1 август (четвъртък), 10.30 ч. Пламен Орешарски решава, че ваканцията на депутатите е по-важна от програмата на кабинета и отлага представянето й за есента.
В парламента той близо час се отдава на сладки приказки с лидера на БСП Сергей Станишев и с шефа на Народното събрание Михаил Миков. След това премиерът се измъква от сградата през задния вход, избягвайки чакащите го журналисти.
15.00 ч. „Тежкият“ работен ден на Орешарски продължава с поредното скандално назначение на активист на ДПС. Този път това е бившият депутат Юнал Тасим, който получава поста заместник-министър на икономиката. Той бе замесен в конфликт на интереси и нагласени търгове за ремонт на пътища в Кърджалийско по европрограмите през 2007 г. Фирмата "Билд Консулт", в която Тасим държи 70 процента от акциите, печели всичките десет търга. За този случай тогавашният вицепремиер по еврофондовете Меглена Плугчиева сезира дори Комисията за борба с корупцията и прокуратурата, но случаят остава без последствия.
3 август (събота), 12.30 ч. Пред медиите друг кадър на партията на Лютви Местан - министърът на околната среда Искра Михайлова, защитава масовите уволнения на директори на регионалните екоинспекции и горски стопанства.
„Това не е политическа чистка или лична вендета, има нарушения, затова са уволнени. Ще бъдат обявени конкурси за постовете.“ Михайлова обаче пропуска да спомене, че с нейна заповед е назначен бившият кмет на Царево Петко Арнаудов, известен като „Ликвидаторът на Странджа“, за шеф на местното горско стопанство, при това без никаква конкурсна процедура.
4 август (неделя), 18.00 ч. Пред журналисти председателят на парламента Михаил Миков заявява, че ще закрие Националния център за прочуване на общественото мнение (НЦИОМ): „Има достатъчно частни социологически агенции и няма нужда от съществуването на „официозна“ такава.“
Истинската причина за решението е, че само преди седмици държавните социолози показаха изследване, според което над 60 процента от българите искат незабавната оставка на правителството. Явно всеки, който казва истината, го чака същата съдба.
6 август (вторник), 15.30 ч. На пресконференция червеният лидер Сергей Станишев се опитва да сплаши президента Росен Плевнелиев, за да не наложи вето върху поправките на бюджета:
„Ветото на президента ще бъде политическо, а не конституционно.“ Въпреки абсурдността на това твърдение, той дори се опитва да прехвърли отговорността за безумната политика на кабинета на държавния глава: „Ако наложи вето, ще предложа всички искания на хора с увреждания и други социални групи да се препращат към президентската институция.“
Станишев е твърдо решен да брани властта на БСП и ДПС на всяка цена: „След протестите през зимата, най-влиятелните партии влязоха в парламента. Избори не може и не трябва да има сега.“
Лидерът на социалистите продължава да търси задкулисие в масовите граждански протести. „Наред със спонтанно протестиращите сега, голяма част от протеста е контролирана. Единият интерес е на партия ГЕРБ, на Борисов и на Цветанов. Другият кръг е традиционната десница, която се пребоядисва в реформаторско обединение. Третият кръг са нови десни проекти.“
18.00 ч. Вътрешният министър Цветлин Йовчев също демонстрира пред БНР, че е готов да брани властта с всички средства „В мен специално няма никакъв страх от протестите. Убеден съм, че и при министър-председателя няма страх, но оставката по принцип не е проблем, но не е и решение.“
7 август (сряда), 11.30 ч. Сплашването на президента продължава, този път от страна на външния министър Кристиян Вигенин: „Ветото ще бъде неправилен ход и държавата не може да става заложник на лични амбиции и на егото на един политик.“ А защо българският народ да става заложник на болното властолюбие на Станишев и Местан и продажността на Волен Сидеров?