8 ноември (петък). Вицепремиерът и министър на външните работи Цветлин Йовчев в отговор на депутатски въпрос обявява, че разходите за охрана на местата за настаняване
на бежанци, които са за сметка на бюджета на МВР за 2013 г., възлизат досега на 253 912 лева. Той цитира и други цифри, като броя на полицаите, извършвали тази охранителна дейност, разходите за командировки и извънреден труд на пазителите на закона и т.н.
Но някак пропуска да обясни как въпреки тази скъпоструваща дейност имигранти от въпросните центрове за настаняване си тръгват оттам когато им скимне и търсят убежище и препитание в столицата или в някои други големи градове.
Всъщност както по границата, така и в местата за настаняване полицията в общия случай е най-обикновен регистратор на случващото се. Тогава пък съвсем естествено възниква въпросът защо те са на щат в МВР, а не към Националния статистически институт?
11 ноември (понеделник). Вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова обяснява в дискусия с представители на Националното сдружение на общините, че заради груби нарушения при изпълнението на обществени поръчки от ЕС могат да ни спрат парите по оперативна програма „Околна среда“, отпуснати ни за периода 2007 – 2013 г.
“Констатациите са за смесване на критериите за избор на изпълнители с критериите за възлагане на договорите за обществени поръчки, т. е. за субективност при разработването на тръжните документации. Това е позволявало обществените поръчки да бъдат спечелени от определени изпълнители”, обявява тя с вид на човек, току-що открил колелото.
Златанова елегантно пропуска факта, че бележките от страна на Брюксел по реализацията на средствата по същата оперативна програма, а и по други датират от 2008 година, тоест от времето на управлението на Тройната коалиция. Но това не е най-важното. Фактически Златанова обявява пред кметовете на общини, че има реален шанс да не си възвърнат парите, които са вложили в утвърдени и вече осъществени проекти.
12 ноември (вторник). Докато протестът пред Народното събрание набира сила, а полицията концентрира силите си за решителната схватка, която се очаква да стане привечер, през агенция „Блумбърг“ премиерът Орешарски за пореден път заявява, че не вижда „причина за правителствена промяна, ако администрацията работи в интерес на хората“, тоест отново потвърждава, че няма никакво намерение да подава оставката на правителството.
13 ноември (сряда). Преди началото на дебатите в парламента по бюджета на страната на 2014 г. финансовият министър Чобанов е коментирал трите ключови приоритета, които се надява да бъдат решени догодина. Според него това са образованието и ученето през целия живот, подпомагането на инвестиционните проекти и борбата с бедността.
Всичко Мара втасала, та образоването ще е сред първите цели на правителството! Ами здравеопазването, ами транспорта, ами разбитите пътища, ами увеличаващата се битова и организирана престъпност, ами туризмът, събираемостта на държавните вземания, ами тромавата и често пъти неука администрация, ами пенсионерите? Тези социални язви обаче явно не са сред приоритетите на министъра.
Колкото до борбата с бедността, в проектобюджета изобщо не се казва как ще става това. От което вече може да се направи сравнително верният извод, че политиката на кабинета на Орешарски ще следва неотклонно линията в тази сфера на всички български правителства след 1989 г., илюстрирана много сполучливо с крилатата фраза на Остап Бендер: „Спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се.“