Мюфтийството изгуби дело в Кърджали


Мюфтийството изгуби дело в Кърджали
„Арена Спартак“ е апетитна хапка за мюфтийството. Съдът в Кърджали обаче отхвърли скандалния иск на реститутите-мюсюлмани
28 Март 2014, Петък


Засега летният амфитеатър е спасен, но остава неясна съдбата на сградата на музея и терена, върху който някога е построено медресето

Автор: Христо Манолов

Окръжният съд в Кърджали отхвърли иска на Мюсюлманското изповедание за връщане на собствеността върху терен в пряко съседство с другия спорен имот – историческия музей. Върху парцела от 6581 кв. метра е изградена спортната площадка „Арена Спартак“, а първоначалното предназначение е било за летен театър, граден през 1954 г. с доброволен труд и дарения на местните жители.
Решението подлежи на въззивно обжалване пред Апелативния съд в Пловдив в двуседмичен срок.

Делото за този имот веднъж бе спряно със споразумение на 10 юли 2013 г. между общината и главното мюфтийство, но след изтичането на 6-месечния срок то бе възобновено и гледано на 25 февруари т.г. Същия ден вървеше и съдебният процес за сградата на историческия музей и никой не знаеше, че е насрочен и този за спортната площадка.

Мюфтийството претендира, че границите и площта на „Арена Спартак“ изцяло съвпадат със завзетия през 1950 г. имот от Кърджалийската мюсюлманска вероизповедна община, а Мюсюлманското изповедание било неин правоприемник. Искът на мюсюлманите настояваше община Кърджали да бъде осъдена да предаде имота на мюфтийството в София.

Документите, представени в съда обаче, не доказаха собствеността на мюсюлманитевърху три парцела. Оказа се, че те са принадлежали на частни физически лица – Киро Митовски, Иван Гюров, Вълко Шишманов и Тихан Тиханов. Тези поземлени имоти с обща площ 3931 кв. метра по плановете на Кърджали от 1921 г. и от 1956 г. са отписани по искане на кмета през 2004 г. от актовите книги за държавната собственост и са предадени на общината със заповед на областния управител. Те са част от терена на спортната площадка.

Имотът е в пряко съседство с историческия музей и в повечето от документите, послужили за доказване на претенциите на мюсюлманите, те са посочвани заедно. Първият поборник за връщането на собствеността върху двата имота е вече бившият районен мюфтия Фикри Сали, който още в началото на 90-те години на миналия век посрещаше държавниците с неизменното искане. Папки с документи той успя да връчи на премиерите Иван Костов и Симеон Сакскобургготски, както и на редица министри. Духовният водач атакуваше общински кметове с настояването терена на „Арена Спартак“ да бъде предоставен за изграждането на нова джамия, но така и не получи разрешение.

В дебела папка по делото е прикрепено писмо от архива на общината до районния мюфтия от 27 март 2007 г., което е отговор на негови многократни молби за начина на отчуждаване и одържавяване на сградата на „турското светско училище – медресето“. Там са цитирани решения на временната управа на Кърджалийския градски общински народен съвет от 11 януари 1949 г. – да се ремонтира и довърши училището със средства от бюджета на градския съвет, а в замяна съветът да не плаща наеми на вакъфа на турската вероизповедна община за срок от 15 г. Година по-късно – на 20 април 1950 г., е съставен акт за държавна собственостна Кърджалийския градски народен съвет, обоснован с действащия към онзи момент Закон за държавните имоти.

С писмо на ЦК на БКП от 27 ноември 1965 г. е дадено съгласие да бъде открит Окръжен народен музей, а с решение на Министерството на културата и НИПК от 31 октомври 1977 г. обектът е обявен за паметник на културата.
През 1983 г. е извършено преустройство в приложението на сградата - училище „Кирил и Методий“ се изнася оттам и се установява музеят. Уникалната сграда в азиатски архитектурен стил е декларирана като исторически музей със съответното удостоверение на 28 октомври 1994 г., а на 15 ноември с. г. община Кърджали съставя акт за държавна собственост.

В Кърджали въздъхнаха облекчено – летният амфитеатър е спасен поне засега, но виси делото за сградата на музея и терена, върху който някога е построено медресето. То беше отложено за 8 април.


В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки