонощно, все още не са финализирани с президентски подпис.

Ако се стигне до служебно правителство, то би било третото в най-новата ни история, а президентът Плевнелиев - третият държавен глава след Жельо Желев и Петър Стоянов, който да има шанса да направи свое правителство.
Служебният кабинет е с ограничени правомощия, включително да проведе изборите, но остава опцията в рамките на този парламент да има ново правителство, а изборите все пак да са през юли.


В категории: Политика

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
вова
22.02.2013 15:39:18
0
0
хубаво пишете за предсрочни избори,но внимавайте да не са около или на Великден,защото те нашенците и без това не ходят много да гласуват,а след това псуват,та да се огледат всички предпоставки,които биха довели до ниска избирателна активност,защото някои,които гласуват под строй и срещу почерпка,само това чакат.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки