Въпрос за 16 млрд: Чака ни фалит, нов премиер или гръцки сценарий


Въпрос за 16 млрд: Чака ни фалит, нов премиер или гръцки сценарий
Ние не сме машина за гласуване, каза Валери Симеонов в студиото на бТВ
20 Февруари 2015, Петък


Патриотичният фронт отказа да е съдружник на управляващите в поредното задлъжняване на поколения българи

Автор: Анна Александрова

Калимера, Атина!
Вие дължите много пари и ние сме на път да дължим много пари; вие искате опрощаване на част от дълговете си, а както е тръгнало и ние някой ден ще поискаме същото; вие не се спогаждате на 100% с Брюксел и ние не се разбираме с тях – най-вече за борбата с корупцията и организираната престъпност. И най-важното: у нас и десни (правителството и РБ), и леви плашат народа с гръцки сценарий.

А пък ние, българите, виждаме в гръцкия сценарий най-вече висок жизнен стандарт, който и в кризата остава по-висок от нашия в средносрочна перспектива; демокрация в действие; действен патриотизъм и куража да кажеш на Брюксел, че има и друг път, освен този на строгата монетарна дисциплина и орязването на разходите за социални нужди.
Днешният въпрос „Какво очаква България и българите?” е за 16 млрд. лева, а част от възможните отговори са:

- Ще имаме нов премиер след оставката на Борисов;
- Вече сме във фалит или той е буквално на вратата, независимо дали Борисов ще е премиер;
- Чака ни гръцки сценарий (което включва всичко: нов премиер, фалит, нови избори и т.н.).
Ще ви подскажем и

един от верните отговори –

народните представители на Патриотичния фронт няма да влязат в тази игра за 16 млрд; не могат да бъдат уплашени с парламентарен или извънпарламентарен натиск; подкрепата им не се продава.

Както вече е известно, ГЕРБ и Реформаторският блок не постигнаха (поне в сряда) нужната им парламентарна подкрепа за увеличаването в идните три години на външния дълг с нови 16 млрд лева, маскирано зад следната точка от дневния ред на парламента (извинете за неразбираемия език):

Законопроект за ратифициране на Договора за дилърство между Република България в качеството на Емитент и Ситигруп Глобъл Маркетс Лимитид, Ейч Ес Би Си Банк Пи Ел Си, Сосиете Женерал и Уникредит Банк АГ в качеството на Организатори и Дилъри относно Глобална средносрочна програма на Република България за издаване на облигации на стойност 8 000 000 000 евро, подписан на 6 февруари 2015 г., на Договора за агентство между Република България в качеството на Емитент и Ситибанк Н.А., клон Лондон, в качеството на Фискален агент, Платежен агент, Агент по замяната, Агент по прехвърлянето и Агент за изчисляване на Ситигруп Глобъл Маркетс Дойчланд АГ в качеството на Регистратор, Платежен агент и Агент по прехвърлянето относно Глобална средносрочна програма на Република България за издаване на облигации на стойност 8 000 000 000 евро, подписан на 6 февруари 2015 г. и на Акта за поемане на задължения от Република България в качеството на Емитент относно Глобална средносрочна програма на Република България за издаване на облигации на стойност 8 000 000 000 евро, подписан на 6 февруари 2015 г.

Премиерът Борисов реагира на два пъти – в началото на правителственото заседание и при вечерната си среща с медиите - на отказа на АБВ и Патриотичния фронт да подкрепят вземането на тези пари по този начин, в който според оценката на депутати и експерти прозира дори нарушаване на разпоредбите на Конституцията.
Пред министрите си Борисов заяви: "Ако не приемат дълга, и да не го приемат, имаме да плащаме 6 милиарда до края на годината. И ако някой не ми покаже откъде да ги вземем, понеже аз не знам, ще предоставим на други тази възможност и то още днес".

Малко по-късно в парламента бе изпратена като емисар за специални поръчки Румяна Бъчварова, вицепремиер по коалиционната политика. И понеже не успя да убеди нито Патриотичния фронт, нито АБВ в необходимостта да подкрепят заема (същия неуспех претърпя и финансовият министър Горанов, чиято дипломатичност напомня за незабравимия навик на Никита Хрушчов да тропа с обувка по масата), Бъчварова поне обясни на репортерите какво е искал да каже Борисов като е намекнал за оставка.

По думите й, изреченото от премиера не е заплаха, нито ултиматум, а разясняване на обективна ситуация. Тя също не знаела дали е възможно да се управлява без тези 16 млрд лева. „Аз не виждам, ако тази възможност политически ни бъде отнета, как можем да продължим”, допълни дясната ръка на Борисов (и бивш началник на кабинета му).

„Как можеш да продължиш да управляваш, като нямаш пари?”, реторично попита Бъчварова. После добави, че заемът от 16 млрд. е „възможност да решаваме финансовите проблеми на държавата”. И накрая дори се изпусна кога да очакваме фалита на държавата, като поясни, че очаква гласуването на заема да не се отложи с повече от седмица.

„Това е състоянието на бюджета, нека си даваме сметка. Ние се опитваме да го решим по възможно най-щадящия начин. Как ще станат плащанията без тези 16 млрд. лева? Това е една възможност да решаваме финансовите проблеми на държавата”, каза още Румяна Бъчварова.
В тези думи липсва терминът „фалит”, но появата му не закъсня във вечерния коментар на премиера Борисов.

„Ако не ни подкрепят в зала за дълга, няма да има пари,  няма да можем да платим, ще фалира държавата и ще приключим”, заяви ясно той. По думите му има стари плащания, които трябва да се платят - около 7 млрд. лева само за тази година (сутринта бяха 6 млрд?!) както и огромна нужда за финансиране на различни неща в бюджета за следващата година.

Не сме машина за гласуване

„Ние не сме машина за гласуване. Не сме коалиционни партньори, г-жа Менда Стоянова би трябвало да го запомни това. Като от правителството разчитат на нашите гласове, да не ни поставят ултиматуми от студиото на bTV. Като не сме от вашите, пък голяма работа.” Това заяви съпредседателят на ПГ на Патриотичния фронт Валери Симеонов в студиото на bTV, провокиран от думите на депутатката от ГЕРБ Менда Стоянова. Председателката на Комисията по бюджет и финанси си позволи да коментира, че при гласуването на заема от 16 млрд ще си проличи кой е истински коалиционен партньор на ГЕРБ.

Симеонов остро критикува появата на финансовия министър Владислав Горанов в стаята на ПГ на ПФ 15-20-30 минути преди гласуването на дълга с „един лист, с една табличка, в която са разпределени цифри”. Според лидера на НФСБ това било опит новия заем да се „пробута набързо”. Симеонов обяви, че Горанов е използвал като аргумент казаното и пред медиите, че невземането на този заем ни тласка към гръцки сценарий.

„Нашата цел не е да саботираме правителството и да вкараме държавата в една нова политическа криза и несигурност”, категоричен беше Валери Симеонов. Той за пореден път обяви, че няма да се чувства добре, ако падне кабинетът, но и не смятат, че несъгласието на ПФ с вземането на нов дълг, с така обявената пенсионна реформа и със санирането непременно ще взривят управлението.
По-рано през деня депутатът от ПФ Славчо Атанасов коментира, че финансовият министър Владислав Горанов не е успял да убеди групата на патриотите с аргументите си в полза на заема.

„Не може този огромен дълг тихомълком да се пробутва, а ние да го разбираме от медиите без сериозен дебат в обществото. Не може за 15 минути да бъдем убедени за тегленето на най-големия дълг на българската държава. Това е несериозно", категоричен бе депутатът.
Съпредседателят на ПГ на ПФ Красимир Каракачанов допълни, че решението да не се подкрепя искането за вземането на тези 16 млрд. нов дълг е на цялата парламентарна група. Според него по-добна стъпка трябва да бъде защитена и обсъдена не само с депутатите, а и с цялото общество – иначе остава място за спекулации и за съмнения защо всичко се прави в последния момент.

„Нас никой не ни е заплашвал, но това не е правилният подход”, коментира Каракачанов сутрешното посещение на финансовия министър Горанов в стаята на ПГ на ПФ.
В момента това Народно събрание плаща дълговете на порочната тройна коалиция „Атака, БСП и ДПС”, коментира и друг депутат от ПФ - Димитър Байрактаров. Той припомни, че всички българи вече плащат 4 милиарда лева за фалита на КТБ, плащаме актуализацията на бюджета за 2014 г. и за съжаление ще трябва да плащаме тези пасиви и в заложения дефицит в бюджета за  2015 г.

„Г-н премиерът Бойко Борисов е свободен човек има пълното право да си подаде оставката, когато той си реши, само че той трябва да поеме отговорността, че в момента се водят преговори за 15 милиарда евро свежи пари от еврофондовете и в тези 3-4 месеца това правителство трябва да работи“, допълни Димитър Байрактаров във връзка със спекулациите за оставка на премиера, ако не бъде гласуван дългът.

Парламентарни хватки

В началото на пленарното заседание в сряда ПГ на „БСП лява България” поиска отпадането от дневния ред за работа на парламента на проекторешението за ратификация на нов дълг от 16 млрд. лева. Социалистите аргументираха искането си с това, че при гласуване в Комисията по външна политика е бил обявен резултат, който в последствие е бил променен.

„Докладът беше обявен 9 на 9 гласа и точката не бе приета, а след това беше променен”, обясни депутатът от ПГ „БСП лява България” - Валери Жаблянов. По думите му с това гласуване ратификацията не е била приета от външна комисия.
Със само 4 гласа разлика депутатите от ГЕРБ и РБ успяха да се наложат точката да остане като част от дневния ред на заседанието.
В края на близо 10-часовото заседание мнозинството в парламента отказа да удължи пленарното заседание до приключване на дебатите и гласуване на ратификацията на договорите.

Предложението за удължаване на работното време беше направено от председателя на ПГ на "БСП лява България" Михаил Миков. Той посочи, че в момента вървят пазарлъци за подкрепа по отношение на цели групи и отделни народни представители и предложи удължаване на заседанието до гласуване на точката.
Което обаче не се случи и вероятно ще породи съмнения за среднощни „совалки” и пазарлъци в опити за събиране на нужната парламентарна подкрепа за ратифициране на проектозакона за заема от 16 млрд лева.

Равносметката от сряда вечер е: Единствено парламентарните групи на ГЕРБ и Реформаторския блок подкрепят искането за увеличаване на външния дълг, а Патриотичният фронт, АБВ, „БСП-Лява България”, „Атака” и ДПС са категорично против.
Депутатите от групата на БДЦ обявиха, че ще гласуват „въздържал се”.

Вземаме заем, за да не го връщаме?

Неотдавна математикът, бивш член на ЦИК и нескрит привърженик на ГЕРБ проф. Михаил Константинов изненада със странно, на пръв поглед, обяснение защо подкрепя вземането на този заем от 16 млрд лева – защото никой не се кани да ги връща.
"Аз съм категорично за такова нещо по една много проста причина. В момента световните дългове са достигнали вероятно 1000 трилиона или 1 квадрилион.

Това число е 10 на петнадесета степен или 1 с 15 нули. Това е абсолютно непосилно да бъде върнато от когото и да е било. Никой не се кани да го връща. В момента светът живее по един много интересен начин – генерира заеми, които плаща с нови заеми. Т.е. пълни финансовите дупки, като отваря финансови ями. Аз лично мисля, че това ще свърши зле, но то ще си бъде световно зле. В този смисъл няма смисъл вече да затягаме коланите", аргументира се професорът математик в интервю за „Фокус”.

След което проф. Константинов даде пример с гърците. Според него, въпреки космическата си задлъжнялост, те в определен смисъл живеят не зле, животът на определени хора минава съвсем прилично и освен това "те няма да върнат и едно пробито евро. Това го знаят всички. И гърците го знаят, и европейците го знаят, и американците".

"Успоредно с тях ние тук буквално изнемогваме – гордостта на господин Дянков – балансираният бюджет и липсата на заеми. Всъщност тази негова гордост аз смятам, че беше грешка. За какъв дявол се случи това? Ние обрекохме на мизерия цели поколения, цели поколения живяха в мизерия и се оказа, че напразно, защото накрая дълговете няма да се връщат, но това, разбира се, не значи, че сега, когато вземем заеми, трябва да ги изкрадем всичките или да продължим да наливаме в каци без дъно.“

Примерите за каци без дъно, според Константинов, са здравеопазването, железниците, пътното строителство, енергетиката... Препоръката на математика е да се инвестира в инфраструктура и в дейности, които имат пряк и полезен ефект за хората.
Калиспера, Атина, чакайте ни и ще се срещнем…


„Как можеш да продължиш да управляваш, като нямаш пари?”, реторично попита Румяна Бъчварова Ще фалира държавата и ще приключим, заплаши Бойко Борисов

В категории: Политика , Горещи новини

3
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
3
jane12345
28.04.2015 10:32:57
0
0
Здравейте, аз съм г-жа Джейн Алисън, частен кредитор заем, който дава живот времеви възможности заеми. Имате ли нужда от спешен заем, за да изчисти дълговете си или имате нужда от капитал заем за подобряване на вашия бизнес? сте били отхвърлени от банки и други финансови институции? Имате ли нужда от консолидация заем или ипотека? Търсене по не повече, тъй като ние сме тук, за да направи всички ваши финансови проблеми е нещо от миналото. Ние кредитни фондове към частни лица, нуждаещи се от финансова помощ, които имат лоша кредитна или се нуждаят от пари, за да плащат сметките, да инвестират в бизнеса в размер на 2%. Искам да използвам тази среда да ви информирам, че правят надеждни и бенефициент помощ и ще бъде готов да ви предложи заем. Така се свържете с нас днес по електронната поща на адрес: (saintsloancompany@gmail.com)
2
БАЙ/КОЛЬО.
24.02.2015 16:55:26
0
0
БОЙКОИДА МАХНЕФИНАСОВИЯ МИНИСТЪРИИИДА СЛОДИНА НЕГОВО МЯСТО НЯКОЙ ОТ ПФ ИЛИ АБВ,БДЦ.
1
pensioner
22.02.2015 07:39:50
0
0
Щяла да фалира държавата?Стари номера.Имате да усвоявате 5 милиарда от еврофондовете,първо тях вземете.Да ама за да усвояваш европарите трябва поработиш,къде по-лесно е да бъркаш в пълната каца с мед с голямата лъжица.Пчеличките които пълнеха медец вече ги няма,останаха само "калинки" и търтейчето Бойко.А Бойко не е дошъл на власт за да оправя България,а да си пълни гушката,защо му е власт без аванта.Ако и този път го оставим да ни пробута номерата си значи ние сме си виновни.Щом подава оставка,директно в затвора,ако иска да му се размине да вкара там Орешарски,който гушна 4 милиарда,Цветан Василев,който също завлече 4 милиарда,енергиината мафия която непрекъснато граби българския народ,аптекарската мафия и т.н.-той ги знае още от ченгеджииското си минало.Инак и последните пчелички ще напуснат кошера,а това вече си е истински фалит.Мафия или България,това е въпроса?
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки