Когато турският правосъден министър Бекир Боздаг обикаляше „вакъфските имоти“ у нас, делегацията му водеха Касим Дал и Корман Исмаилов (РБ). Всички знаем за последвалата лавина от съдебни спорове за български паметници на културата
Най-представителната част на новата „патриотична, натовска, радикална“ партия ДОСТ (както я прокламира лидерът й Лютви Местан,
Автор: Христо Стоянов
съден за предизборни агитации на чужд език, различен от официалния български) е в Турция. Не на алъш-вериш в моловете и чаршиите, не на разходка по историческите паметници или с корабче по Босфора, не. А по тайни и явно много важни партийни дела.
Никой в България не е съвсем наясно защо и с каква цел Лютви Местан, Айдоан Али, двамата бивши мюсюлмански духовници Шабанали Ахмед и Хюсеин Хафъзов (всички те екс депутати от ДПС, а сега независими такива), както и бившият областен лидер от Кърджали Бахри Юмер са на партийна визита в комшийската държава.
Още повече, че ДОСТ дори още не е учредена и регистрирана като българска партия. Има ли нашенският приказен герой Нероден Петко аналог в турската етнокултура, ако някой знае, да подскаже?
Гастролиращите там са хем представители на парламента ни, хем членове на инициативния комитет за раждането на въпросната партия. Но пък в мемориала на Ататюрк в Анкара във вторник групата бе посрещната с почести почти на нивото на официална държавна делегация, а почетен караул понесе и поднесе венеца от името на важните гости.
В сряда те се срещнаха с председателя на основната опозиционна Народно-републиканска партия Кемал Кълъчдароглу. Според официалното съобщение на пресцентъра на Кълъчдароглу, срещата е продължила малко повече от час, Лютви Местан и колегите му запознали домакина си с актуалната политическа ситуация в България, както и с мотивите за учредяването, принципите и целите на новата формация със звучното за турците име ДОСТ (на турски: приятел).
Кълъчдароглу пък е декларирал, че ще следи процесите в България и ще се радва, ако бъдат реализирани политическите намерения, които биха допринесли за социално-икономическото развитие на страната ни и просперитета на българските граждани.
Седмица преди това обаче делегация на ДПС също беше в Анкара и направи същите срещи, като вероятно лидерът на лявата опозиция куртоазно е казал същите думи на Четин Казак, Рушен Риза и кмета на Кърджали Хасан Азис.
Така слуховете за списък със 143 лидери от ДПС, имащи забрана да влизат в Турция, бяха опровергани, но пък възникват други въпроси около активизираните връзки на българските политици с тези от южната държава, управлявана от ислямистите.
Народно-републиканската партия, която де факто е социалистическа, е фаворит на българските изселници по избори във втората им „родина“. Занапред обаче при вот у нас те ще имат алтернатива и няма да гласуват вкупом за ДПС, още повече, че най-влиятелните изселнически организации открито изразиха подкрепата си за Местан и компания.
Има и съществен момент, който се набива силно в очите – хората на ДПС отидоха в Анкара, но не се срещнаха с президента Ердоган или с премиера Давутоглу. Обаче в програмата на групата, водена от Местан, е планирана визита в резиденцията на турския министър-председател и лидер на управляващата партия.
Още по-впечатляващ е фактът, че преди отпътуването си, Местан е уведомил за намерението си премиера Бойко Борисов и дори сам го огласи на брифинг в парламента (българския).
Срещата с Давутоглу бе насрочена за сряда, но турските медии съобщиха, че премиерът свиква в ранния следобед извънредно съвещание по проблемите с тероризма, прането на пари и незаконния трафик с участието на министрите на правосъдието, на вътрешните работи и на финансите, както и с шефовете на службите за сигурност.
Групата на Местан обаче ще остане още няколко дни в Анкара и със сигурност ще осъществи всичките си планувани разговори и посещения. Изгоненият зрелищно от лидерския пост в ДПС и хората му, които мигновено се прикачиха към него, ще се представят и на крайно-дясната Партия на националистическото действие.
Сами по себе си тези контакти са повече от скандални, но пък не трябва да забравяме, че те не са от вчера. Докато 3 години оглавяваше формално ДПС, а отзад стоеше почетният кукловод Ахмед Доган, Местан ходи „на килимчето“ при сегашния президент Ердоган най-малко три пъти и това винаги беше преди избори в България.
От сухите прессъобщения на пиарите на ДОСТ никога няма да разберем какво точно ни се крои. Най-елементарното е да става дума за българските изселници, установили се трайно в Турция, но ползващи екстрата „двойно гражданство“. Няма лесно да узнаем и какво замислят Ердоган и Давутоглу, и защо им е необходимо да подкрепят проекта на Местан, след като този на Касим Дал (Народна партия „Свобода и достойнство“) очевидно се провали. А че новата партия ДОСТ е акуширана от турските управляващи, е повече от очевадно.
Няма логично обяснение и защо Партията на справедливостта и развитието, която от 12 години управлява южната съседка, държи да има свой филиал в България.
Когато сегашният правосъден министър Бекир Боздаг обикаляше вакъфските имоти и малко след това в българските съдилища се образуваха близо 90 дела с претенциите на турската държава да си възвърне собствеността върху тях, делегацията му беше водена от Касим Дал и Корман Исмаилов.
На последната конференция на Висшия мюсюлмански съвет у нас стана ясно, че въпреки съдебните решения по тези казуси, въпросът за връщането на имотите във владение на Турция ще бъде приоритет. Т.е. дела за тях ще се водят до дупка. Едва ли целите на турската държавна власт обаче се ограничават само дотук.
Новата партия на Местан ще бъде учредена на 10 април в НДК с 1000 души учредители от България, Западна Европа и Турция. Поканени били и чужди дипломати.
Със сигурност сред тях ще е и посланикът на Турция в София Сюлейман Гьокче, който ден преди изхвърлянето на Местан от ДПС го приюти в резиденцията си, а после го последва плътно по време на възпоменателните митинги в Кърджалийско.
На кого всъщност е тази партия с потенциален електорат от изселници и гурбетчии в Турция, и колко плаща югоизточната ни съседка за новото си бебе ДОСТ може би ще се чуе на учредителния форум след дни.
И ако няма ясни отговори за тази опасна пъпна трансгранична връв, то ние всички сме длъжни да ги изискваме. На всяка цена.
ami tesi koito imat balgarsko grashdanstvo i sa na balgarska slushba i polushavat zaplati ili pari ot balgaria
trjabva da da imat klasifikazii poveritelnost konfendizialnost za klasifizirani informazii do koito da imat dostap i ako gi isdavat i ako ne gi spasvat da se izdavat globjavat i uvolnjavat sled kato se ustanovi i prosledi koi sa polushili i koi sa polsvali i koi sa zloupotrebili s informaziite .
za mene tova ne vashi po mnogo prishini kato she sam odissej mojsej farisej
cincinnatus pilatus onassis papastratis jakis mijakis parmakis vasilakis teodorakis kojto e honorar konsultant na svobodna praktika i blagoslavja samo tesi konsultazii koito mu se zaplashtat dobre i ot koito ima polsi .
1
KLIO
01.04.2016 11:34:32
0
0
I TOVA DOZIVJAXME!U4REDITELI OT ZAP.EVROPA I TURZIJA DA SAZDAVAT POREDNATA
TURSKA PARTIJA V BALGARIJA!ZACHTO NE JA SAZDADAT NJAKADE V EVROPA ILI V U.S.A.?
ALO,KONSTITUCIONIJAT SAT! A OTNOSNO IMOTNITE PRETENCII-BALGARIJA E IZPLATILA DO
POSLEDNIJAT GROCH VSI4KO KOETO E BILO POSTROENO OT SAMITE BALGARI/4REZ DANATZI I ANGARIJA/PREZ ROBSTVOTO!TOVA KOETO E V BALGARIJA E NA BALGARSKIJAT NAROD I
DARZAVA!