Мистериозни инвеститори се сдобиват със земя край морето
14 Февруари 2014, Петък
Докато държавата се тресе от скандали между лидерите на ГЕРБ, олигарха Делян Пеевски и главния прокурор, кметовете от партията на Бойко Борисов бързат да осъществят
Автор: Георги Ваташки
поредните си тъмни сделки с надеждата, че в суматохата на политическата криза това ще мине без много шум.
На сесията на Бургаския общински съвет на 13 февруари с докладна записка, означена неизвестно защо като неотложна, кметът Димитър Николов предложи да бъдат продадени на компаниите „Роял спот“ ЕООД и „Термал инженеринг“ съответно четири и два декара от терена на грандомански замисления от местната власт „Индустриален и логистичен парк“.
Мотивът за щедрия жест на градоначалника е, че двете фирми били имали желание да инвестират в парка. Само че не в изграждането на нови производствени предприятия, да речем, които биха съживили икономиката на региона, а в строежа на... складови бази.
Не стига това, ами и подробностите около фирмената регистрация на въпросните предприемачи са повече от смущаващи. „Роял спот“ например е създадена през 2012 г., като капиталът й възлиза на смешните... десет лева.
В същото време тази компания предлага да инвестира близо 150 хиляди лева в имота. В проектодоговора си с нея обаче общинарите не са благоволили да осветлят въпроса как икономически субект с такъв мизерен финансов ресурс ще заплати общинския терен, че и ще му останат пари да започне изграждането и на някаква сграда, пък било то и прост склад.
Смях предизвиква и нелепото обещание, че в бъдещата му база в бургаския индустриален парк ще бъдат разкрити не по-малко от... десет работни места (!), което си е не повече от капка в морето на растящата безработица в морския град.
Не кой знае колко по-щедра е и офертата на „Термал инженеринг“. Те щели да инвестират почти три милиона лева в бъдещата си складова база, която щели да изграждат цели три години. В нея щели да бъдат наети 55 души, което на фона на само официално регистрираните около 8000 хиляди безработни в Бургас, също може да се измери като песъчинки в тукашната просторна плажна ивица.
Излиза, че всеки може да си купи общинска земя в бургаския „Индустриален и логистичен парк“ само срещу няколко голи обещания. Но това не е прецедент на този терен.
Откакто е създаден през февруари 2012 г., Паркът носи единствено пасиви на общината. Тогава против неговия проект се обявиха съветниците от групата на „Национален фронт за спасение на България“. Никой не чу техните доводи, че това ще доведе единствено до безразборна и безперспективна разпродажба на общинските терени.
Дали и сега ще стане така, предстои да разберем, тъй като до редакционното приключване на броя докладната записка на кмета за новите продажби не беше разгледана от местния парламент. Подробности за решението, както и за новия общински бюджет и какво ще харчи Бургас през 2014 г. очаквайте в следващия брой.