Как се гонят неудобни служители


Как се гонят неудобни служители
Димитър Николов не просто уволнява, а закрива цели отдели
28 Юни 2013, Петък


Кметът на Бургас Димитър Николов е готов на всякакви сложни административни хватки, за да се скрие от уволнените си подчинени

Автор: Георги Ваташки

Община Бургас даде пример как се разкарва тихомълком  неудобен служител. На последното заседание на местния парламент (25 юни) мнозинството на ГЕРБ в Общинския съвет подкрепи кмета Димитър Николов (също от ГЕРБ), като удобно гласува предложените от него промени в структурата на общинската администрация.
Изненадващо бе закрит целият отдел "Информация, анализ и административно-наказателна дейност" към дирекция УКОРС  или, както я знаят бургазлии - Общинска полиция.

От докладната на Николов стана ясно, че служителите от уж закрития отдел се преместват в друго, специално създадено звено, но за досегашния му шеф Петко Лазаров не се предвижда ново работно място. Мотивите - неговата длъжност е излишна и се съкращава.
С този ход градоначалникът на практика дискретно се отърва от чиновника, който до вчера отговаряше за прилагането на общинската наредба и определянето размера на глобите. Сред бургазлии отдавна се говори, че всеки от пазителите на реда в града има поставена норма да състави поне два акта на ден, като в противен случай го грози уволнение. Именно средствата от репресивните санкции са основният приход, с който общината продължава да пълни своя бюджет.

Николов не за първи път се опитва така йезуитски да отстрани свои служители, замесени в скандали.
Без много шум, миналата седмица шефката на отдел „Озеленяване“ Светлана Танева бе понижена в длъжност, а нейното място зае една от заместничките й. В началото на май общината публикува съобщение, че обявява конкурс за мястото на Танева, която обаче все още не беше освободена от длъжност. По това време тя беше изпратена в продължителен отпуск.

Докато се радваше на годишната си почивка, в отдела й се случиха любопитни неща. Първо, проведен бе набързо конкурс за шефското й място, като изпитът се изчерпи с тест, за който пък запознати се кълнат, че можел да бъде издържан само от вътрешен човек. Второ, последва още по-бързо назначение на Мая Богомилова, която до скоро бе подчинена на Танева. Трето, Танева от своя страна зае мястото на Богомилова.
Обществена тайна в местната администрация е, че уволнението на Светлана Танева се наложи заради незатихващия (от септември 2012 г.) скандал с падналото дърво в централната част на града, което уби на място бургазлията Пейо Янчев. След нещастния инцидент общината панически изсече куп дървета, но отговорността за смъртта на младия мъж си остана.

Друга възлова фигура в администрацията - Красимира Черкезова, отговаряща за контрола на строителството в общината, пък бе принудена да подаде оставка. По времето на бившия червен кмет Йоан Костадинов тя се занимаваше с градския кадастър. Когато дойде Николов на власт, Черкезова не само че оцеля, но й бе възложена и борбата с незаконното строителство. Подписът на Черкезова стои под множеството заповеди за събаряне на какви ли не павилиони и бараки. Това бе човекът, за когото бургазлии казват, че сложил край на дребния бизнес в морския град.

Поводът, заради който Николов реши да се отърве от нея, бе за това, че шефката на отдела за контрол на строителството е издала разрешение за строеж на шестетажна жилищна кооперация в бургаския комплекс „Изгрев“, собственост на турския бизнесмен Неджет Куш.
Стотици живеещи в съседство се обявиха против проекта, който ще блокира достъпа до околните блокове и ще им отнеме една от последните зелени площи в презастроения квартал. Малко след избухването на скандала, Черкезова подаде заявление за напускане, уж по взаимно съгласие. Според колегите й обаче, това е просто учтива форма на уволнението й.

Дори най-приближените на Николов чиновници не са застраховани от това, че ще бъдат пожертвани в името на кметския рейтинг. Шефът на „Спортни имоти, паркинги и гаражи“ Живко Иванов също тихомълком бе отстранен от ръководството на печално известната „Синя зона“ и остана ръководител само на спортните обекти в морския град. Високата цена на платеното паркиране отдавна е повод за недоволството сред гражданите.

Съветниците от „Национален фронт за спасение на България“ многократно внасяха предложения за намаление на тарифите на „зоната“, както и да се прекрати практиката живеещите в централна градска част бургазлии да заплащат за паркомясто, без такова да им бъде гарантирано. Инициативата на родолюбците от партията на СКАТ бе отхвърляна от мнозинството на ГЕРБ, а градоначалникът се покри зад гърба на Иванов.

Явно Николов в края на шестата година от управлението си започва да усеща все повече неодобрението на обикновените хора на Бургас. Вероятно с рокадите във втория ешелон на общинската власт прави опит да поуспокои напрежението.
Ако е научил нещо за оцеляването от своя патрон Бойко Борисов, нищо чудно скоро да жертва и главата на скандалния си заместник-кмет Костадин Марков, чийто кръгове от фирми печелеха голяма част от обществените поръчки на общината.


Живко Иванов вече не е шеф на бургаската „Синя зона“ Красимира Черкезова подаде оставка, за да прикрие грешките на своите шефове

В категории: Бургас , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки