Как Бургас провали финансиране от ЕС за милиони


Как Бургас провали финансиране от ЕС за милиони
В краят на 2010 г Димитър Николов се хвалеше пред тогавашния регионален министър Лиляна Попова за усвоените средства по ОП „Регионално развитие“
06 Юни 2014, Петък


Многобройните нарушения на местната власт в морския град по различни европроекти са сред основните причини плащанията по ОП „Регионално развитие“ за България да бъдат спрени

Автор: Георги Ваташки

Шест месеца, след като Европейската комисия спря средствата за България по Оперативна програма „Околна среда“,същото се случи и с ОП „Регионално развитие“ (ОПРР). Заради системни нарушения при усвояване на европейските средства, на 3 юни Брюксел информира Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ), че блокира и тези плащания за срок от половин година.
Замразени са средствата по приоритетните оси на ОПРР - „Интегрирано устойчиво градско развитие“ и „Устойчиво развитие на туризма“. След одит на ЕК, са открити доказателства за значителни несъответствия в работата на контролните и управленските системи по програмата.

Проверени са общо 58 процедури за периода от 2009 г. до май 2013-та и други 8, подписани след юни м.г. Открити са множество тежки нарушения на законите на ЕС.
Близо 60 процента от сроковете за представяне на оферти са били съкращавани неправилно, а някои от участниците са получавали тръжна документация по-рано от предвиденото в закона.

Били са поставяни дискриминиращи критерии за подбор, допускана е неправилна промяна в тях чрез уточнение, разпратено само до участниците, без да е публикувано в официалния вестник на ЕС. Липсва и добре разписана методика за оценка на офертите, която пък не е прилагана съгласно правилниците на ЕК.
Следствие на това, по заповед на еврокомисаря по регионалната политика Йоханес Хан, на нашата страна се отказва да бъдат възстановени плащания в размер на 90 милиона евро.

Това възлиза на близо 85 процента от средствата, определени за нашата страна по ОПРР.
От Брюксел са категорични, че този път прошка за България няма да има. Европарите ще останат замразени, докато не бъдат отстранени нарушенията. Повечето от проблемните проекти са от периода 2010 -2013 г. тоест когато на власт беше ГЕРБ.
Ще припомним, че тогава регионалното министерство се оглавяваше от Росен Плевнелиев, а после и от Лиляна Павлова, която го наследи, след като той бе избран за президент.

Одитът на ЕК обхваща общо 12 проекта, като най-проблемните са шест.
Един от тях е на столичният Университет за архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Община Асеновград също е глобена заради изграждане на туристическа атракция на стойност 9 милиона лева. Тя предвижда реставрация на крепост и строеж на увеселителен парк под названието „Асеновград – свещената порта на Родопите“. Третият е за доставката на 42 пожарни автомобила за 6-те най-големи града – Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Русе и Стара Загора, а бенефициент е МВР. Цената на проекта е за близо 12 милиона лв.

Много сериозни пропуски показват проверките на ЕК и при търговете за ремонт на общински пътища. Най-голямата глоба по тази програма е наложена на Община Попово – 1,2 млн. лв., заради неправомерно заложени критерии при избора на фирмата за ремонт на пътища.
За неправилно отстраняване на участник пък Община Аксаково е глобена с 1 млн. лв. Любопитното е, че и двата търга са спечелени от търговищката фирма "Пътинжинерингстрой – Т“ в съмнителен конкурс.

Абсолютен рекордьор по санкции е общината, която дълго време беше представяна за витрина за управлението на Бойко Борисов – Бургас. Морският град, който се управлява от ГЕРБ от 2007 г., бе посочен от Брюксел като основен виновник за спирането на ОП „Регионално развитие“. Глобите, наложени на Бургас, са девет на брой и са на обща стойност 760 хиляди лв. Най-основно, те са заради заложени дискриминационни условия в почти всички строителни договори.

Най-голямото наказание от 416 хил. лв. е заради завишено изискване към фирми участнички в търг да имат оборот за последните 3 години в размер на трикратната прогнозна стойност на поръчката по договора за ремонт на централната градска част на Бургас.
Самият търг пък е бил неоснователно разделен на по-малки поръчки, за което има допълнителна санкция от още 4500 лв. Най-скандална е ситуацията с една от „гордостите“ на кмета Димитър Николов и администрацията - проектът „Интегриран градски транспорт“, който е на стойност от близо 134 милиона лева.

Заради него Бургаската община тегли огромен заем от 10 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), който след спирането на плащанията по ОПРР няма да може да бъде погасяван в срок.
В писмото си ЕК посочва, че хората на Николов са сключвали повече от един договор за някои от процедурите по „Интегриран градски транспорт“, което противоречи на изискванията на ОПРР.

Въпреки ясните резултати от проверките на ЕК, местната власт в Бургас се опита да отрече очевидното. Кметът Николов първо се скри от журналистите, а вместо него пред медиите се изказваха депутати от партията на Бойко Борисов. Те хвърлиха вината върху тройната коалиция и кабинета на Орешарски, който всъщност искал да провали най-успешната община в България. И да си намери в лицето на Бургас удобно оправдание, че поредното спиране на еврофондовете става през мандат на БСП.

На 4 юни все пак Димитър Николов реши да се оправдае, но за целта свика пресконференция за подбрани медии. Неудобните журналисти от „Десант“ и СКАТ, разбира се, бяха пропуснати.
Вместо да си подаде оставката и да понесе отговорността за кражбите на подчинените си, бургаският кмет нагло заяви, че всичко било „някакви технически грешки на еврочиновниците“: „Това не са санкции, а само констатации. Община Бургас няма никаква вина за спрените пари по ОП „Регионално развитие”.

Според Николов проблемът не бил в опорочените обществени поръчки, а защото нямало синхрон на българското законодателство с европейското: „Одитите на ЕК са изключително оборими и много лесно ще докажем своята правота, защото Европа дава свобода на всяка държава тя да си приема свое местно законодателство за европроектите. Затова и ние се съобразихме първо с нашето си законодателство.“
След това наистина майсторско измъкване, градоначалникът намекна, че за нарушенията е виновна Европа, защото давала грешни указания. За да не сгафели бургаските общински чиновници, те поискали помощ от програма „Джаспърс” за изпълнението на европроектите.

„За когото сме се сетили, че е възможно да се консултираме, до него сме се допитали. Ние сме само изпълнители и се отчитаме за всяка стотинка“ почти изплака Николов пред журналистите. За финал той бодро заяви, че е сигурен „на 100 процента“, че ЕК и сега ще възстанови плащанията.
От морската община бяха даже толкова „великодушни“, че обещаха да помагат с всички сили МРРБ за пускането еврофондовете. Само че чакали официалното писмо на ЕК, за да се запознаят с него. Дотогава били с вързани ръце и не можели нищо да направят. А дали докато чакат, няма поне да опитат да прикрият финансовите престъпления в „най-добрият град за живеене“?


За новите тролейбуси по „Интегриран градски транспорт“ общинската администрация е сключвала повече от един договор което противоречи на правилата на еврпрограмата Един от най-големите гафове на строителната програма на Николов бе порутеният бургаски храм „Св. св. Кирил и Методий“, който се разцепи заради строежа на подземен паркинг Спешно се изпомпва дъждовната вода на един от обектите по проект, заради който бе глобена морската община - строежа на „подземна улица” в центъра на града

В категории: Бургас , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки