Ангел Джамбазки се срещна с директора на Европейската агенция за контрол на граничната сигурност на страните от ЕС
Автор: Десант
На 31 март евродепутатът от „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО“ Ангел Джамбазки се срещна с Фабрис Лежери - директор на Европейската агенция „Фронтекс”. Това е общоевропейският орган за контрол и предоставяне на техническа и експертна помощ по отношение на граничната сигурност на държавите членки на Европейския съюз. Поводът бе бежанският поток към българо-турската граница и очакванията на МВР за увеличаване на миграционния натиск към нашата страна.
„Фронтекс“ ще проведе първата си мисия в България на 15-16 април. Представители на Агенцията ще посетят сухопътната ни граница с Турция, която те определят като гореща точка, през която преминават много нелегални имигранти.
Целта на мисията е да бъдат уточнени проблемите около граничната бразда и впоследствие да се достави на българските власти нужната техника за нейната по-ефективна охрана. От европейската служба възнамеряват да поискат от страна на Турция по-голямо съдействие и ангажиране с проблема.
Фабрис Лежери заяви, че официалната позиция на европейските институции е против изграждането на крайгранични стени, но в същото време отчита намаление на нелегалния трафик през гръцко-турската граница, където има оградно съоръжение. Той допълни, че „Фронтекс“ разполага със специални екипи, които подпомагат държавните органи при идентификацията на националността на нелегалните имигранти. Подобни групи вече действат в Гърция, където са доказали своята ефективност.
„В случай на криза и огромно увеличение на нелегалните имигранти, преминаващи през границите ни, българските власти могат да изпратят към „Фронтекс” искане за предоставяне на помощ или изпращане на мисия. Ние проучваме ситуацията и изготвяме анализа на риска, който се представя на Европейската комисия. Ако бъде получено одобрение, се изпраща мисия“, поясни директорът на Агенцията и даде за пример, че по спешност нейни служители са били изпратени в Унгария, за да окажат помощ при справянето с проблема с емигрантите от Косово.
На срещата бе обсъдена също и вероятността към нашата граница да се насочи бежански поток от Украйна. Лежери посъветва българските власти да търсят възможности за европейско финансиране за реинтегрирането на имигрантите с български произход (такива фондове са съществували, когато след падането на Берлинската стена в Германия е имало демографска криза и германците са искали да привлекат свои сънародници от Русия и други страни).
В края на срещата Фабрис Лежери се ангажира да изпрати отговори на четири въпроса, зададени му официално от нашия евродепутат. Те засягат това как „Фронтекс“ оценява настоящата ситуация с миграционния натиск в България и какви са оценките на Агенцията и прогнозите й занапред; какви възможности разглежда тази европейска структура в краткосрочен и в дългосрочен план за реализиране на пилотни проекти и съвместни операции, насочени към укрепване на сигурността на външната за ЕС българо-турска
граница, а също и дали „Фронтекс“ има готовност при евентуално усложняване на обстановката през лятото на 2015 г. да ангажира европейски екипи за гранична охрана в условията на бърза намеса на българо-турската граница (морска и сухоземна), както и дали Агенцията разглежда какви са възможностите за предоставяне на техническа помощ на България – транспортна техника, системи за сигнализация и наблюдение на граничните зони с цел укрепване на сигурността на българо-турската граница.