Из българската култура още шетат директори калинки


Из българската култура още шетат директори калинки
Бойко Борисов и ГЕРБ въведоха „модата” по върховете на властта да се назначават „калинки”
05 Септември 2013, Четвъртък


Найден Тодоров, управлявал повече от шест години Русенската опера, също се оказа без диплома



Директори „калинки”, назначени без конкурси от ГЕРБ, все още управляват българските театри, опери и оркестри. Наскоро една новина  скандализира българската културна общественост. Директорът-диригент на Русенската опера Найден Тодоров нямал легитимна диплома за висше образование - бакалавър от Виена, но въпреки това се сдобил с такава  (предполага се срещу добро заплащане) за по-високата магистърска степен в Нов български университет.

В биографията му, публикувана в електронната Уикипедия, можем да прочетем, че от 1993 г. е бил студент на проф. Карл Йостерайхер и проф. Урош Лайович във Виенската академия, която бил завършил през 1996 г. През 2001 г. пък бил  станал магистър в НБУ, София. Но никъде в регистрите на това учебно заведение  не фигурира въпросната бакалавърска диплома на Найден Тодоров. Сериозната музикална критика у нас, а и в чужбина, не приема творческите качества на Тодоров като диригент, но за съжаление, определени кръгове у нас му оказват щедра финансова и морална подкрепа.

Преди около две години в подобна конфузна ситуация се оказа директорът на операта в Стара Загора – иначе талантливият млад певец Веселин Стойков, съобщи агенция „Телеграф". Когато поел високия пост, Стойков представил само магистърска диплома от НБУ, но впоследствие се оказало, че и той няма завършена бакалавърска степен. Заради измамата Веселин Стойков беше уволнен начаса.

Но солидно подкрепеният от някои „фактори”, в това число и от чиновници от Културното министерство, Найден Тодоров не беше уволнен заради лъжата си! Дори наскоро получи награда. Продължи да съсипва музикален Русе с ниското качество на набързо направените постановки и концерти, както и да печели и богатее на гърба на нашите бедни музиканти с турнетата на операта и оркестъра в чужбина.

Всъщност, явлението съвсем не е изолирано. През последните три години в редица културни институти: театри, опери, оркестри, ГЕРБ  назначи без конкурс голям брой свои некадърни протежета, както се случи и в Русенския театър, където беше натрапен активистът на тази партия – бившият артист, а сега изявяващ се като режисьор без диплома и необходимите качества за това, Орлин Дяков.

Според законите в българското образование всеки, който придобие образователна степен в чужбина и получи документ за това, е длъжен веднага да го легализира. Това се извършва в Националния център за информация и документация към Министерството на образованието. Резултатът от тази проверка се архивира и при нужда може да се провери.

По данни на служителите от Центъра при тях изобщо не е постъпвала диплома за бакалавърска степен от Виена на диригента-директор  Найден Тодоров, което на практика означава, че у нас той няма необходимия за длъжността ценз. Потърсен за коментар, шефът на Русенската опера призна, че действително не разполага с диплома от чужбина за бакалавър. По думите му – у нас подобен документ за диригент не се признава и тази специалност се учи само в квалификационната степен магистър.
Тя обаче не е записана в държавно регулираните специалности, които задължително са по 5 години и за тях се дава директно магистърска степен.

„Впоследствие кандидатствах в НБУ и учих 2 години за бакалавър и 1 за магистър", твърди още Найден Тодоров. На въпроса защо е учил толкова кратко, при положение че продължителността на бакалавърския курс е поне четири години, а на магистърския –  две, Найден Тодоров отговори, че бил представил „легализирана и призната академична справка от Виена". Но нейното наличие, както споменахме, така и не бе потвърдено от просветното министерство.

Интересното е, че Найден Тодоров вече се е кандидатирал отново – за трети път! – за директор на Русенската опера, въпреки че в условията за конкурса се изисква нормална, истинска диплома.
                                        
            
Методи Захариев


В категории: Горещи новини , Трибуна

3
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
3
Захари Методиев
12.10.2013 10:01:03
2
0
Снимката с Бойко е съвсем коректно използвана - сега управляват конмунисти, значи за да бъде махнат Найден, трябва да се акцентират отношенията му с ГЕРБ. Както по времето на ГЕРБ бяха акцентирани от същия автор отношенията му с тройната коалиция. При следващото правителство, ще бъдат акцентирани отношенията му с настоящото такова.
2
аз
27.09.2013 07:16:30
0
1
Снимката с Бойко е некоректно използвана. Найден беше назначен от Тройната коалици, с лобирането на видната комунистка- интригантка в културата Невяна Малчева, тогава шеф на политическия кабинет на Стефан Данаилов.
1
чузикант от Русе
07.09.2013 07:44:26
1
0
Брой 27 (2510), 16 юли 2008 г. вестник КУЛТУРА

За поредното безобразие на диригента- директор Найден Тодоров в Русе

Вече четвърта година Оперно-филхармоничното дружество в Русе има за директор диригента Найден Тодоров. Яви се на конкурс човекът, представи „изключителната” си концепция и спечели. Така прецени комисията, избрана от Министерството на културата, което е принципал на ОФД-Русе. Оттам нататък делата на директора-диригент се прочуха единствено с желанието за ‛суперефективност“ на поверената му институция – колкото се може повече продукция за по-кратко време. В тази стахановска политика качеството на концертите и на оперните спектакли изобщо не се коментираше.
Важна беше бройката. Примерно: преди две години операта ‛Дон Жуан“ от Моцарт е трябвало да бъде поставена за седмица. Гастролиращият диригент Велизар Генчев едва измолил още малко. Практиката да се правят концерти с една, максимум две репетиции е любима на директора Тодоров, който изглежда е решил, че след като той самият преглежда отгоре-отгоре партитурите, на които е решил да обърне внимание, всички са като него и са щастливи, когато работят малко, а получават същите пари. Така било на Запад, твърди момчето и продължава усмихнато да върши безобразията си. Тодоров по същата методика постави ‛Дон Карлос“ тази година за Международния фестивал ‛Мартенски музикални дни“ - за по-малко от десет дни. Тези ‛постижения-еднодневки“ са голямата му гордост. А какво става с музиката, как се чувства оркестърът, къде отива равнището му, на какви „събития“ присъстват хората – това са подробности, с които се заяждат такива като мен. Всъщност знам, че дори подчинените му оркестранти, които доста се притесняват / заплашва ги чрез насилствени подписки за него, организирани от челистката Богдана Пенева!/ да не останат без работа в тази високо културна държава, която за класическата музика и музикантите пет пари не дава, са се опънали, когато Найден Тодоров съобщил, че за две репетиции трябва да изсвирят Шестата симфония на Малер. Идиотщината е толкова голяма, че нямало как вече да не му се съобщи, че това е невъзможно.

Какво става сега? След като направи най-после един смислен ход като директор и покани диригента Алексей Измирлиев за главен диригент на ОФД-Русе, (за целта Измирлиев напусна високо платената си и престижна работа с два оркестъра в Аржентина, за да може отново да дирижира в страната си) Тодоров след 6 месеца не му поднови договора, който изтече на 2 юли тази година. Без никакво предупреждение. Най-интересното е, че и в Министерството нищо не знаят или ако знаят, го държат в тайна, надявайки се на музикантската ни апатия и безразличие. Така, без предупреждение, господин директорът е свалил всички програмирани концерти след много успешното откриване на фестивала ‛Мартенски музикални дни“ под палката на Измирлиев. Защо, ще попитате? Притеснил се е човекът – не допускал, че е назначил действителен диригент, на всичкото отгоре и работлив. Разбира професията си както се полага, промени звука на оркестъра и му е приятно да прочете докрай един музикален текст – не само;пряката реч“. Докато той, горкият, не може! И докато през януари и февруари тази година Тодоров ходил на гурбет, в поверения му оркестър някои неща започнали да се променят. Промяната бе повече от чута – и от публика, и от критика – радио, телевизия, преса – доколкото ги има, и от музикантите, които се завъртяха в Русе за фестивала.

Какво извършва за благодарност после този титан на мениджърството (всъщност, той това е и завършил в разните чужбини, не дирижиране; свидетелството си, че е и диригент, е получил срещу заплащане в Нов български университет)? Сваля всички концерти на Измирлиев от програма. Ей така! И от 15 март досега главният му диригент изнася само един концерт – на 5 май, по изричното желание на общината. За да дойде краят на месец юни, когато на диригента Измирлиев, вместо продължение на договора, му връчват трудовата книжка – с което му дават възможност да се обяви за безработен.

Има още детайли, които разкриват „административната мощ и дисциплина” на директора Тодоров: договорът, според който Измирлиев получава поста главен диригент и заплата, му е бил поднесен за подпис в края на юни, т.е. в края на шестмесечния период, който обхваща. Измирлиев не го е подписал – намерил, че е малко късно за това. Какви пари и на какво основание са му внасяни за осигуровки в НОИ и са му взимани данъци – по този въпрос може би Тодоров все пак ще трябва да каже две-три думи в Министерството на културата.
Още: взима ли си директорът отпуск, когато го няма с месеци в Русе?
Защо е приел поканата на Михаил Ангелов да бъде художествен ръководител на хор;Дунавски звуци“, когато там от месеци не са го виждали и на снимка? Но пък за сметка на това Тодоров имал чудната идея да заведе оперния хор на турне, а самодейците от ‛Дунавски звуци“ да пеят и играят на сцената на русенската опера в ‛Травиата“ през следващия сезон. Изобщо ако има нещо, в което този човек да е напълно последователен, това е упоритото рушене на всичко, което се смята за елементарна професионална норма в живота на един музикален институт.

Да беше за първи път, да кажеш, сбъркали са в министерството, че и в комисията. Ама не беше толкова отдавна състоялото се разбиване от него и на Пловдивската филхармония – и там поразбраха от безхаберието Тодорово. Че после няколко години там се възстановяваха, оцелели от чумата.
Да беше социализъм – да помислиш, че Партията го крепи. А сега кой и защо го крепи? И кой иска музикантите да си губят времето и живота в глупости, а не за това, за което са учили. И да се проклинат, че са избрали музиката за професионално занимание в България.

И Тодоров я е избрал, ама за друго: работи я на ишлеме – тук записче за синбек, там хорче за попълване на основен състав... и така нататък… бачкаме на банцига с материали на клиента, продаваме усмихнати тарикатлъци и шарим насам-натам, за да си напълним джобчето с…евро-бонбонки. Но и държавните левчета не пренебрегваме.

И никой не може да каже докога ще продължават тези абсурди
в родната ни музикална действителност. Абсурди, които засега пораждат само вицове. Крайно време е и за последствия от друг характер!

Екатерина Дочева – музикален наблюдател на вестник „Култура”

Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки