Какво залага Христо Иванов: себе си или съдебната реформа?


Какво залага Христо Иванов:  себе си или съдебната реформа?
Ако не реформирам ВСС, ще си подам оставката, обеща преди дни министърът. Мнозина вече смятат, че когато и да го направи – все ще е закъснял
10 Юли 2015, Петък


Министърът на правосъдието успешно се скара с гилдията и с повечето от партиите в парламента

Автор: Ани Петрова

Министърът на правосъдието Христо Иванов продължава да се държи като агент-провокатор на защитаваната от него самия съдебна реформа, „стъпила” върху разделянето на ВСС на две камари и съкращаване на мандата му, което на свой ред изисква промени в Конституцията. Друг и все така спорен е въпросът дали точно тези промени в основния закон са сред пълномощията на обикновено Народно събрание или изискват свикването на ВНС…

На практика следствие от действията на министъра е както обявеният от премиера Борисов курс на предефиниране на акцентите на съдебната реформа, така и все по-слабата подкрепа за нея (всъщност за модела „Иванов”) в Народното събрание, което в началото на годината демонстрира впечатляващ консенсус по Стратегията за продължаване на съдебната реформа, против която гласуваха едва четирима депутати.
Би било отегчително дълго да се изброяват всички действия на министъра-реформатор, довели до промяна на отношението към реформата както в парламента, така и в професионалните среди.

Достатъчно е да се споменат събитията преди и след гласуването в парламентарната комисия за промени в Конституцията, която във вторник отхвърли с 6 на 5 гласа проекта за промени в основния закон. Против бяха не само представителите на БСП, ДПС и „Атака”, но и депутатите от АБВ, които иначе са част от управляващото мнозинство, вкл. и с присъствието на Ивайло Калфин в правителството. Веднага след това гласуване Христо Иванов нападна депутатите по начин, недостоен за министър.

"Плиткостта на аргументите на депутатите срещу промените в Конституцията, е израз на достойно за съжаление положение, че няма да се вземе решение по същество. Взима се решение с други аргументи", заяви Иванов. Запитан дали евентуалният провал на промените в Конституцията ще е и краят на реформата в съдебната власт, Иванов каза, че "ако говорим за това, трябва да говорим и за края на демокрацията в България".
И доколкото краят на демокрацията още не е констатиран дори от министъра, остава време да видим резултатите от неговата „културна дискусия” с другите власти извън законодателната.

В сряда Иванов гостува в сутрешния блок на Нова ТВ, където заяви, че Висшият съдебен съвет (ВСС) се е превърнал в трансмисия на търговията с дела. Министърът каза още, че у нас функционира „една изключително овластена мафия – на вечните съдебни началници”.
Иванов може и да е адвокат със спрени права, но все пак е юрист и като такъв би трябвало да знае, че отправянето на такива обвинения без съответните доказателства се смята за клевета. Както и че когато един министър клевети независимата съдебна власт, то вече има или скоро предстои война между институциите.

В случая тя отдавна е факт, поне що се касае до отношенията на министъра с ВСС. В тази връзка не е излишно да се припомни, че преди дни Конституционният съд излезе със свое решение, в което се посочва, че съдебната власт се ръководи именно от Висшия съдебен съвет. Който пък нееднократно е давал да се разбере, че министърът тласка реформата в грешна посока, като целта му е да подмени състава на сега действащото съдебно правителство.
Между другото, в същата си телевизионна изява Иванов демонстрира песимизъм за гласуването на промените в Конституцията, защото „в този парламент, за съжаление, няма да надделеят аргументите, а политическите сделки”.

В това отношение министърът може да се окаже и прав, защото часове по-късно съпредседателят на Реформаторския блок (РБ) Радан Кънев се опита да извие ръцете на АБВ. В декларация на парламентарната група, прочетена от трибуната, се казва в прав текст, че ако АБВ не подкрепят промените в Конституцията, то РБ ще оттегли подкрепата си за Ивайло Калфин и лансираната от него пенсионна реформа. 

Кънев не се спря дотук, а навести и ПГ на БСП в открит опит да лобира за подкрепата на социалистите. И като не успя, написа на страницата си във Фейсбук следното съобщение: „След срещата с ръководството на БСП останах с впечатление, че колегите, заслепени от търсенето на опозиционната си роля, пропускат историческия шанс, който конституционният дебат им дава днес”.

Междувременно друга беда се стовари върху главата на министър Иванов и Правосъдното министерство. Софийска градска прокуратура се самосезира и възложи на Главна дирекция „Национална полиция“ - МВР  извършване на проверка в Министерство на правосъдието за престъпления по служба, сключване на явно неизгодни сделки и безстопанственост.
Инспекцията е следствие от вестникарска публикация, озаглавена „Корупция в Министерството на правосъдието“ и се отнася за период, когато МП е ръководено от Христо Иванов. В хода на проверката от Министерство на правосъдието ще бъде изискана цялата документация по всички провеждани обществени поръчки.

При този развой на нещата около министър Христо Иванов е въпрос на гледна точка  дали той е заложен на дузпата, образно казано, или вече върви към съблекалнята, ако продължим с футболната терминология.
Проблемът е, че има огромна вероятност съдебната реформа за пореден път да бъде сгрешена или най-малкото забавена. Това всъщност се предопределя и от действията на самия Иванов, който реши да отложи за есенната сесия на парламента внасянето на измененията и допълненията в Закона за съдебната власт. Само че тогава към тях ще има още един, при това основателен упрек – правят се предизборно!

Още по-големият проблем е, че доверието в правосъдието е в границите на символичните 6-8%, но пък е без особено значение, че министърът – за момента Христо Иванов – се вписва в тези стойности.
Въпросът е може ли Христо Иванов да бъде полезен за правителството, за представляваната от него институция, за борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта, както и за демокрацията, чийто край предвижда, ако не стане неговото.
Ако не реформирам ВСС, ще си подам оставката, обеща преди дни министърът. Мнозина вече смятат, че когато и да го направи – все ще е закъснял.


В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки