15 ноември (петък), 15.00 ч. Премиерът Пламен Орешарски се среща с удобни за властта „граждански“ организации. В театрото участва и здравният министър Анелия Клисарова.
След близо час популистки обещания Орешарски втвърдява тона и размахва пръст на държавните служители:
„Длъжностни лица, които участват в протестите срещу правителството, ще бъдат уволнявани. Стремим се да се освободим от такива хора. За мен саботирането на дейност на което и да е ведомство не е най-добрият начин да служи всеки държавен служител на държавата си.“ Заплахите на Орешарски обаче са нарушение на конституционното право на протест на всеки български гражданин.
16 ноември (събота), 12.30 ч. Министър-председателят заедно с лидерите на БСП и ДПС Сергей Станишев и Лютви Местан, на трибуната на митинг на управляващите в столицата. Участниците в него – главно цигани, пенсионери и турци, са докарани със стотици автобуси и влакове, костващи на държавата близо един милион лева.
Пред тях Орешарски крещи самодоволно, че няма да подава оставка, въпреки многохилядните протести, продължаващи вече повече от пет месеца: „Никога не съм се предавал и няма да го направя. Ще продължим да бъдем толерантни и да работим за България, каквото и да ни струва това. Единственият фактор, който може да осигури спасение от омразата, е единствено толерантността. Ако мислим еднакво, значи никой не мисли достатъчно.“ Премиерът обаче пропуска факта, че именно новата тройна коалиция поражда разделение в народа и само ден преди това е заплашил с уволнения инакомислещите държавни служители.
13.30 ч. Фарсът, наречен митинг на БСП и ДПС, продължава. Сергей Станишев достига върха на моралното падение в името на властта. От името на БСП той се извинява на партията на Местан за така наречения „възродителен процес”: „БСП имаме историческа вина пред българските турци – за Възродителния процес, и се извиняваме за това.“ Грозната сцена е придружена с размяна на целувки на лидерите на двете партии, подобно на Тодор Живков и съветския генсек Леонид Брежнев от епохата на зрелия социализъм.
17 ноември( неделя), 18.00 ч. Вътрешният министър Цветлин Йовчев се опитва да се оправдае за насилието над студенти и граждани на масовия протест на 12 ноември. Пред Нова тв той заявява: „Очевидно е, че имаше опити за погром на парламента и вероятно протестиращите са щели да потрошат сградата отвътре, няма да допуснем погром над парламента.“ МВР шефът заплашва, че репресиите над хората тепърва ще се засилват:
„Ще има още много полиция, за да не станат погроми над парламента, защото в МВР имаме сигнали, че се плаща за „кървави снимки" на протестите. Не ми пука, ако ми падне главата и утре не съм министър. Независимо кой ще ми иска оставката, трябва да направя това, за което съм назначен.“
Когато обаче е запитан как ще спре продължаващата масова вълна от сирийски бежанци в страната, министър започва да мънка: „Дано не станат 200 хиляди. Не може да се каже колко са в София, защото по закон те могат да бъдат настанявани и да бъдат третирани като бежанци. Тепърва се настаняват.“ След края на интервюто пред студиото министърът е посрещнат от протестиращи студенти с плакати „Благодарим, че ни бихте, др. Йовчев.“
19 ноември (вторник) 10.30 ч. След като в обществото избухна масово недоволство от думите на Орешарски. че ще уволнява държавни служители, дръзнали да протестират срещу кабинета премиерът се опитва да се отметне от тях. Пред журналисти в парламента, той се опитва да замаже гафа: „Уважавам протестиращите, стига това да не са служители в работно време, и да не води до саботаж на институциите.“
20 ноември (сряда), 10.00 ч. Докато центърът на София е блокиран от стотици привърженици на управляващите със закрити лица, качулки и вид на мутри, Орешарски събира кабинета на редовно заседание в Министерски съвет.