ГЕРБ удължиха агонията на бургаския храм


ГЕРБ удължиха агонията на бургаския храм
Огромният изкоп пред катедралния храм в Бургас е напът вече да срути не само църквата, но и целия архитектурен ансамбъл от сгради около площада
27 Септември 2013, Петък


Мнозинството в местния парламент отказа да търси отговорност от концесионера на подземния паркинг, довел до разцепването на църквата „Св. св. Кирил и Методий”

Автор: Георги Ваташки

За пореден път общинската власт в Бургас се опита да избегне неприятната за нея тема за скандалния строеж на подземен паркинг до храма „Св. св. Кирил и Методий“ в самия център на града. Този път обаче мнозинството от ГЕРБ в местния общински съвет ясно показа на бургазлии, че застава не зад техните интереси, а зад тези на самозабравилия се концесионер „Глобал технолоджи къмпани“.

Припомняме, че заради изкопните работи по обекта църквата се напука фатално и има реална опасност морският град да загуби своята светиня, построена преди 106 години. На последното заседание на местния парламент на 24 ноември съветниците от групата на „Национален фронт за спасение на България“ внесоха предложение да се отправи доброволна покана до собственика на фирмата строител Петко Захариев да изпълни своите задължения по договора си с общината и ако не го направи, да му бъде начислена неустойка в размер на пет процента от стойността на проекта. Докладната записка на НФСБ бе посрещната от герберите и кмета Димитър Николов с гузно мълчание. Дебатите бяха прекратени набързо, а разумните доводи на патриотите – отхвърлени за пореден път.

Няма нищо ново в поведението на управляващите в морския град. Откакто стана ясно, че символът на Бургас е пред изчезване, на всяка сесия на местния парламент партията на СКАТ предлагаше да бъде прекратен скандалният проект, като 12 пъти съветниците й внасяха предложения за това, базирайки се на безспорни законови основания. Но всичките опити на патриотите да се сложи край на това безобразие срещаха твърд отпор от страна на мнозинството от ГЕРБ и биваха отхвърляни.

Историята с изграждането на подземния паркинг започва още през 2005 г., по времето на червения кмет Йоан Костадинов. По негово предложение Общинският съвет взема решение историческият площад да бъде отдаден на концесия за срок от 30 години на частна фирма. В навечерието на местните избори през 2007 г. договорът е подписан в полза на "Глобал технолоджи къмпъни" АД. Дружеството се сдобива набързо със строително разрешение, въпреки че никой не е взел под внимание техническата и проектантска документация на храма.

Няколко месеца по-късно в кметския стол сяда избраният с гласовете на ГЕРБ Димитър Николов, но докато на думи се разграничава от червената администрация, на практика следва стриктно нейните стъпки. На 9 февруари 2011 г. той дава съгласие за първа копка на обекта. Девет месеца по-късно се появяват и първите пукнатини по сградата на храма. Предупрежденията на групата на Независимите (сега НФСБ) в предишния мандат на Общинския съвет, че на терена няма извършени необходимите технологични проучвания, остават нечути. Доколкото става ясно от документацията на проекта, всичко е направено набързо и без нужните изследвания и хидрогеоложки проучвания.

Не е взето под внимание и това, че основите на храма са на дълбочина само на 1,20 метра и съществува риск издълбаването на над 20-метрова дупка до него и наличието на подпочвени води да подкопаят сградата, както и става впоследствие. В един момент, въпреки закъснелите опити за някакво примитивно укрепване на пропукалия се храм, той стана дотолкова опасен за посещения, че свещениците бяха принудени да преместят богослуженията на открито, а после и в… близката кръчма.

Но и това не стресна управляващите и те продължиха да не оттеглят благословията си за разрушителния строеж. Междувременно опасни пукнатини се появиха и по фасадите, и във вътрешността на съседните сгради на Филхармонията и училището „Св. св. Кирил и Методий“. Тези дни стана ясно, че в окаяно положение е и намиращата се в близост жилищна сграда, паметник на културата. Пукнатините в нея представляват реална заплаха за живота на обитателите й.

Но вместо реални действия за спирането на порочната концесия, преди десетина дни бе сформирана поредната комисия от знайни и незнайни експерти, която да изготви проект за възстановяването на вековния храм. И докато властимащите се наумуват и надвият ината си да се противопоставят на разумните предложения на съветниците от НФСБ, едва ли ще остане нещо за спасяване около огромната дупка на зловещия недостроен още паркинг в центъра на „най-добрия град за живеене“ – Бургас.


Разцепването на църковната сграда увреди и ценните стенописи във вътрешността й Зловещите пукнатини по бургаската светиня не трогнаха властимащите

В категории: Бургас , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки