Каква и за кого е печалбата от „зелената енергия“ и как можеш да се редиш в този бизнес
Имало едно време един несменяем ръководител на държавната потребителска защита.
Неговото безпрецедентно дълго властване (7 декември 1999 г. – 30 август 2011 г.) и внезапното му прекратяване не събуди особен медиен интерес.
Върховният защитник на потребителите Дамян Лазаров бе изритан от Бойко Борисов без каквото и да е приемливо обяснение, без медиен шум, без оплюване... Някои допуснаха, че може да има връзка с търговските дружества на дъщерите му. И толкова. Темата беше забравена още на следващия ден.
Историята накратко
На 25 март 2010 г. Министерският съвет съкрати състава на Комисията за защита на потребителите (КЗП) от 5 на 3 членове, а на следващия ден Цветан Цветанов с Решение № 169 (в отсъствието на Бойко Борисов) преназначи Дамян Лазаров за още 5 години и назначи приятеля му Огнян Варадинов за трети член на въпросната комисия.
Назначенията и съкращаването на състава на КЗП не впечатлиха никого, но на практика бeше от ясно по-ясно, че двамата дългогодишни приятели ще контролират цялата търговска дейност в България. Те бяха тясно свързани помежду си с производството на „зелена енергия“ и други търговски дейности.
Според адвокат, към момента на назначаването му Огнян Варадинов е крупен търговец и дейността му като такъв е несъвместима с поста му на зам.-председател на държавния орган за защита на потребителите! От публичните регистри е видно, че той е собственик или участник в управлението на 19 търговски дружества, от които 7 произвеждат „зелена енергия”, като две са регистрирани на Британските Вирджински острови.
Тъй като след поемането от него на висшия пост на 26 март 2010 г. не открихме в публичните регистри актуални промени в дейностите му, от Съюза на застрахованите отправихме питане до Министерски съвет дали е законно назначаването на един търговец за държавен защитник на потребителите.
От Главен инспекторат към МС ме информираха (Изх.№ 04.02-148/17.05.2010), че Варадинов сам е декларирал законосъобразно несъвместимост с длъжността си още при назначаването му, но едва на 17 май 2010 г. Той е бил предупреден да подаде пред министър-председателя декларация по чл.12, т.3 от ЗПРКИ, след съответните решения по Търговския закон и вписването им.
Не е ясно какво се е случило след това предупреждение, но е очевидно, че Цветан Цветанов е знаел кого назначава.
Към момента на преназначаването му за председател на КЗП дъщерите на Дамян Лазаров пък – Елена и Любов Лазарови, са собственици или членове на ръководството на 56 търговски дружества – предимно за производство на „зелена енергия“! А приятелят на семейството Огнян Варадинов е участвал директно в търговската дейност на сестрите Лазарови.
От публичните регистри е видно, че като адрес за връзка с търговските им дружества Елена и Любов са обявявали през 2007-2008 г. електронния адрес на адвокат Варадинов, а голяма част от служебните документи за 2009 г. (решения, протоколи) на търговците на ”зелена енергия” Елена и Любов Лазарови са изготвени пак върху негови бланки.
Важни обстоятелства
За да започнат производство на „зелена енергия”, сестрите Лазарови е трябвало да изготвят проекти и да ги представят за одобрение в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ), тъй като по това време за всички големи и малки проекти с ВЕИ (възобновяеми енергийни източници) беше задължително одобряването им по Наредба № 1627 от 22 януари 2008 г. на МИЕТ. В същото време обаче,
Комисията за защита на потребителите с председател баща им Дамян Лазаров се е явявала колегиален орган към министъра на икономиката, енергетиката и туризма!
От всичко казано дотук произтичат редица въпроси. Например, по каква причина Цветан Цветанов назначава Варадинов за висш държавен защитник на потребителите, след като е знаел актуалното му състояние на крупен търговец?! Не е ли бил информиран Цветан Цветанов за десетките търговски дружества на сестрите Лазарови?! Не е ли съзнавал Цветан Цветанов, че поставя в ръцете на тясно свързаните лица Лазаров и Варадинов цялата власт за контрол на търговията в България?!
Колко проекти на търговските дружества, с участието на Елена и Любов Лазарови в ръководството им, са били одобрени по Наредба № 1627 на МИЕТ и кой ги е одобрявал? По колко проекти търговските дружества, в чиите ръководства са участвали дъщерите на Дамян Лазаров, са получили субсидии и какъв е произходът и размерът на това финансиране? Знаел ли е Дамян Лазаров, че проектите по програмите, за които са кандидатствали дъщерите му, са били одобрявани в МИЕТ или от друга държавна институция?
Съзнавайки необходимостта от компетентна проверка за наличието на търговия с влияние, корупционни практики, конфликт на интереси или други противозаконни прояви, от името на квалифицираната организация „Съюз на застрахованите в България” сезирах през юни 2010 г. Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) и Комисията за защита на конкуренцията с копие до Министерски съвет, председателя на Народното събрание, парламентарни групи и медии. В резултат на подадените сигнали един известен депутат и партиен ръководител размаха получения от мен сигнал пред медиите и се закани да го внесе в Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси, но до този момент изглежда, че само се е заканил!
От Комисията за защита на конкуренцията, от МС и от НС до този момент не сме получили отговор! А от ОЛАФ през ноември 2010 г. ни информираха, че ще разгледат случая.
В циркулярно писмо от 26 октомври 2010 г., изпратено до десетки медии, с копие до КЗК, МС и НС, упрекнахме Комисията за защита на конкуренцията, че не е реагирала на нашия сигнал. Оказа се, че той е бил прехвърлян като горещ картоф от КЗК на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси, от там (три месеца по-късно) – на МИЕТ, а от МИЕТ – на Главен инспекторат към МС, където потъва в неизвестност!
Все пак от ОЛАФ са разгледали случая. И се питам дали Лазаров и Варадинов не са изритани след проверка или преди предстояща проверка на ОЛАФ, за да бъдат заличени греховете на други действащи лица?!