Министър Лиляна Павлова е отговорила на най-много питания, а Слави Бинев е сред депутатите, задали най-много въпроси
Автор: Десант
През втората си сесия 43-ото Народно събрание е приело 53 закона и 42 решения. За периода са внесени 119 законопроекта, като 68 от тях са на народни представители. Постъпили са 45 проекта за решения, от тях 36 са от депутати. През тази сесия парламентът е имал 46 пленарни заседания, като пет от тях са били извънредни.
Това сочи справка, подготвена от парламентарния пресцентър и дирекция «Законодателна дейност» на НС за периода от 20 април 2015 г. до 30 юли 2015 г.
Използваното парламентарно време за осъществяването на контролната функция на парламента е 54 часа и 47 минути. 48 часа и 47 минути са били посветени на редовния парламентарен контрол и 6 часа – на блиц контрол.
Парламентарният контрол е провеждан в 11 редовни пленарни заседания в петък и едно извънредно във вторник, в 3 заседания е имало блиц контрол и в едно заседание – изслушване по чл. 110 от ПОДНС – на ръководството на КЕВР относно модела на ценообразуване, използван от регулатора при изпълнение на правомощията му, произтичащи от Закона за енергетиката, както и от Наредба № 1 за регулиране на цените на електроенергията.
В Народното събрание са постъпили 584 въпроса и 42 питания. Членовете на кабинета са отговорили на общо 447 от тях. Най-често отговори е давала Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие и благоустройството. Цели 61 пъти.
След нея се нареждат министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова – 54, министърът на земеделието и храните Десислава Танева – 47, министърът на финансите Владислав Горанов – 46, министърът на образованието и науката Тодор Танев – 33, министърът на отбраната Николай Ненчев – 31, министърът на здравеопазването Петър Москов – 27, министърът на околната среда и водите Ивелина Василева – 27, министърът на енергетиката Теменужка Петкова – 18, министърът на икономиката Божидар Лукарски – 17, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски – 17.
Най-много въпроси и питания са отправили народните представители Петър Славов и Слави Бинев, следвани от Кристиан Вигенин, Мартин Димитров, Дора Янкова, Светослав Белемезов, Красимир Янков, Методи Андреев, Вили Лилков и Мая Манолова.
Най-много въпроси и питания са били внесени от народни представители от ПГ „БСП лява България“ – 204 въпроса и 17 питания. От ПГ „Реформаторски блок“ са отправени 104 въпроса и 6 питания, от ПГ на ПП ГЕРБ – 67 въпроса и 4 питания, от ПГ „Патриотичен фронт“ – 66 въпроса и 6 питания, от ПГ АБВ – 47 въпроса и 6 питания, от ПГ на Българския демократичен център – 38 въпроса и едно питане, от ПГ на партия АТАКА – 30 въпроса, от ПГ на ДПС – 19 въпроса. Депутатите, нечленуващи в парламентарни групи, са задали 13 въпроса и две питания.
По време на блиц контрола са зададени общо 38 въпроса към министър-председателя Бойко Борисов и вицепремиерите. Питанията са относно приватизацията на държавни и общински лечебни заведения, политиката за сигурност на малките населени места, мерки на правителството за финансовата стабилност на страната, включително и на банковата стабилност, политиката на правителството относно свлачищата, организационно-техническа подготовка на изборите.
Имало е и такива, свързани с дългосрочната визия за отношенията на правителството с Русия, присъединяването на Република България към Шенген, бежанска криза по границата с Турция, мерките на правителството за защита на българските граждани в Република Македония и др.
За каква "власт" и реформи,говорим г-да?! Нима всичко не е ясно? Българските национални интереси бяха продадени на западната олигархична власт! Това "народно събрание" - е едно сборище от алчни корумпирани лъже-народни "депутати".Защо спряха проекта "Южен поток"? - който беше изтоден за България? Кой наложи натиск върху българския държавен интерес? - ЕС!!! -Защо? От Брюксел се спускат директиви - които са анти-български и властта принесе в жертва -българския народ! Историята един ден и Бог - ще дадат най-истинската си присъда!