Кметът Димитър Николов се радва на новия наказателен паркинг в Бургас, предвиден за нарушителите на „синята зона“. Явно има защо да е толкова щастлив...
След разследване на телевизия СКАТ проверка на ДАМТН разкри финансови нарушения в платеното паркиране в Бургас
Автор: Георги Ваташки
Идеята за така наречената „синя зона“ в Европа е да освободи големите градове от натоварения автомобилен трафик, както и да подобри екологичния климат в тях. В България обаче тези иначе добри намерения се израждат в рекет над обикновените данъкоплатци. Даже се отклоняват в неизвестни джобове значителни средства от събираните такси за платено паркиране. Пример за това е градът- някогашна витрина на ГЕРБ – Бургас.
Разследване на телевизия СКАТ и водещият на предаването „От упор“ Димитър Байрактаров разкри, че в отчета на бюджета на морската община, управлявана от гербера Димитър Николов, се крият сериозни финансови нарушения.
Оказва се, че за предходната 2013 г. от „синята зона“ в града приходът е 1,5 млн. лв. Дотук добре, но местата за платено паркиране към днешна дата са 4695. Простите сметки показват, че от всяко от тях в бюджета дневно са влизали такси за около левче.
Колко излиза това на час лесно може да се сметне – работното време на „зоната“ е 10 часа. Излиза, че механизмът в Бургас просто не работи и платените места стоят нонстоп празни.
Което пак не отговаря на истината. Първо, с просто око се вижда, че градът буквално се задъхва от автомобилни задръствания и да намериш място за колата си е почти невъзможно. Отделно, в самия отчет на кмета се посочва, че местата в „синя зона“ са били заети минимум на 70 процента.
Възниква въпросът тогава къде отиват парите и в чии джобове потъват? Притиснати от фактите, хората на Николов се съгласиха общинското предприятие „Транспорт“, което отговаря за контрола над платеното паркиране, да бъде подложено на проверка от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) .
Тя бе извършена в края на миналата седмица в присъствието на журналисти от СКАТ.
Експертите засякоха сумите, събрани от паркомат, разположен на едно от най-натоварените места в Бургас - до градската Съдебна палата. Според компютърната система на ОП „Транспорт“, в устройството трябваше за един пълен работен ден да има само един лев. Поне по отчет. Експертите от ДАМТН обаче установиха, че в паркомата има цели 127 лева!
За капак се оказва, че самите паркомати не са минали нужните процедури за сертифициране от Агенцията за метрология. Дали пък местната власт нарочно не взима мерки за сигурността на „синята зона“, за да прибира безотчетно милиони левове от данъкоплатците и туристите?
Това обаче не е всичко. На сайта на бургаската „синя зона“ са описани начините за заплащане на паркирането. Освен есемес таксуването и покупката на абонаментна карта, е предвидено и така нареченото „самотаксуване“ с въпросните паркомати „Presto 600”.
Билетите, издавани от тях обаче, са само лист хартия, защото се оказва, че устройствата не са свързани с Националната агенция по приходите.
Вследствие на това талоните нямат статута на касова бележка. Как тогава се отчитат приходите от тях?
Да припомним, че в края на 2012 г. финансовият министър Симеон Дянков накара собствениците на кафе автомати да им сложат фискални устройства. Вследствие на това много от тях даже бяха принудени да се откажат от бизнеса заради извънредните разходи. Това, което важи за обикновените дребни търговци, явно не се отнася за Община Бургас, която изглежда е над закона.
Контролът над „синята зона“ се осъществява от 40 служители на ОП „Транспорт“. Те също имат право да продават талони за паркиране. Те обаче, подобно на билетите от паркоматите, също не са фискални бонове.
Причината е абсолютно същата – преносимите им касови апарати не са свързани с данъчните. Това отново поставя под съмнение дали се отчитат коректно парите на бургазлии.
Този важен въпрос бе поставен на последната сесия на местния парламент от групата на „Национален фронт за спасение на България“, но мнозинството от ГЕРБ избягна разискването на неудобните за кмета Николов факти, като не допусна дебат в залата на ОбС.
Самата идея за синя зона бе въведена за първи път в София през 2007 г., когато Бойко Борисов бе столичен кмет. Скоро по неговия почин и кметовете от ГЕРБ въведоха платеното паркиране в управляваните от тях градове. Типично в тон на мутренското минало на бившия премиер, „синята зона“ придоби характера на рекет.
Платените места, въведени уж за да разтоварят градския център на Бургас, се превърнаха в средство за тормоз на жителите, на чийто гръб легна поредният налог.
Според общинската Наредба за условията и реда за платено и безплатно паркиране на МПС, живеещите в централната част на Бургас бяха длъжни да закупуват стикери, които им дават право да паркират автомобилите пред собствените си домове.
Така обаче цената, заплащана от собствениците на автомобили, живеещи в обхвата на „синя зона“, на практика има характер на данъчно задължение.
Това е така, защото Общината не гарантира на заплатилите ползването на паркомясто, въпреки че вече е закупен стикерът, даващ им такова право. Според закона, ОбС- Бургас няма никакви правомощия да въвежда извънредни данъчни задължения, защото това е право само на Народното събрание. Отделно пък, определянето на самоволни такси от страна на общинската администрация за услуги, които не могат да бъдат гарантирани, е подсъдно нарушение.
Това са дискриминиращи условия и точно поради тази причина те бяха отменени през май миналата година от Бургаския административен съд. Това стана благодарение на съветниците от Националния фронт, които обжалваха общинската наредба. Родолюбивата формация последователно защитаваше каузата за промяна на условията за платено паркиране, както и за намаление на таксите. Мотивите бяха свързани с икономическата криза и растящата безработица.
В продължение на почти две години патриотите предлагаха Общинският съвет да намали цените за ползването на общинските паркинги и да се въведат преференциални цени за фирмите, ползващи офиси и магазини в обхвата на „синята зона“.
Разумните доводи на НФСБ не бяха приети от бургаските гербери, които явно бяха по-загрижени да не секне финансовият поток от глоби, отколкото за хората, които са им гласували доверие. Дори на последното заседание на ОбС (12 август) хората на Бойко Борисов повишиха цените в паркинга до хотел „България“, който се намира в самия център на града. От един лев, колкото беше до скоро, престоят вече струва 4 лв. за час.
Към днешна дата „синята зона” в Бургас с всеки изминал ден се разширява и обхваща все повече квартали, дори междублокови пространства, далеч от основните пътни артерии.
Не секва постоянният тормоз и на така наречените „паяци“, които съвсем открито тероризират гости и жители на „най-добрия град за живеене“. Репатриращите автомобили вдигат колите на гражданите, които, за да освободят превозните си средства, трябва да платят близо 90 лева. Сума, непосилна не само за голяма част от бургазлии, но и за хората от региона, дошли по работа в областния град.
Често това става само по преценка на служителите, които подминават лъскави лимузини, за да сложат скоби на колата на някой по-обикновен човек. След проверката на ДАМТН се оказа, че и „паяците“ работят в нарушение на закона.
„Беше установено, че товарозахващащите им приспособления не са регистрирани и съответно – не са минали технически преглед. По българското законодателство това е основателна причина за спирането им, докато не бъдат регистрирани и не минат на технически преглед”, категоричен бе председателят на ДАМТН Стефан Цанков.
По думите му са „открити множество масови нарушения в документацията и изправността на паяците и спирането им е наложително, защото в момента никой не може да гарантира, че те не са потенциално опасни”.
Дали пък не е редно бургаската прокуратура също да се намеси и най-малкото да проследи пътя на парите от „синята зона“ до крайната им дестинация? И дали няма да се окаже, че голям процент от „грешките“ в системата са в полза на черната каса на ГЕРБ и на още няколко лични джоба?