5 септември (петък), 10.30 ч. Служебният премиер Георги Близнашки признава пред медиите, че държавата е във фалит:
„Истината е, че положението е изключително тежко, може само да се съжалява, че не се направи актуализация на бюджета. Затова ще предложим да се направи след провеждането на предсрочните парламентарни избори.
Има три сфери, в които състоянието е изключително тежко – финансова сфера, банкова и енергетика. В енергийния сектор се натрупват и тази година 900 млн. лева задължения, с тази тенденция дупката ще достигне 3,8 милирда лева догодина.” След това измънква, че ще се повиши цената на тока: „Ще трябва да извървим път на бързо покачване на цените. Трябва да постигнем известна стабилизация в тази сфера, защото хората са изключително чувствителни.“ Ако това е опит на Близнашки да прозвучи успокоително – не му се получава.
6 септември (събота), 15.30 ч. Докато в страната хората се борят с последствията от наводненията и се броят жертвите от бедствието, министър-председателят е в Чипровци, за да открие научна конференция. Притиснат от въпросите на журналистите, какви мерки ще вземе правителството, за да помогне на пострадалите, Близнашки започва да се оплаква: „Държавата привършва парите за наводнения. Парите за справяне с новото бедствие буквално трябва да бъдат откъснати от нашия залък. Имаме още някакви малки средства: прехвърляме, изстискваме бюджета буквално. Ще призова отново за национална солидарност. Не може да се разчита само на държавата, нужно е и по-заможните наши съграждани да проявят солидарност и да откликнат на този повод, да внесат своята лепта, да подпомогнем бедстващите наши съграждани.“ С други думи, който има – да дава, нас не ни засяга.
7 септември (неделя), 14.30 ч. Оказва се, че пари има обаче, но не за жертвите на наводненията, а за работодателя на премиера – президента Росен Плевнелиев. С постановление на Министерски съвет са отпуснати още един милион лева за администрацията на държавания глава като причината е ... разходи за международни пътувания.
Още един милион пък е разпределен за държавната БНТ и кой знае защо - за синекурния Съвет по електронни медии. Явно командировките на президента и „правилното“ отразяване на служебния кабинет са далеч по-важни за Близнашки от живота на хората, които си плащат редовно данъците.
8 септември (понеделник), 17.00 ч. След главния прокурор, синдикалисти и вождове на партии, най-сетне и служебният премиер реши, че трябва да изкаже „некои съображения“ по случая със затворената КТБ. Пред БТВ той заявява:
„Надзорът на БНБ си е затварял очите за нередности, мисля, че и по други въпроси, но прокуратурата прави обобщение. Има неприятни явления и те се мултиплицират. Добре е, че се направиха положителни стъпки, но дълго време сме си затваряли очите – не се предприемаха необходимите мерки, и то във времена, когато във властта бяха хора, които минаваха за финансови експерти.“ След което се моли главният акционер на трезора Цветан Василев сам да се прибере в България: „Мисля, че съдебните власти имат въпроси към него“.