Евродепутатът от НФСБ призова Съда на Европейския съюз незабавно да разгледа правилата, по които ще се явяваме на вота през май
Автор: Ани Александрова
Списмо до европейските институции и официално питане до Европейската комисия Слави Бинев („Национален фронт за спасение на България“) призова Съда на Европейския съюз незабавно да разгледа новия Изборен кодекс, приет от 42-то Народно събрание. Причината – според българския евродепутат той е в дълбок разрез с европейското законодателство.
„В новия Изборен кодекс грубо се погазва Конституцията на България, европейското право и приетите международни стандарти, за да може управляващите да постигнат предварителна победа на изборите. Той бе приет след едно фиктивно обществено обсъждане, до което най-голямата извънпарламентарна сила - НФСБ - не бе допусната” – заявява Слави Бинев в писмото си до една от най-важните европейски институции.
По-нататък в него той изтъква някои от фрапиращите нарушения, с които изобилства Изборния кодекс, приет под диктата на мнозинството в 42-то Народно събрание - като например неспазването на изисквания, залегнали в Лисабонския договор.
Както е известно, Европейският парламент, който има право да определя правилата за евроизбори, изрично забранява да има праг над 5% за допускане на партия в разпределението на мандатите за ЕП, а в България депутатите приеха избирателният праг да е 5,9.
Нарушена е и препоръката на Венецианската комисия, според която нов изборен кодекс може да се приеме минимум 6 месеца преди избори, докато в България изборните правила бяха приети едва 2 месеца преди провеждането на вота за депутати в Европейския парламент.
Поправката Анти-НФСБ
„Беше приета и поправка в закона, според която опозицията не може да има свой представител в избирателните комисии - ЦИК, РИК, СИК. Говоря за нашия патриотичен фронт, тъй като има изричен текст в Изборния кодекс, който се отнася единствено и само за НФСБ. Това е нарушение на принципа на политически плурализъм, който е конституционно гарантиран” – допълва Слави Бинев в писмото, с което сезира Европейската комисия и Съда на Европейския съюз.
Буквално преди седмица, пред симпатизанти на НФСБ от Пазарджик и региона, Слави Бинев категорично аргументира тезите, които сега излага в своето писмо да европейските институции.
Той не се поколеба да изтъкне, че в момента големият проблем на България не е Крим, а новият Изборен кодекс, защото е написан така, че да обслужва онези, които са на власт.
Къде е заровено „кучето”?
„Там, в Изборния кодекс са заровени проблемите на България. За съжаление ние не живеем в демокрация и затова се борим и ще се борим за нея. На това поле трябва да бъде битката, там трябва да има революция”, коментира още евродепутатът.
Редно е да се припомни, че работата по новия Изборен кодекс в по-голямата си част приличаше на шумно шоу, призвано да рекламира новия стил на работа, наложен от Мая Манолова, заместила като пръв законотворец авторката на предишния изборен кодекс Искра Фидосова.
По пътя към вкарването в пленарна зала на сборника от изборни правила, обслужващи новата тройна коалиция БСП-ДПС-Атака, Манолова направи поредица от публични обсъждания.
Някои от тях ще бъдат запомнени с присъствието на хора като Бисер Миланов-Петното и на будни пенсионери, дошли в парламента, за да попитат – впрочем не без основание – защо обикновеният българин трябва да работи поне 8 месеца преди да придобие право на платен отпуск, а депутати отидоха да ваканцуват само два месеца след изборите.
Въпреки присъствието на сериозни НПО и експерти на тези обсъждания, в крайна сметка малка част от техните предложения бяха взети под внимание. Просто защото не се вписваха в сценария на Мая Манолова и компания за пореден път да бъде изработен изборен кодекс, ушит „по еталон” за управляващите.
Изборният кодекс на Манолова и компания не се получи по-различен от този на Искра Фидосова, отчете преди време дори лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Пилците се броят след избори
И в тази си редакция народната мъдрост остава изцяло в сила. Проучванията на електоралните нагласи показват, че „палачинката” за пореден път се е обърнала и ГЕРБ водят на родителите на новия Изборен кодекс, макар и в рамките на статистическата грешка.
В същото време скандалите около кодекса на Мая Манолова видимо ще продължат до самите избори на 25 май, а вероятно и след тях.
И не на последно място по значение – този вот ще се проведе от изборна администрация без сериозен опит и без достатъчно време за организацията им. Както и без да са изчистени проблемите с избирателните списъци, с мъртвите души и циганските (не в етническия, а в търговския смисъл на думата) номера с купуването и продаването на гласове.
Ако е за описание – няма по-хубав и верен разказ за изборите по нашите земя и с нашите нрави, от това, което е написал Алеко Константинов.
Да, би било интересно да се прочете и главата „Бай Ганьо прави евроизбори”. Но по-важното е да се участва – не заради олимпийския принцип, а защото, както казва и Слави Бинев – тези избори са за самите нас като европейци и заради това са от особено значение.
Президентът преди и след ветото
За пореден път в проект на закон намират място идеите и плановете на тайни лаборатории за политически инженеринг. Това се посочваше в изявление на президента Росен Плевнелиев, разпространено на 12 февруари, заради един огромен гаф в Преходните и заключителни разпоредби на проекта на Изборен кодекс, публикуван на сайта на Народното събрание на 17 октомври 2013 г. и изпратен до Венецианската комисия.
От тези текстове всъщност ставаше ясно, че управляващите планират и избори за президент през 2014 година – нещо, което даде повод на президента да заяви:
„Призовавам всички демократично мислещи българи да се противопоставим заедно на задкулисните сценарии".
После нещата се размиха по схемата „не компютри, а компоти и не за износ, а за бракуване”. За да се стигне закономерно и до ветото на президента. Както и до обичайния начин за преодоляването на това вето – с желязна партийна дисциплина от страна на мнозинството - сякаш ветото е дребен елемент от политическия пейзаж.
В новия Изборен кодекс бяха програмирани и проблемите с избора на членове и ръководство на ЦИК. Новите правила на практика изхвърлиха от „играта” всички стари членове на ЦИК, а двусмислието в някои текстове доведе до този прословут указ на президента за назначаване на членовете на комисията, заради който БСП и ДПС може да поискат и импийчмант.
И заради който Бойко Борисов и Лютви Местан пиха кафе (виж стр. 9), а после ДПС демонстрира временен дослук с ГЕРБ, подкрепяйки техния кандидат за зам.-председател на ЦИК. Което пък няма да попречи на ДПС да подкрепи мерака на БСП да атакува указа на президента пред Конституционния съд – потвърдено от Мая Манолова в сряда, 26 февруари.