Заради неизгодно сключената сделка с „Петрол холдинг“ от прочутия някога бургаски стадион „Черноморец“ скоро ще остане само спомен Снимки: архив на „Десант”
28 Юни 2013, Петък
Примерите за неизгодните публично-частни партньорства нямат край
Автор: Георги Костадинов
Имотните сделки на Община Бургас са й донесли загуби за близо 120 милиона евро. В момента 630 декара общинска земя са заложници на политическите сделки, извършвани както от предишния кмет Йоан Костадинов, така и от сегашния Димитър Николов.
Най-скандален е случаят със стадион „Черноморец“, който е апортиран в едноименното акционерно дружество, в което по равно участват Община Бургас и „Петрол холдинг“.
Сделката е гласувана през лятото на 2007 г. по времето на ексградоначалника Костадинов.
До този момент загубите на футболния клуб надхвърлят 50 милиона лева, а дълговете му са за над 25 милиона. Дружеството се движи на ръба на фалита, който се очаква да стане факт най-късно до 2 години. Единственият читав актив остават 140-те декара апорт, включващ спортния комплекс. Заради тревожното финансово състояние обаче, общинската земя може да попадне завинаги в частни ръце. Евентуалните загуби на общината при продажбата й ще са поне 50 млн. евро.
Вече шест години кметът Димитър Николов запазва мълчание и отказва да вземе отношение по този казус. Самият той от самото начало на мандата си мълчаливо наблюдава как клубът отива към фалит, но не предприема никакви мерки стадионът да бъде спасен – с дежурното оправдание, че това е работа на местния парламент.
Друг такъв обект е плувният комплекс в ж.к. „Славейков“, който е разположен върху 24 декара площ. Преди години общината сключи сделка с БФБ, съгласно която върху терена трябваше да бъдат построени два нови басейна, зала и хотелска част. Първата копка за новия комплекс беше направена през есента на 2012 г. Но вече осем месеца в него няма вложен нито лев и няма изгледи това да стане. Загубите от стойността на земята се изчисляват поне на 10 млн. евро.
Същото важи и за колодрума, който бе апортиран като общински дял в смесено дружество през 2006 г. Оттогава той функционира като паркинг, а обещанията за големи инвестиции останаха мираж. И от тук общината губи още десетина милиона евро.
Историческа е сагата и с терена в центъра на града, върху който още по времето на соца бе замислено да се изгражда градски универсален магазин – т. нар. ГУМ (нещо като ЦУМ). Но вече две десетилетия на негово място се шири огромна дупка, превърнала се в клоака, в която се въдят наволя гущери, змии и зарази. Заради политически и икономически интереси земята не може да бъде използвана и носи само пасиви на общината. Загубите по най-занижени критерии наброяват около 30 млн. евро.
Широко рекламираният Логистичен парк също се нарежда сред сделките, носещи единствено пасиви на общината. Големите обещания за инвеститори и инвестиции се изгубиха в пустощта, в която вече година и половина тъне огромният запустял терен, погълнал преди това близо 4 милиона лева за изграждане в него на някаква митична инфраструктура. В смесеното дружество общината апортира 300 декара своя земя и сега трупа загуби от около 15 милиона евро.
В последните два месеца мнозинството на ГЕРБ в местния парламент даде благословията си на три компании да закупят парцели и да инвестират в „Индустриален логистичен парк – Бургас“. И трите се заклеха, че са готови да инвестират над 5 млн. лв. и да открият близо 120 работни места. Преди това старейшините дадоха зелена светлина и на първата фирма, проявила интерес към Зоната – „Финномеханик Кузманов" ЕООД. Но кога всички тези компании ще започнат работа в индустриалния парк още не е ясно. На този етап е дадено само разрешение за продажба на земите без обвързване с точни разчети и срокове. А обещанията за 4000 нови работни места и за над 100 милиона лева инвестиции останаха някъде в кметските предизборни кампании.
Прави впечатление, че всичките фирми са на кръгове, приближени до ГЕРБ, и е интересно как паркът ще функционира в новите реалности, когато на власт са БСП, ДПС и „Атака“. Все пак 51 процента от него са собственост на държавата. Така сега, заради политическата конюнктура, бъдещето на земята остава неясно и сделката най-вероятно ще увенчае поредния гаф на местната власт.
В началото на тази година пък мнозинството на ГЕРБ в местния общински съвет щедро гласува 117 декара златна земя в бургаския парк „Езеро“ да бъде дадена на концесия на руската фирма „Мостовик" за изграждането на Океанариум. Базирайки се на досегашния горчив опит с останалите големи сделки на общината, бургазлии изобщо не са оптимисти по отношение на този проект, утвърден при много неизгодни за тях условия.
Равносметката сочи, че в момента в различни форми на публично-частно партньорство са включени 630 декара общинска земя. А пропуснатите ползи и загуби от тези „партньорства“ се изчисляват общо на 120 милиона евро. Тъжното е, че както и при предишния червен кмет Йоан Костадинов, така и при сегашния гербаджийски градоначалник Димитър Николов, Бургаската община така и не съумява да стопанисва рационално своите имоти. А още по-тъжното е, че ги превръща в заложници на различни политически и икономически интереси.