Предложението на общинския съветник от родолюбивата партия Наталия Стефанова ще бъде обсъдено на следващото заседание на шуменския ОбС
Автор: Десант
Общинският съветник от „Национален фронт за спасение на България“ в шуменския ОбС Наталия Стефанова предложи да бъде създадена Общинска културна програма за патриотично възпитание.
„Въвеждането й се налага по очевидни причини. Едно цяло поколение млади българи израсна без духовни и патриотични ценности. Повечето от младежите вече говорят някакъв особен български език, изпълнен с чуждици.
Обикновено за патриотичното възпитание на децата отговорността се възлага на
училището като институция, формираща светогледа на децата. Аз мисля, че възпитанието в родолюбие е задължение и на местната власт“, подчерта Наталия Стефанова.
Тя добави, че със създаването на програмата ще бъде продължена традицията на именити шуменци - радетели на българската духовност като Сава Доброплодни, Васил Друмев, Добри Войников и Илия Блъсков.
„През епохата на Възраждането те са подпомагали строежа на училища и читалища. Така са допринесли за възпитанието и мирогледа на бъдещите борци за свобода - участници в Априлската епопея, комитетите на Васил Левски и българските опълченци“, подчерта съветникът от НФСБ.
Тя предлага в културния календар на общината да бъдат заложени различни събития.
„Националният фронт предлага реализацията на програмата да се осъществи в няколко направления - възраждане на традиционните занаяти, запознаване с големите исторически постижения на българите през Средновековието и Новото време, възстановки и представяне на традиционни обичаи и празници, характерни за Североизточна България.
Ще бъдат организирани и беседи за запознаване с живота на велики български революционери, четене на български народни приказки, прожектиране на филми с патриотични сюжети, изложби на детски дървени играчки, както и конкурси за млади патриоти под различни форми“, се казва в докладната записка на Наталия Стефанова.
В разработването на бъдещата общинска програма тя предлага да вземат участие и учени и преподаватели от Шуменския университет „Св Константин Преславски“ и Регионалния исторически музей.
Предложението на шуменските патриоти ще бъде обсъдено на заседанието на местния парламент в началото на следващата седмица.