НСО ще може всичко – дори да пази сенките от миналото
В текстовете, регламентиращи възможността агентите да задържат лица, се допуска нарушаване на човешки права – категоричен е депутатът от ПФ Димитър Байрактаров
Ще отворим много работа на Европейския съд за правата на човека, коментира даденото на службата всевластие Димитър Байрактаров от ПФ
Автор: Анна Александрова
Парламентът прие в сряда окончателно рамковия закон за националната сигурност, както и закон за Националната служба за охрана (НСО) – първия в дългогодишната история на службата, действала досега само според собствения си правилник и своя си аршин.
Той е част от пакета закони, включващ още устройствени документи за Съвета по сигурността към правителството, за военното и цивилното разузнаване и официално прокламираната му цел е да въведе ред в управлението и работата на специалните служби в България. Автор на всички тези закони е бившият вътрешен министър и настоящ председател на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Занапред НСО ще може всичко – дори да води война по пътищата например, изблъсква от шосето коли, застрашаващи сигурността на охраняваните персони. Наследниците на някогашното страховито УБО ще осигуряват лична охрана даже зад граница, а при необходимост – и специализиран транспорт за президента, премиера, председателя на Народното събрание и главния прокурор.
Национална служба „Охрана” остава специализирана военизирана държавна служба към президента, но върху нея вече ще се упражнява и парламентарен контрол.
Правата на охраняващите правоимащите
Право на охрана от НСО, според новоприетия закон, имат президентът, председателят на НС, премиерът, вицепрезидентът, председателят и членовете на Конституционния съд, заместник-председателите на НС, министрите, тримата големи в съдебната власт – главния прокурор, председателят на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, омбудсманът, кметът на столицата, чуждестранни гости, а също така и семействата на изброените лица.
На президента, председателя на Народното събрание и министър-председателя в страната се осигуряват всички видове охрана, като по време на мандата си те не могат да се откажат от нея и трява да се съобразяват с мерките за безопасност, прилагани от НСО.
При положение на война, военно положение или извънредно положение охрана ще се осигурява и на членовете на Върховното главнокомандване.
Предвижда се НСО да може да пази бивши премиери и председатели на Народното събрание в срок до 4 години след изтичането на мандата им.
Гардове или полицаи?
Национална служба за охрана ще може да използва технически средства или системи за наблюдение и заснемане. Това може да става, когато се изясняват обстоятелства, свързани с неправомерно наблюдение на охраняваното лице или охранявания обект или за целите за професионална подготовка в службата. Също така от службата ще могат да прилагат радиосмущения при необходимост и при условие, че не сриват въздушната или речната навигация или охранително-технически проверки.
Агентите на НСО ще могат да проверяват документи за самоличност, багаж, товар, транспортни средства или обекти. За изпълнение на дейността си те могат да изискват информация от държавни органи, органи на местно самоуправление, от юридически или физически лица.
Със закона се забранява използването на физическа сила, помощни средства или специални техники и похвати по отношение на видимо малолетни лица и бременни жени, освен в случаите на масови безредици, при които има непосредствена опасност за живота на охраняваното лице, когато са изчерпани всички други средства.
Служителите в НСО ще имат право да задържат хора, когато се извършва посегателство или е налице опасност за охраняемо лице или обект. В някои от случаите офицерите и сержантите от службата ще могат да правят и личен обиск по начин, който да не уронва честта и достойнството на задържаните.
Специално за главния хидролог на държавата
С право да бъдат охранявани от НСО вече ще са и лица, свързани индиректно с националната сигурност, за които се смята, че има заплаха за живота им. Причината е, че евентуално покушение над тях би се отразило негативно върху имиджа и спокойствието на държавата. Поправката бе предложена от ГЕРБ, като в пленарна зала не бе прието предложението на Атанас Атанасов от Реформаторския блок да се предоставя охрана на „други лица" при необходимост, само ако нямат собствени средства, за да си я осигурят.
Депутати от Патриотичния фронт веднага коментираха от парламентарната трибуна, че този текст е писан специално за Ахмед Доган. „Да не се правим на хора, които уж не разбираме. Става дума за главния хидролог на държавата, чието основно занимание е да гуляе по софри. Да не се превръщаме в сарайска държава!", призова Валентин Касабов, визирайки почетния лидер на ДПС.
Според Атанас Атанасов от РБ възможността гардовете да задържат граждани е противоконституционна и отваря вратата за произвол. Същото мнение сподели и Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт, който изтъкна, че в текстовете, регламентиращи възможността агентите да задържат лица, се допуска нарушаване на човешки права. „Ще отворим толкова много работа на Европейския съд за правата на човека, че не ми се мисли", каза представителят на патриотите.
„На служителите на НСО им се вменяват твърде много правомощия. Те и сега често превишават правомощията си, но с тези текстове не само им позволяваме прекалено много, но и направо им развързваме ръцете", допълни и колегата му Валентин Касабов. В коментар на текстовете в закона, разрешаващи на агентите на НСО да прилагат сила и помощни средства и спрямо бременни жени и малолетни лица при безредици и „непосредствена опасност за живота на охранявано лице, когато са изчерпани всички други средства", Касабов изтъкна, че „има случаи, в които няма как да се разбере дали една жена е бременна". Продължавайки в същия тон, депутатът от ПФ предложи иронично на гардовете да бъде дадено право да използват „китайски средства за мъчение и всички атрибути на великата инквизиция".
„Законопроектът не отговаря на обществените изисквания. Аз и колегите от парламентарната група няма да продължим участието си в този законопроект, защото той е имитация на реформа и на законопроект”, обяви от парламентарната трибуна социалистът Филип Попов в процедура по прегласуване, след като депутатите не одобриха НСО да бъде девоенизирана и на подчинение на Министерски съвет. След това народните представители от „БСП Лява България” напуснаха пленарната зала.