Депутат от ПФ алармира за етнополитически пристрастия в Борован
Заради депутати от ДПС, на сцената на НЧ „Цани Иванов – 1907“ в с. Борован по време на честване годишнина от освобождението на населеното място от турско робство са звучали ориенталски ритми
27 Март 2015, Петък
Депутатът от „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО“ Красимир Богданов сезира Министерството на културата за прояви на етнополитически пристрастия
Автор: Десант
в отношението на Община Борован към местните културни институции. Той стори това след сигнал до него в качеството му на врачански народен представител, подаден от председателя на НЧ „Цани Иванов – 1907“ с. Борован Димитър Митев.
Читалищният деец твърди, че настоящето ръководство на община Борован упражнява натиск върху културните средища в общината и дава приоритет на определени селища на базата на етнически принцип. Всички проекти се насочват натам, а ремонтите се извършват от чужди (най-вече турски) фирми.
Борованската кметица Десислава Тодорова е разпределила за 2015 г. две щатни бройки повече за читалище „Просвета“ в с. Малорад (където традиционно гласуват за политическата сила, която я подкрепя), за сметка на намаляването с по един щат в читалищата „Цани Иванов – 1907“ – с. Борован и „Васил Левски – 1908“ – с. Нивянин. А в Борован например функционират културни центрове, създадени отпреди с усилията на Историческия музей и Художествената галерия, за които се грижи местното читалище, а намаляването на служителите му възпрепятства пълноценната работа.
Едновременно с това се стимулират официални прояви, насаждащи чалгизиране и нискокултурност у населението и подмяна на историческата истина.
В сигнала си Димитър Митев твърди също, че на 25 ноември 2014 г. по време на тържествата, посветени на освобождението на Борован от турско робство, секретарят на общинска администрация е разпоредил да бъде свален транспарант, посветен на събитието, поставен в салона на читалището, където присъствали депутати от ДПС, а от сцената са звучали ориенталски ритми.
„Всеки средностатистически гражданин знае, че българската култура има многовековна история. Тя е устояла на всякакви опити за принизяване и асимилация. Читалищата са уникално достижение на българския народ, формирали възрожденската ни култура и еманципирали ни като достойна нация на културната карта на Европа. Българската култура не може да е поле за насаждане на политически и етнически пристрастия. Това противоречи както на духа на българските традиции, така и на съвременните европейски ценности“ – изтъква в писмото си до министерството депутатът от ПФ.