Това е поредната съвместна инициатива на патриотичните формации „Национален фронт за спасение на България“ и „Гражданско обединение за реална демокрация“
Автор: Светлана Николова
Посланикът на Република Кипър в България Ставрос Амвросиу и ръководствата на политическите партии „Национален фронт за спасение на България“ и „Гражданско обединение за реална демокрация” се срещнаха на добра воля на 30 август в София. По време на разговорите между кипърския дипломат, съпредседателите на НФСБ Валери Симеонов и Данчо Хаджиев и лидера на ГОРД Слави Бинев бяха обсъдени теми в сферата на разнообразяването на енергийните доставки и на природен газ за страните от Балканския полуостров.
На неофициалната среща, която премина в конструктивен дух и приятелска атмосфера, бяха разисквани и други теми за сътрудничеството и добросъседството на държавите от региона.
Не бяха подминати и актуалните събития в международен политически план и по-специално, за поредната военна близкоизточна авантюра на САЩ и техните натовски съюзници, с Република Турция на първо място.
От името на НФСБ Валери Симеонов изрази официалната позиция на партията по повод евентуалната военна интервенция на САЩ и НАТО срещу Сирия.
Само ден по-рано, на 29 август, Партията на СКАТ разпространи декларация, с която настоява правителството на Пламен Орешарски да заеме антивоенна позиция и да настоява за решаването на сирийския проблем само и единствено в рамките на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации.
„Всяко друго поведение ще бъде опозори Родината ни, както това стана преди десет години с участието ни в Коалицията на желаещите, която потопи в кръв Ирак. НФСБ твърдо остава на своята антивоенна позиция и вярва, че всички патриотични сили в страната ще ни подкрепят”, се посочва в текста.
Освен за заплахата от военен конфликт в Близкия Изток и евентуалните последствия от него за България и Кипър, лидерите на НФСБ и ГОРД са разговаряли с кипърския посланик и за грубата и безпардонна намеса на Турция във вътрешната политика на страните на Балканския полуостров.
Един от последните примери за това е натискът на Анкара, оказван чрез Главно мюфтийство върху българската държава, да бъде „възстановена“ собствеността на над 90 български имота (между които сградите на Безистена в Ямбол, на Регионалния исторически музей в Кърджали, на бившия турски затвор в Дупница, който между другото е строен върху основите на унищожена християнска църква, над 100 декара от земята на Стария Пловдив и мн. други), принадлежали на т.нар. вакъфи по време на турското робство.