13 септември (петък), 10.00 ч. Пламен Орешарски и още 13 министри са в Народното събрание, уж да дадат отчет за първите 100 дни от своето управление.
На въпрос защо е казал в интервю, че „Росатом“ може да спечели делото срещу България заради прекратяването на строежа на АЕЦ „Белене“, Орешарски нелепо се оправдава: „Думите, които съм споменал, имат само ориентировъчен характер.“
Излизайки от парламента, той не успява да се измъкне от журналистите, които го питат дали новата тройна коалиция ще продължи неизгодния за страната проект. Премиерът само вдига рамене: „Икономическият министър прави актуализация на разчетите и затова не знам нищо повече.“
Орешарски обаче се паникьосва, когато репортерка му задава въпрос, кой е предложил Делян Пеевски за шеф на ДАНС и почти побягва, мънкайки: „Струва ми се, че свършихте с рационалните въпроси.“
14.30 ч. Орешарски се хвали на среща с шефа на Групата на социалистите в Европарламента Ханес Свобода как управляващите се разправили с искащите неговата оставка: „ Не се сещам за европейски страни, където полицията се е държала така по отношение на участници в протести, които не са били легитимни“. Явно премиерът счита, че насилието над протестиращите граждани и проливането на кръв са напълно нормални неща.
Вместо обаче да порицае управляващите, Свобода потупва по рамото министър-председателя и се отдава на похвали към МВР .
14 септември (събота), 12.30 ч. За новата тройна коалиция сирийските бежанци са по-важни от изнемогващите млади семейства и пенсионери. Пред медиите Орешарски признава, че ще бъдат отпуснати средства дори за тяхното образование: „Готвим програми за образованието на сирийските деца.“
Запитан за пореден път за назначението на Пеевски, премиерът наглее: „Темата „Делян Пеевски” започва да ме забавлява.“
20.30 ч. Вечерта обаче не му е толкова забавно. Орешарски пътува към БНТ с цяла колона гардове от НСО, за да вземе участие в „Панорама“. Входът на медията е блокиран от стотици хора, викащи „Оставка“. Охраната грубо блъска гражданите, за да вкара министър-председателя през задния вход на сградата.
21.00 ч. Вече в студиото премиерът се оплаква на водещия: „Реформи не могат да се направят за 100 дни. Страхувам се, че и за 200 не могат да се направят.“ За оставка обаче не иска и да чува и даже се хвали: „Моят кабинет е най-експертният от началото на прехода.“
16 септември (понеделник), 9.00 ч. Орешарски не може да избяга от „народната любов“ дори и в първия учебен ден. Когато пристига, за да открие академичната година в УНСС в компанията на министрите Петър Чобанов и Даниела Бобева, пред университета го чакат стотици граждани с лозунги „Оставка“ и „Кой предложи Пеевски?“. В залата са допуснати само „проверени“ студенти, за да не задават неудобни въпроси на премиера. Като например на финансовия министър Чобанов, който пред присъстващите журналисти се отрича от предизборните обещания на БСП - премахването на данъка върху лихвите и вдигането на минималната работна заплата.
След края на церемонията управляващите са посрещнати от изгонените студенти с плакати „Изход за боклуци“, докато бързат да се шмугнат в черните мерцедеси.
12.00 ч. Премиерът открива още веднъж учебната година, този път в училище „Гео Милев“ в Садово заедно с министъра на околната среда Искра Михайлова. Докато се хвали от трибуната, че е финансирал школото, на две ученички им прилошава и припадат една след друга. Дори вече видът и словата на властимащите са вредни за младото поколение. Притиснат от местните репортери, Орешарски най-после си признава, че е негова идея скандалното назначение на Венцислав Каймаканов от ДПС за областен управител на Пловдив.