Социолозите отчитат ръст в подкрепата за Патриотичния фронт
24 Април 2015, Петък
Стабилни позиции и ръст в подкрепата за Патриотичния фронт и неговите лидери показват данните на две от водещите социологически агенции – „Алфа рисърч“ и „Екзакта“
Автор: Ани Петрова
– които огласиха през седмицата резултатите и изводите от най-новите си проучвания.
В регулярното тримесечно проучване на социално-политическите нагласи на агенция „Алфа рисърч“, проведено в периода 7-15 април, се посочва, че ако сега се проведат парламентарни избори, за Патриотичния фронт биха гласували 5,7% от анкетираните, което представлява ръст от 0,6% спрямо данните от предишното изследване през януари и е практическо изравняване с Реформаторския блок.
Това нарастване на електоралната подкрепа може да изглежда минимално, но от друга страна то е симп-томатично, защото при другите парламентарни формации е налице намаляване на подкрепата. ГЕРБ остават сякаш недостижими лидери с 22,4% (отчитайки спад с 0,8%), следвани от БСП с 10,2 % (спад с 1,2%), ДПС – 7%, Реформаторският блок 5,8% (спад с 0,7%), Патриотичният фронт с 5,7%. „Атака” е шеста с подкрепа от 3,1%, а АБВ – седми с 2,2%.
Тези резултати обаче на практика повтарят сегашната парламентарна палитра, като извън парламента остава ББЦ на Бареков, подкрепата за която се е свила до символичния един процент.
Близки като показатели и отреждащи същата подредба са и данните на „Екзакта“, която се ръководи от бившата директорка на НЦИОМ Лидия Йорданова. И тук електоралните нагласи, макар и в неизборна ситуация, показват запазващо се значително преимущество на ГЕРБ - 25,1% от вота на българите, следвана от БСП – 12,2%. За ДПС биха гласували 7,5%, за РБ – 5,5%, а за ПФ – 5%. Атака е с 3%, а АБВ – с 2,5%.
В изследването на „Алфа рисърч“ се констатира спад на доверието най-вече при политиците в левия спектър: Георги Първанов (от 23% на 20%) и Михаил Миков (от 14% на 13%), докато при лидерите на Патриотичния фронт е налице ръст, който ги извежда пред лидерите на Реформаторския блок.
Доверието към Валери Симеонов нараства от 11% на 15%, а към Красимир Каракачанов - от 13% на 16%. Същевременно лидерите на Реформаторския блок запазват позициите си без промяна – Радан Кънев и Меглена Кунева (по 14%), Божидар Лукарски (9%), коментират от „Алфа рисърч“. След лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, Валери Симеонов и Красимир Каракачанов имат относително най-ниски нива на обществено неодобрение (около 39%), докато при Сидеров то се запазва в размер на 71%, установяват от социологическата агенция.
От „Екзакта“ изтъкват, че има известна промяна спрямо март т.г. в оценките на хората за работата на лидерите на парламентарни групи. За последния месец най-много позитиви заработва Валери Симеонов, който е одобряван от 25% (с 5% повече в сравнение с март). За позитивните тенденции в ПФ свидетелства и ръстът от 4% в одобрението към Красимир Каракачанов, който в момента е одобряван от 27% от българите.
На второ място сред лидерите на парламентарни групи с равни позиции остават Цветан Цветанов и Радан Кънев с одобрение от по 21%. Няма промяна и в дела на одобрението за работата на лидера на БСП Михаил Миков – 16%.
Онова, което тревожи в данните от проучванията на социолозите, е ниската обществена подкрепа за дейността на основните държавни институции. Данните на „Алфа рисърч“ показват, че доверието в президента (25,6% ), правителството (22,7%), парламента (10,6%) и главния прокурор (11%) се запазва същото или намалява с 1 до 2 процента спрямо януари 2015 г.
От „Екзакта“ отбелязват, че оценките за работата на кабинета са устойчиви през последните два месеца (съответно 31% одобрение през март и 32% – през април). Неодобрението към работата на правителството е спаднало с 1% и през последния месец възлиза на 54%.
Негативните оценки към работата на Парламента са с близо три пъти по-висок дял от позитивните (съответно 63% и 22%).