Хората, които се занимават със събиране и предаване на отпадъци, през последната година се пренасочиха към събирането на хартия и пластмаса, тъй като според сега действащия
Закон за управление на отпадъците най-големите площадки, на които се събираше скрап, се преместиха в промишлените райони на градовете и към тях бяха предявени тежки законови изисквания – банкови гаранции, видеонаблюдение и пр.
Така, ако през 2012 г. имаше 2300 площадки за отпадъци, на които можеха да се предават черни и цветни метали, сега техният брой е 900. А това е под санитарния минимум от 1200, необходими за това България да бъде чиста и да изпълнява целите на оползотворяване на отпадъците.
Заради намалелия брой площадки и поради пренасочването на събирачите на отпадъци към хартията и пластмасата доставките на метален скрап намаляха с 30-40% през втората половина на 2013 г.
В същото време пунктовете за пластмаса, хартия и стъкло не са на разрешителен режим и те останаха в жилищните зони. Само площадките и малките пунктове за хартия, пластмаса и стъкло в селата, малките и големите градове в момента са над 1000. А там, където се изкупуват отпадъци от черни и цветни метали, делът на опаковките от хартия, пластмаса и стъкло е около 40% от предаденото.
През последната година цената на вторичните суровини – отпадъците от хартия, пластмаса и стъкло, се увеличи и около 150 хиляди души в страната намират препитание в предаването на отпадъци. А и голяма част от гражданите се възползват от възможността да получат пари срещу своите стари вестници, пластмасови опаковки, пластмасови детски играчки и др.
Инвестицията в една малка площадка за предаване на хартия и пластмаса е около 20 000 лв, за средна – около 100 000 лв., защото на нея има преси и контейнери за обработване на отпадъците, а и се налага да се закупят камиони, които да осъществяват транспорта. Инвестициите в големите площадки за отпадъци пък достигат до около 2 милиона лева.
В предложените сега проекти за промяна на Закона за управление на отпадъците има залегнали предложения, в които се настоява площадките за пластмаса и хартия също да бъдат разположени в промишлените райони, като мотивът е, че по този начин ще намалеят кражбите на отпадъци от цветните контейнери (в съдовете за разделно събиране попадат общо около 20% от отпадъците от домакинства и фирми).
Съществува и предложение за промяна в закона, което да забрани напълно гражданите да предават срещу заплащане отпадъци от хартия, пластмаса и стъкло, като единствено ще могат да ги изхвърлят в контейнерите за разделно събиране. Приемането на този текст директно ще лиши от приходи над 150 хиляди души в цялата страна, ще лиши гражданите от възможността да получават пари срещу вторичните си суровини и ще породи дефицит на суровини за фирмите, които преработват тези отпадъци.