Патриотите със законопроект за повишаване на раждаемостта


Патриотите със законопроект за повишаване на раждаемостта
Христиан Митев (изправеният вляво) е един от авторите на законопроекта
05 Декември 2014, Петък


Един от ключовите лостове за преодоляване на икономическата криза в България е разрешаването на демографския проблем,

Автор: Десант

последвано от повишаване на доходите на населението. За целта трябва да бъде намалена общата данъчна тежест, плащана от българските семейства, и по този начин да бъде стимулирано отглеждането на деца.
Това бе един от основните приоритети в предизборната програма на коалиция „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО“. Верни на своите обещания и принципи, скоро след като родолюбците заеха своите места в 43-то Народно събрание, те предложиха поправки в Закона за данъците върху доходите за физическите лица (ЗДДФЛ), които да подпомогнат младите семейства в България.

Законопроектът е дело на депутатите от Патриотичния фронт Валери Симеонов, Красимир Каракачанов, Искрен Веселинов и Христиан Митев.
В мотивите си патриотите се спират на факта, че България е сред най-бързо намаляващите нации в света. Коефициентът на раждаемост за 2013 г. според Националния статистически институт е 9,2 промила, което ни отрежда едно от последните места в света – 206-то.

Същевременно коефициентът на смъртност расте непрекъснато и през 2013 г. вече сме на 6-то място в света. Нещо повече – именно на България принадлежи печалния рекорд по намаляване и изчезване на населението с цели 8,1 промила или с 58 684 души годишно.
Раждаемостта в България e с намаляващ темп, считано от 2009 г. насам средно се раждат по-малко по около 5 хиляди бебета годишно. Патриотите отбелязват, че този срив далеч не е равномерен, а засяга най-вече представителите на така наречената „средна класа“.

Това са основната производителна част от нацията - хора образовани, социализирани и работещи. Те на практика не получават никаква държавна помощ за отглеждане на деца, въпреки че те са най-значимата група, създаваща брутен вътрешен продукт.
И точно те са лишени дори от възможността да получават помощи за дете съгласно Закона за семейни помощи за деца, заради заложеното в закона ограничителното условие за максимален размер на доходите им.

С предложените промени ЗДДФЛ ще се превърне в действащ механизъм за подкрепа именно на тези семейства, които отглеждат децата си без подкрепа от държавата, а същевременно работят, внасят данъци и осигуровки и така дават своя принос към бюджета.
При родители, занимаващи с дребен бизнес или само при един работещ, годишният им налог ще бъде намален с 2400 лв. при едно дете, с 4500 лв. при две деца, а за три и повече – с 6000 лв.

В масовия пример за семейство с две деца, ефектът за семейния бюджет ще се равнява на минимум 20 лв. месечно. Подкрепата за трето и следващо дете вече ще бъде с намаляваща интензивност с оглед на концепцията за отговорното семейно планиране.
Промените, предлагани от родолюбците, са наложителни защото преди 2008 г., когато бе въведен плоския данък, съществуваше семейно подоходно облагане. Тогава облекчението за едно дете беше 360 лв., за две деца - 780 лв., а за три и повече - 1140 лв.

Към днешна дата обаче единствената помощ за младите семейства е съмнителната привилегия за отстъпка в годишния данък, в размера на лихвите от първите 100 000 лева, ако има изтеглен евентуално ипотечен кредит за нов дом.
При това трябваше жилището да е единствено, съпрузите да имат сключен граждански брак и поне единият от тях да е на възраст до 35 години. Облекчението засягаше ограничен кръг от младите фамилии и не улесняваше тези, които имат деца.


В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки