Швейцария е една от най-богатите страни в Европа, с най-висок стандарт на живота. В нея е утвърдено ефективно, евтино и демократично управление на държавата,
основано на хуманизма и социалната справедливост. Конституцията не се променя без особена нужда, а когато се налага, за държавни и обществени въпроси се провежда допитване до народа чрез референдуми. Практично и евтино. Без никакви избирателни комисии, без застъпници и наблюдатели, без фалшификации и купуване на гласове. В системата се използват само пощенските служби.
Така, както в България всяко домакинство получава известие за дължими данъци и такси от данъчната служба по пощата, така е възможно в кратки срокове да се въведе в страната система за демократично, евтино и сигурно гласуване от всеки избирател чрез български пощи. Тази система струва на държавата само един пощенски плик за шест стотинки и лист хартия за една стотинка. Общо разходите за това няма да бъдат повече от 300 хиляди лева, а сега за изборите ще похарчим цели 21 милиона.
Процедурата е проста и ясна. Първо, всеки домоуправител представя в кметството списък на пълнолетните граждани по домовата книга. Второ, партиите и гражданските сдружения или инициативни комитети представят в кметството списък на кандидатите си за изборите по азбучен ред, като срещу името на всеки от тях се изписва в две квадратчета „да“ или „не“. Всеки избирател отбелязва със знак Х своя избор. Ако не желае да гласува, не отбелязва нищо. Предварително обаче ЦИК изпраща до кметствата образец на бюлетината, за да може тя да се обработи машинно, без намеса на човешка ръка.
Същите процедури се използват и за българските граждани, живеещи в чужбина постоянно, като там те се организират от посолствата или консулствата.
Всички процедури по изпращане и приемане на пликовете с бюлетините се подписват с трите имена и подписа на получателя и изпраща – така, както се изпраща или получава препоръчано писмо в пощата.
Единственият труден момент е съставянето на списъците с кандидатите. Сега сме изпаднали в патова ситуация поради протестите на гражданите, които законно искат да участват в управлението на държавата. А и по европейските норми, според броя на населението, депутатите в България не трябва да са повече от 75, а не както досега 250. И как така Унгария се засрами преди две години и съкрати депутатите си наполовина от 386 на 199 при 10 милиона жители, а ние не можем? От нашите 250 депутати само двайсетина активно участват в решаване на държавните проблеми, другите са хрантутници.