Има ли изпитани рецепти от народната медицина за лечение
на раздразнено дебело черво?
Иванка М. Делчева,
Чирпан
Синдромът на раздразненото дебело черво (СРДЧ) е често срещано храносмилателно разстройство. Нарича се още чревна невроза, мукозен колит, спастичен колит или спастичен колон. Обикновено засяга хората на възраст между 25 и 50 години; два пъти по-често срещан е при жените.
При СРДЧ контракциите на мускулатурата на червата стават неритмични и некоординирани. Това състояние се отразява на нормалното движение на храната и обикновено води до затлачване на храносмилателния тракт от неизхвърлените отпадни материи и предизвиква натрупването на слуз и токсини в червата.
Симптоматиката в началото на заболяването се изразява в подуване на корема в долната му дясна част, запичане или диария, които могат и да се редуват.
Характерни са коремните болки, слузните изпражнения, подуването, както и непоносимостта към някои храни и подправки. В резултат на всичко това понякога се появява тежко главоболие, съпроводено дори с повръщане. Появява се страх от приемането на храна, което може да доведе до развитието на анорексия.
Причината за появата на СРДЧ все още е неизвестна. Съществува теория, че той се дължи на нарушения в чревните хормони холецистокинин, мотилин и вазоактивен чревен пептид, осигуряващи перисталтиката на червата. Някои учени твърдят, че може да е замесен вирус или бактерия.
Основно факторите за появата на заболяването обаче трябва да се отнесат към начина на живот, включващ както стреса, така и неблагоприятния хранителен режим. Не се изключва възможността развитието на СРДЧ да се дължи и на хранителни алергии. Честият прием, под формата най-вече на самолечение, на антибиотици, антиациди и слабителни средства, нарушава нормална бактериалната микрофлора на червата и също е вероятна предпоставка за появата на това заболяване.
Поставянето на диагнозата СРДЧ обаче изисква преди това изключването на редица смущения с подобни признаци, като рак на дебелото черво, доброкачествени тумори, болест на Крон, депресия, дивертикулит, ендометриоза, хранително отравяне, инфекциозна диария, исхемичен или язвен колит и лактозна непоносимост.
Лечението със средствата на народната медицина обикновено е ефективно, когато се прилага в комплекс с редовна двигателна активност и съобразено диетично хранене.
Рецепта 1: Смесват се 10 г пелин, с по 20 г хвощ и равнец. Заливат се с 2 ч. ч. вряла вода. Съдът се оставя захлупен 2-2,5 часа, след което настойката се прецежда през ситна цедка. Приема се по половин ч.ч. 3-4 пъти дневно 10 мин. преди хранене.
Рецепта 2: (при СРДЧ от стрес): Една с.л. валериана се залива с 1 ч.ч. гореща вода и се оставя за изстине в продължение на половин час. Прецежда се и 20 мин. преди всяко хранене се изпиват няколко глътки.
Рецепта 3 (при СРДЧ, съпроводен със запек): Приемат се на гладно всеки ден по 1-2 с.л. сок от алое (тригодишно).
Рецепта 4 (при СРДЧ, съпроводен със запек): Смесват се по 1 с.л. ленено семе и семе от живовлек. Заливат се с 2 ч.ч. гореща вода и се оставят така цялата нощ. На сутринта настойката се прецежда и се изпива на гладно.
Рецепта 5 (при СРДЧ, съпроводен със запек): 1 с.л. наситнен зърнастец се залива с чаша гореща вода. Оставя се за 20 минути, после се прецежда и се изпива преди сън. Ако се получи обратният ефект - диария, дозата на билката се намалява на 1 ч.ч.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти