Коми – студът, трудът, милионите кубици дървесина...


Коми – студът, трудът, милионите кубици дървесина...
02 Август 2013, Петък


Във вестник „Десант“ видях две публикации за присъствието на нашите строители, за дърводобивниците, помощния персонал и за администрацията в Коми.



И в двете се чувства, че авторите са събрали доста материал по въпроса за работата ни в условията на Севера. Разрешете ми с няколко реда да допълня неща, преживени при 15-годишното ми присъствие там.
Територията на Удорский район (където ние построихме трите „български“ селища), е равна на една трета от територията на България. Тук българите бързо се приспособихме към суровите условия на Севера. Навлязохме в тайгата и започнахме да изпращаме дървесина, за нуждите на Родината.

Селищата бяха по руски проекти, но българщината си беше в нас. Наред с обичайната си работа, се появиха градинки, в столовете се готвеше българско меню, готвачите и търговския персонал бяха наши.
На 3-ти декември 1967 г. е подписан договор между СССР и НРБ за създаване на съвместно предприятие за дърводобив и строителство.

На 8-ми февруари 1968 г., в още несъществуващото селище Усогорск (на р.Ус), пристига първата група български специалисти – строители. Температурата на въздуха е 37 градуса под нулата.
През 1975 г. трите предприятия достигнаха проектните си мощности в Обединението, с 2600 куб. дървесина на час.

На 11-ти декември 1976 година, за денонощието са отсечен 10 000 000 кубика.
През 1978 г. се навършват 10 години от създаването на Обединението. По този повод първите работници в Коми си спомнят: „Зимата на 1968 г., когато полагахме основите тук, беше много студена. Беше трудно, живеехме в дървени къщи, яденето и хляба замръзваха. Нямаше пътища... Но устояхме.“ 

Децата ни посещаваха наши детски градини и училища. Директорът на съответното ГПП изпълняваше и функциите на кмет. Грижеше се за детската градина, училището, здравна служба, за настаняването на новите служители, за чистота, парното, газта, водата, строителството... и за дърводобива.
Спестяванията ставаха в рамките на ГПП-то и се превеждаха в БВТБ.
Труден, много труден беше живота ни в Коми, но бяхме млади романтици и с носталгия си спомняме онези години.

Георги Генов,
Берковица


В категории: Горещи новини , Трибуна

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки