Депутати от „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО“ предлагат промени, с които ще се улесни достъпа на инвалидите до ТЕЛК
Един от ключовите приоритети в предизборната програма на „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО“ бе провеждането на решителни реформи в здравната система. Като основни мерки в тази насока бяха набелязани осигуряването на медицински грижи в малките и труднодостъпни населени места и гарантирането на по-добри грижи за хората, ощетени от съдбата с трайни здравни проблеми и загуба на трудоспособност. Верни на своите обещания и принципи, родолюбците предложиха два законопроекта с които това да бъде осъществено на практика. Техни автори садепутатите от Патриотичния фронт д-р Султанка Петрова, Милен Михов, Искрен Веселинов и Юлиан Ангелов.
Единият от тях предвижда промени в Закона за здравето, с които се цели да се премахне съществуващата в законодателството пречка пред сформирането на лекарските екипи на Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) и окръжните териториални комисии (ТЕЛК), така че те да бъдат попълвани с необходимите им специалисти в нужния срок.
Проблемите се задълбочиха след като кабинетът на Пламен Орешарски премахна специализираните ТЕЛК-ове. Така се стигна до ситуацията да не може да се намерят лекари – специалисти по белодробни и очни болести например, които са готови да напуснат своята практика, за да станат членове на ТЕЛК, следствие на което на множество инвалиди се наложи да чакат с години, за да получат решение за пенсия по болест.
Сега Патриотичният фронт предлага поправки в Закона за здравето, които премахват много от бюрократичните изисквания при формирането на екипите, като по-този начин се дава възможност в комисиите да влязат повече водещи медицински специалисти, а и една ТЕЛК вече ще може да приема годишно три пъти повече пациенти.
Инициативата на родолюбивата коалиция е подкрепена от Парламентарната комисия за здравеопазване и предстои този законопроект да влезе влезе в началото на другата седмица в дневния ред на Народното събрание.
От голямо значение са и промените, предложени от д-р Султанка Петрова и Милен Михов в Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти. С тях отново се въвежда статутът на фелдшера, наричан още и лекарски асистент, като пълноправен медицински специалист. Той заема важно място в нашата здравна система и представлява съществено звено за връзка между „Бърза помощ“ и болничните заведения. Новите постановки в законопроекта увеличават възможността за оказване на бърза и навременна здравна помощ в труднодостъпни и рискови региони на България, а също и в малките селища, където няма болница или медицински пункт, и най-вече в училищата и детските заведения.
Поправките, предлагани от патриотите, предвиждат създаване на самостоятелна съсловна организация на фелдшерите. Според сегашната нормативна уредба те не могат да членуват в Българския лекарски съюз, нито в организацията, защитаваща интересите на медицинските сестри и акушерите.
Предвижда се също да бъде създаден и правилник за работа на специалистите. Така българските фелдшери ще се изравнят по права с колегите си от други страни членки на Европейския съюз като Великобритания, Холандия, Германия Литва и Естония.
Един от мотивите на вносителите на законопроекта е, че след уреждането на фелдшерския статут голяма част от тези специалисти ще могат да започнат работа в спешната помощ, откъдето заради ниското заплащане и циганския терор, на който са подложени, вече са напуснали над 35 процента от лекарите.
Реформите в здравната система не са единствените, предложени от родолюбивата коалиция. Още в началото на декември депутатите от Патриотичния фронт внесоха за обсъждане в парламента поправки в Закона за данъците върху доходите за физическите лица (ЗДДФЛ), които да подпомогнат младите семейства в България. Благодарение на тях ще бъде намалена общата данъчна тежест, плащана от българските семейства, което, от своя страна, е един от начините да се стимулира отглеждането на деца.
С предложените промени ЗДДФЛ ще се превърне в действащ механизъм за подкрепа именно на тези семейства, които отглеждат децата си без подкрепа от държавата, а същевременно работят, внасят данъци и осигуровки и така дават своя принос към бюджета. За родители, занимаващи с дребен бизнес, или когато само единият от тях е работещ, годишният налог ще бъде намален с 2400 лв. при едно дете, с 4500 лв. при две деца, а при три и повече дечица – с 6000 лв.
В масовия пример на семейство с две деца ефектът за семейния бюджет ще се равнява на минимум 20 лв. месечно. Подкрепата за трето и следващо дете вече ще бъде с намаляваща интензивност с оглед на концепцията за отговорното семейно планиране.
Промените, предлагани от родолюбците, безспорно са наложителни. Припомняме, че преди 2008 г., когато бе въведен плоския данък, съществуваше семейно подо-ходно облагане. Тогава облекчението за едно дете беше 360 лв., за две деца – 780 лв., а за три и повече – 1140 лв.