Да надникнем и под забрадките


08 Март 2013, Петък


Както е известно, през седемдесетте години бяха възстановени имената на потурчените преди векове българи. Голямата маса от това население прие нормално този факт.



Хората не знаеха турски език и имената им завършваха на  „-ов” или „-ев”. Някои наши псевдополитици и псевдоучени казват, че е имало само турско присъствие по нашите земи. Наричат потурчването  „помохамеданчване”.

Мохамедани има в целия свят, но турци е имало в България и това си е било жестоко потурчване. За това има безброй доказателства, документи и признания от висши турски служители. Кощунство с паметта на прадедите ни, жестоко страдали от това, е да се омаловажава и да се отрича това потурчване. Битът на тези хора е променен изцяло и животът им бива подчинен на ислямските закони. Особено тежко е било положението на жените, които са третирани по-зле от добитъка. Този битов консерватизъм в тези семейства продължава до голяма степен и днес.

След връщането на българските имена животът на тези хора се промени коренно. Фереджетата и шалварите при жените бяха изоставени. Празнуваха се българските празници и традиции. Беше приятно да гледаш как те играят прекрасно българските хора. Жените се обличаха като тези от големите градове и дори се надпреварваха в модата. Процесите по приобщаването им към българското вървяха по-бързо от очакваното, особено при представителките на нежния пол. Държавата помагаше на тези райони с всички средства – градовете бяха обновени, направени бяха пътища, създадени бяха предприятия. Поощряваше се образованието и с известно предимство децата от тези райони се приемаха в училища и университети. Всичко вървеше добре, обаче ислямските порядки, практикувани през вековете, трудно се променяха...

В Родопите, където работех, при работничките, които изпълняваха физическата работа, беше дошло едно момиче. То беше завършило основно образование. Попитах го няма ли да учи по-нагоре и то ми отговори, че ако помогна да влезе в по-горно училище, ще учи. Имах възможност да й помогна. Мина време, тя не казва нищо. Срещнах баща й, запитах и него защо не отива момичето на училище. Отговорът беше същият – ако помогна. Обещах и на него и зачаках да ме потърсят, за да кажат към кое учебно заведение са се насочили.

Минаха две години. Една сутрин момичето дойде и плачейки ме помоли да отменя отиването му в школа. По това време имаше междуокръжна школа в Смолян, в която обучаваха безплатно млади жени на стопански дисциплини. Учеха ги да готвят, да шият и на други битови дейности. Но аз не склоних да отменя заминаването й там.
Един ден случайно я срещнах заедно с приятелки от нейното село и от Мугла – с нови прически и леки изкуствени сенки на очите. Исках да ги почерпя в сладкарницата, но девойките отказаха – щял да ги види някой от тяхното село и ако кажел на техните, че са с мъж в сладкарницата, тежко им.

Момичето се научи да готви и се завърна. Оставих я на работа в стола. По-късно изкара готварски курс и досега продължава работа като готвачка, създаде и семейство. Един ден й дадох да прочете книгата „Ариф и Амзина”. Като видя заглавието, се изчерви, но я взе. Тогава се избягваше споменаването на турски имена. Минаха се два – три месеца и тя ми донесе книгата. Разсеяно я попитах харесала ли й е, а тя отговори: „Книгата е добре написана, но при нас все още е така. Да не мислите, че не исках да уча? Исках, ама татко не ми разрешаваше. Пред вас уж беше съгласен, но у дома казва друго”.

Книгата, за която става дума, правдиво отразява женската трагедия при тези хора, сред които жената е третирана по-зле от добитъка.
Но процесите вървяха напред, времето лекуваше душевните рани и имаше поколение, което не е имало стари имена. Дори се срамуваха да казват, че са с такъв произход. Така беше до 1989 година.

Новите псевдодържавници и Тренчовци тръгнаха да правят евтина политика с тези хора и сега всичко постигнато се руши. Движението за права и свободи провежда своята асимилаторска политика. Строят се джамии и текета, та дори и паметници на завоевателите. Обезверените хорица от тези краища са заплашвани, че там ще стане пак турско. Емисари-ислямисти мътят мозъците на млади и стари. Влагат се луди пари в ислямски училища и в строителството на джамии. Скоро чух, че и в затворите ще строят джамии. Турските попълзновения се придвижват бавно, но сигурно и към центъра на България, не подминават и Правец.

Българите подценяват тези неща, управляващите още повече проспиват процесите. Може би ще се събудят, но ще бъде късно. Правозащитниците да не гледат забрадките, а да надникнат зад забрадките и в бита на тези хора, та да видят на какви ужаси ще се натъкнат.
Известният писател и общественик Юлиус Фучик беше казал: „Хора, бдете!”

Христо Христов,
Правец


В категории: Горещи новини , Трибуна

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки