ГЕРБ стовари нови пет милиона на гърба на бургазлии


ГЕРБ стовари нови пет милиона на гърба на бургазлии
За абсурдния проект за „подземна улица“, заради който центърът на Бургас е недостъпен за гражданите, морската община задлъжня с два милиона лева
30 Май 2014, Петък


Местната власт в морската община взе нов заем, с който да компенсира санкциите, наложени от кабинета заради финансови нарушения по европрограмите

Автор: Георги Ваташки

Резултатите от изборите за Европейски парламент окрилиха хората на Бойко Борисов, които за известно време се бяха снишили, ближейки рани след загубата на властта през май миналaта година. От изборната нощ на 25 май т.г. насам обаче те не само станаха по-гласовити и нагли, но с нова сила започнаха да търсят начини да прикрият провалите си в управлението на онези общини, в които все още държат ръководна роля. Пример за това е нароченият за витрина на ГЕРБ град Бургас.

Преди година и половина местният парлaмeнт в морската община се премести в нова лъскaва зала в Дома на нефтохимика. Оказа се обаче, че камерите, които трябва да показват какво решават избраниците на бургазлии, постоянно предават картина с изключително лошо качество.
На последната сесия на Общинския съвет от 27 май към дежурните неуредици се прибавиха и технически проблеми със звука на микрофоните в залата. Това окончателно лиши жителите на Бургас от възможността да чуят какво върши мнозинството на ГЕРБ от тяхно име, но зад гърба им. А определено то имаше за какво да се крие от своите избиратели.

Герберите гласуваха под строй Бургас да поеме нов дълг от 4.9 милиона лева, по предложение на кмета Димитър Николов (също от ГЕРБ). Кредитът ще бъде изтеглен от Фонда за финансиране на на органите за местно самоуправление (ФЛАГ). Според администрацията това се налага, защото не достигало финансирането по четири проекта, започнати по европейските оперативни програми „Околна среда“ и „Регионално развитие“.

С 2,9 милиона лв. от кредита ще бъде изградена отлаганата от години канализация на кварталите Ветрен, Банево и Горно Езерово. Ще бъде довършен строежът и на печално известната сред бургазлии „подземна улица“ на централния площад „Тройката“. Останалите 690 хиляди от заема ще бъдат изхарчени за допълнителни разходи по доставката на 22 нови тролейбуси за любимия пиар проект на Николов – „Интегриран градски транспорт“.
Кредитът от ФЛАГ ще бъде за осем години, като лихвата ще бъде формирана по формулата – шестмесечният индекс EUROBOR, плюс надбавка от 5,078 на сто за всяка година. В момента европейският индекс е на стойности около 0,4 процента, но при оживление на икономиката на ЕС той ще започне плавно да се качва.

Това прави лихвата изключително неизгодна и ще оскъпи кредита многократно.
По тази причина съветниците от най-голямата опозиционна група в ОбС - „Национален фронт за спасение на България“, поискаха максималната надбавка да бъде свалена на 3.5 процента.
Общинската администрация и Николов се възпротивиха, под предлог че ако не бъде отпуснат заемът спешно, имало опасност строящите се обекти да останат незавършени, а фирмите изпълнителки даже да фалират.

„Средствата от ФЛАГ са ни нужни и за да не търпи общината санкции заради това, че не пускаме тези обекти навреме в експлоатация В момента администрацията извършва текущите плащания със собствени средства. Скоро дори е възможно да се наложи тегленето на нови кредити, този път за да се разплатим с изпълнителите ОП „Околна среда“, призна бургаският градоначалник.

Това, което градоначалникът премълча, всъщност е истинската причина за спешния заем.
Бургас е сред глобените общини от Екологичното министерство за нарушения по „Околна среда“, спряна окончателно от Европейската комисия в началото на април. Санкцията, наричана от управата на морския град за благозвучие „финансова корекция”, възлиза на почти същата стойност като кредита от ФЛАГ-5 281 618 лв.
Част от глобата е заради „неясни методики“ в договора за изграждане на канализацията на бургаските квартали. Подобна е причината за още едно финансово наказание, свързано с проекта за строеж на интегриран воден цикъл в жк „Меден рудник“.

Следващото нарушение е опорочена тръжна процедура за избор на изпълнител за надзор за сметището в Братово. Хората на Николов са нарушили правилата и при договора за избора на консултант за надзор на интегрирания воден проект за Минерални бани-Банево-Ветрен. Общинската администрация в морския град обаче не само че не призна многобройните нарушения, но и тръбеше пред медиите, че възнамерява да съди Екологичното министерство заради наложените глоби.

Самият кмет пък продължи да се счита за непогрешим и постоянно търсеше политическо оправдание за собствените си грешки. Сега обаче явно е решил да си върне средствата от „финансовата корекция“, като ги прехвърли на гърба на бургаските данъкоплатци.
Не за първи път с нови дългове се замазват гафовете на бургаските гербери.
Когато ГЕРБ идва на власт в Бургас през 2007 г., натрупаните задължения към банките са в размер на 8-9 милиона лева. За седем години техният размер е скочил шест пъти, като с вземането на новия заем той ще достигне 65 милиона лева.

Всичко започва още през 2008 г., когато бе изтеглен най-големият кредит досега от местните власти. Той бе в размер на 10 милиона евро от Европейската банка за възстановяване и развитие, за да се финансира „Интегриран градски транспорт". Подобно на кредита от ФЛАГ, и този обаче се оказа рисков заради плаващия лихвен процент, при който е сключен. И при определени обстоятелства може да се оскъпи значително.
В резултат на това в началото на тази година се наложи към европейските пари да бъдат прибавени 700 хиляди лв, разбира се отново взети на кредит, защото в бюджета на Бургас за 2014 г. парите не бяха предвидени.

Солиден заем в размер на 16 милиона лева беше взет и през 2009 г. с цел да се финансира капиталовата програма. До този момент от него е върнато малко повече от половината. А през 2010 г. – отново за изпълнението на показни капиталови проекти – общината тегли нов кредит, този път в размер на 10 милиона лева.
До началото на настоящия мандат на Общинския съвет на морския град тихомълком са усвоени и десетки заеми за съфинансиране на по-малки европроекти, като общият им размер достига 5,5 милиона лева.

За абсурдния пък проект за изграждането на подземна улица в края на 2012 г. герберите гласуваха за нов дълг на бургаската управа от два милиона лв. Останалите пари трябва да бъдат осигурени по оперативна програма „Регионално развитие“, ако разбира се междувременно не бъде спряна и тя. Същевременно в началото на летния сезон центърът на Бургас е недостъпен за гражданите и туристите, а зданията на площад „Тройката“ са заплашени от срутване и наводнения.

Меракът на хората на Николов да закопават парите на бургазлии под града не спира дотук. Шумно рекламираният атракцион „Подземен град“ предвижда в укритията под Морската градина да се отвори подземно кафене, да се изложи потънал старинен кораб и да се изградят различни интерактивни галерии. За всички тези чудесии със съмнителна икономическа ефективност през октомври 2013 г. бе теглен нов кредит от 2.5 милиона, който ще бъде изплащан в продължение на 13 години, а самото съоръжение ще отвори врати най-рано през 2015 г.

Последният дълг, заробващ морския град, е хрумване на общинската администрация, което е в размер на 3,3 милиона лева - за реализация на проект по изграждане на експозиционен център „Флора" на мястото, където традиционно се провежда едноименното изложение в Приморския парк.
От всичко казано дотук може да се направи изводът, че повечето от кредитите се използват за съвсем демонстративни проекти, без реална стойност за местното население.

Очевидно е, че местната власт не може да си осигури средства чрез правилни политика и управление, а разчита единствено на външно финансиране. В същото време никнещите като гъби огромни молове смазват хиляди дребни търговци и предприемачи, което, от своя страна, довежда до намаляването на приходите от местни данъци и такси. Което пък налага постоянно да се търси външно финансиране. Дълговете обаче ще трябва да се връщат от обикновените бургазлии, на които вместо икономически просперитет, местното управление на ГЕРБ стовари една непосилна ипотека. Която ще тежи като бреме и на бъдещите поколения.


Поредната първа копка на изгражданата с години канализация на кварталите Ветрен и Банево бе през октомври 2013 г. Въпреки финансирането от Европа за закупуването на нови тролейбуси за бургазлии, се оказа, че доставката им трябва да се заплати с кредит от 700 000 лв. Последният дълг, заробващ Бургас, е в размер на 3,3 милиона лева за изграждане на експозиционен център „Флора“ в Морската градина на града

В категории: Бургас , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки