Борисов и Цветанов – анблок в прокуратурата


Борисов и Цветанов – анблок в прокуратурата
Според юристи фактът, че писмените заявки до „Авиоотряд 28
07 Юни 2013, Петък


Дори и герберите гласуваха да се разследват „частните” полети на „Авиоотряд 28”

Автор: Ани Петрова

Отминалата сряда може би ще се окаже един хубав ден за българската демокрация. Този път позабравената фраза на някогашния председател на 36-ото Народно събрание Александър Йорданов е особено подходяща за случилото се в сградата срещу паметника на Цар Освободител, както заради възможните последствия в полза на гражданите и демокрацията, така и защото всички присъстващи в залата депутати бяха изненадващо единодушни – сякаш наистина са повярвали, че съединението прави силата.

В началото бе шоуто.

Но не в парламента, а в ефира на една национална телевизия, където дадоха възможност на Цветан Цветанов да направи нещо като свое собствено риалити.
В телевизионното студио ранобудният заместник на Б.Б. по всички линии и бивш вътрешен министър с апломб обяви, че първото нещо, което ще направи, като слезе от екрана, ще е да отнесе лично и саморъчно в деловодството на парламента декларацията си за отказ от депутатския имунитет.

Въпрос на принуда, а не на личен избор – ако не бе го направил до 9,00 часа, парламентът щеше да започне седмичната си програма със създаването на временна комисия във връзка с поискания от главния прокурор имунитет на Цветанов.
В типичния за него стил и словоред бившият министър заяви: ”От това, което съм правил като министър на вътрешните работи, съм абсолютно спокоен и знам, че това е част от политическата игра, която се прилага в България от Тройната коалиция с помощта на прокуратурата”.

След което изненада всички с твърдението, че не е бил министър на вътрешните работи по времето, за което са обвиненията към него за незаконно подслушване на политици, журналисти и бизнесмени.

Като на изповед

И така, десетина минути преди 9 часа Цветан Цветанов внесе в деловодството на парламента декларация за отказ от депутатския си имунитет. По това време червената Мая Манолова, в качеството си на зам.-председател на парламента, вече му „кроеше шапката”, държейки в ръцете си проекторешението за създаването на комисия, която да вземе имунитета на Цветанов с повече шум и шоу.

„Аз знам какво съм правил, няма значение какво пише в делото. По никакъв повод не съм разпореждал, не съм си и помислял да правя незаконни подслушвания, или да карам служителите да правят действия извън закона, и извън техните професионални задължения”, каза Цветанов пред парламентарните репортери, след като си внесе декларацийката (без охраната му да влиза с него) и остана без имунитет (но не и без бодигардове на държавна служба).

На червения мокет пред деловодството Цветанов повтори част от казаното по време на сутрешното си тв риалити, т.е. обвини прокуратурата и тройната коалиция БСП-ДПС-„Атака” в съвместна политическа игра, насочена срещу него.
Което е вярно поне на 75%, но няма да има никакво значение, ако в хода на разследването и евентуалния процес истината излезе наяве, а престъплението получи наказание.
Освен това, в бъдеще на Цветанов вероятно ще му се наложи да анализира и коментира лекотата, с която Бойко Борисов хвърли и него на вълците, както преди това направи с Мирослав Найденов, ексдепутата Емил Димитров (Емо Фаса) и други знайни и незнайни сподвижници на Б.Б.

Между другото, Цветанов в понеделник и вторник бе за пореден (последен?) път в Брюксел вместо Бойко Борисов, на среща на председателите на парламентарните групи на национални партии, членуващи в Европейската народна партия.
Именно тях бившият вътрешен министър просвети и предупреди, че предприетите реорганизации в българските специални служби застрашават националната сигурност на страната и дори могат да застрашат сигурността на ЕС.

Тези си мрачни прогнози и оценки Цветанов повтори и на родна земя – където имаше повод и колкото пъти му се отдаде възможност. По думите му, промените, които се предприемат от новото ръководство на Вътрешното министерство, ще доведат до разпада на МВР.

От Цветанов – та на Борисов

С изненадващо единодушие -  с 206 гласа "за" – в сряда народните представители решиха да създадат временна анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства при ползването на правителствения "Авиоотряд 28" и въздухоплавателни средства на Министерство на отбраната не по предназначение в периода август 2009 - март 2013 г., т. е. по времето на правителството на Бойко Борисов.

Комисията трябва да провери кога, по какви дестинации, с каква цел, в какъв състав, с какъв разход на финансови средства са били ползвани въздухоплавателните средства на авиоотряда и Министерството на отбраната. За председател на комисията беше избран Венцислав Лаков от "Атака".
Само преди дни, на 1 юни, стана ясно, че писмените заявки за полетите на бившия премиер Бойко Борисов са унищожени.

Тогава бе огласен отговорът на Министерския съвет на запитване на bTV, подготвен чак след като репортерът от телевизията Константин Караджов спечели дело срещу мълчалив отказ да му бъде предоставена информация за полетите на бившия премиер с държавния авиоотряд. Отговорът е съставен по време на служебното правителство, но е подписан от Николай Боев - бившият съветник и пресаташе на Бойко Борисов, който от 29 май вече не работи в Министерския съвет.

Оказа се, че в правителството третирали заявките за пътувания на премиера Борисов, свързани с полети на „Авиоотряд 28", като обмяна на вътрешна информация между логистичните звена, поради което те дори не се извеждали с изходящ номер от деловодството на МС, не се архивирали и не се съхранявали в дирекция „Протокол” или в други  служби.
Според юристи фактът, че писмените заявки до „Авиоотряд 28" не се архивират и пазят в МС, е признание за нарушение на закона и дори престъпление.
Един от скандалите с „частните” полети на „Авиоотряд 28” избухна на 15 август 2012 година.

Тогава вестник „Преса” съобщи, че отборът на "Бистришките тигри", чийто капитан е Бойко Борисов, е летял с правителствения самолет „Еърбъс” до Варна, където е играл приятелски мач с участието именно на премиера. Министърът на транспорта Ивайло Московски призна, че информацията е вярна.
Сметката за полета била платена от депутата от ГЕРБ Емил Димитров. Със същия полет пристигнали съперниците от футболен клуб "Чавдар"-Етрополе. Срещата се е играла в края на юли на стадион "Тича" във Варна, а премиерът е ритал цял мач.

"Преса" твърди, че причина за полета била загуба на премиера при игра на карти на вързано в Евксиноград. Бойко Борисов обещал да изпълни едно желание на съперника си - депутат от ГЕРБ. Победителят поискал премиерът да играе с "Витоша"-Бистрица срещу "Чавдар"-Етрополе, на който Емил Димитров е почетен президент.
При друг случай, за който „Десант” информира, през октомври 2012 година премиерът Борисов и водената от него делегация летяха до Албания с два от военнотранспортните самолети „Спартан”, което струва на българските данъкоплатци около 620 000 лева.


Според справка в Сметната палата за 2011 г., Фидосова е погасила 500 000 лева кредити, без да са упоменати кой знае какви приходи извън депутатската й заплата „Бистришките тигри“, чийто капитан е Бойко Борисов, няма да могат да разчитат вече на правителствения самолет „Еърбъс” Цветанов вероятно добре си знае защо лидерът на ГЕРБ така набързо го пожертва

В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки