28 февруари (петък), 15.00 ч. Пламен Орешарски се среща с турския външен министър Ахмед Давутоглу в Министерски съвет.
Визитата е само ден, след като в пловдивската Джумая джамия Давутоглу насърчава Главното мюфтийство да не се отказва от абсурдните си претенции върху паметници на културата, които после да превръща в мюсюлмански храмове. Вместо обаче да му иска сметка за тези провокации, премиерът се подмазва на турския министър: „Между България и Турция има потенциал за по-нататъшно сътрудничество. Вие сте голяма икономика, голям пазар и източник на инвестиции.“ Орешарски не отваря и дума за защита интересите и на родните превозвачи, които неведнъж бяха блокирани на границата на югоизточната ни съседка. Вместо това продължава с хвалбите към Давутоглу: „Всяка кола, идваща от Турция, която минава през границата, е полза за страната, защото създава икономическо оживление“.
16.00 ч. Турският външен министър е приет и от председателя на парламента Михаил Миков. Той явно се стреми да надмине по раболепие министър-председателя, като заявява пред репортерите: „Българо-турските отношения през последните 25 години може да се определят като „История на успеха“.
1 март (събота), 11.00 ч. Орешарски и лидерът на БСП Сергей Станишев са в Рим за конгреса на Партията на европейските социалисти (ПЕС). От трибуната, вместо да анализира провала на управлението на червената партия в България, той посочва на ПЕС кой е „врагът“: „Да спасим Европа от националисти и консерватори. Ясно мога да кажа, че те са фалшива алтернатива на статуквото. Те създадоха голяма бъркотия в управлението на Европа и справянето с кризата. Всеки безработен, всеки работник, който усеща ограбените си социални права, всяка жена, чиито права са атакувани – за това вина носят националистите.“
14.00 ч. След червения лидер, и Орешарски решава да раздава съвети на европейците. Той дори обява, че Европейският съюз трябва светкавично да се промени: „Имаме нужда от политики за икономически растеж. Тогава фискалната консолидация ще бъде лесно постигната. Имаме нужда от повече интеграция и солидарност като алтернатива на сепаратизма и ксенофобията.“
Не пропуска и да посочи кой е виновен за това: „Тези проблеми са резултат от политиката на дерегулация на пазарите, политика на консервативните партии през последните повече от 10 години.“ Естествено за провала на социалистическите правителства в Европа няма и дума.
3 март ( понеделник), 10.30 ч. Министър-председателят е на Шипка за тържествения митинг по случай Трети март. Още при пристигането си на легендарния връх той е освиркван от хилядите българи, дошли за празника. Те пък са спирани от колони жандармерия.
Орешарски се прави, че не чува народното недоволство и реди тривиалните думи, написани от неговите помощници: „Да бъдем на 3 март на този славен връх и да се поклоним пред героите на нашето освобождение е наш дълг и чест. Важно е да помним и да се гордеем с нашето минало. Но още по- важно е да се стремим да бъдем достойни наследници в настоящето. Защото свободата не се дава веднъж завинаги.“ Свободата явно не означава много за кабинета, който не подава оставка, въпреки масовите граждански протести през миналата година.