Идеята билетчетата в София да поскъпнат с 60% е заразна като всяка глупост и може да намери последователи, което е повече от взривоопасно
Автор: Борислав Михайлов
Билетчето за градския транспорт в София не просто може да поскъпне с 60 процента – то може да зарази половин България с вирус, който да предизвика повторение на онези драматични, а и болестотворни за властта събития от зимата и пролетта на 2013 г. Тогава поскъпването може наистина да излезе много скъпо на всички ни. И е редно това да се каже навреме…
Да се гледа на софиянци като на брашнени чували е стара болест на столичната управа. София е най-скъпият град в България не защото е най-доброто място за живеене, което всъщност далеч не е така. Причината е, че навсякъде в града – от кметството до Министерски съвет – временните обитатели на коридорите на властта не се уморяват да повтарят, че който иска да живее в столицата, трябва да си плаща. За всичко – за паркирането в „синя” и „зелена” зона; за феодално-крепостническите порядки, налагани от „Топлофикация”; за „привилегията” градът да е вечно разровен надлъж и шир; за некадърността на тези, които разкопават един и същи булевард по три пъти, защото метрото ще има трети лъч...
Тук не е Виена, за съжаление
Неведнъж лично първият партиен (на управляващата партия) и правителствен ръководител и бивш кмет на София Бойко Борисов е казвал с нетърпящ възражение глас, че който иска да ползва метро като във Виена и Мюнхен, трябва да се научи да плаща като във Виена и Мюнхен.
Е, малката разлика не е в метрото, а в това, че Виена е най-добрият град за живеене в света, а София е сред четирите най-опасни столици в Европа. Преди дни тъкмо в нея, а не във Виена, арестуваха след престрелка двама полицаи наркопласьори, занимаващи се и с рекет и носещи под кепетата си голямата мечта да правят пари и от проституция.
Дяволът, който чува всичко, не е прихванал от почукване на дърво, поради което и в момента в родната ни столица се стягат полицейски протести. И за да не останете с впечатление, че брашнените чували нямат нищо общо с пейзажа на „Орлов мост”, блокиран от протестиращи полицаи, можете да се сетите, че служителите на реда – на пост пред парламента, като охрана на всеки протест и дори като протестиращи – струват на данъкоплатците повече от един милиард лева годишно.
За разлика от колите на градския транспорт, парите ни никога не попадат в задръстване – напротив, движат се със страшна скорост.
По дефиницията що е електричество
И ако се върнем на темата с идеята за поскъпване на билетите за трамваите, тролеите, автобусите и метрото в София, трябва да признаем, че в нея насоченото движение на частиците, заредени едновременно с глупост и алчност, генерира голяма и опасна енергия.
Дали я има наистина?
В известна степен този въпрос е риторичен. В зависимост от това кога ще четете този текст – на 1 април или в дните след него – в София ще се провежда първият, но не и последният протест срещу шоковото поскъпване на градския транспорт.
Първата причина, поради която искането за поскъпване на билетчетата поражда спонтанното, но не и безпричинно желание за негодувание, е отсъствието на каквато и да е взаимовръзка между цената на пътуванията и качеството на транспортното обслужване.
Освен това липсва и задължителната в такива случаи икономическа обосновка за това предложение. То звучи буквално като изнудване на фона на спадащите цени на горивата и енергията. Аргументът, че при по-скъпи билети и непроменени цени на картите повече хора ще предпочетат авансовото плащане (т.е. картите) и ще намалеят гратисчиите, си е признание за неспособността на общината да се справи с тарикатите, пътуващи гратис.
Които със сигурност ще станат повече, ако билетите се продават по лев и шестдесет стотинки.
И не на последно място, по-скъпите билети ще откажат мнозина столичани да оставят колите си пред къщи (склонни да сторят това заради многото тапи по улиците) и да се качат в градския транспорт.
Зад гърба на общинарите
Важно е да се знае, че срещу шоковото поскъпване на билетите за столичния градски транспорт възразиха и повечето общински съветници. А те, между другото, научиха от медиите за намерението на Центъра за градска мобилност (бивш „Паркинги и гаражи”, касичката на платеното паркиране и депатриране) да вдига цените.
Общинарите от групата на РБ категорично заявиха, че няма да подкрепят такова поскъпване. Според тях разумната цена е 1,20 лв. От групата на „Глас народен” посочиха, че неефективността в битката с гратисчиите не трябва да бъде за сметка на изрядните граждани.
Представителят на „Движение 21” в градския парламент е на мнение, че ако се приложи интегрираният подход и се направят оптимизации, може да се окаже, че вдигането на цената на билетите не е необходимо. Според съветниците на БСП увеличението се прави единствено с цел запушване на поредната дупка в сектор „Транспорт”. От АБВ също са против предложението, изтъквайки, че когато половин София е разкопана, а задръстванията са тежък проблем, е необходимо колкото се може повече граждани да слязат от автомобилите си и да използват градски транспорт.
Против това увеличение с 60 % се обявиха и неправителствените организации „Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт” и „Спаси София”. Оказа се, че още преди три месеца от „Спаси София“ например са внесли за разглеждане в транспортната комисия към Столичния общински съвет (СОС) предложение за въвеждане на нов почасов билет, позволяващ неограничен брой прекачвания в рамките на 90 минути на цена 1,50 лв.
Това би направило градския транспорт много по-предпочитан както за редовно ползващите го, така и за хората, на които им се налага да пътуват с него инцидентно. Но тази идея е била отхвърлена от Центъра за градска мобилност като „икономически неефективна”, въпреки че почасови билети има в почти всички европейски столици.
Редно е да си спомним как в края на ноември 2015 г. премиерът Бойко Борисов посъветва кметовете на големите общини да вдигнат местните данъци и такси. Той препоръча на градоначалниците „да престанат да се правят на добри" и да се възползват от възможността да събират пари през местните бюджети.
Тогава прозвуча и напътствието как да се процедира в столицата и по места.
Каквото е абсурдно – да се промени!
„За мен продължава да е абсурдно метрото в София да е 50 цента или 1 лев при милиардите, които са дотирани в този град. Продължаваме да държим скъпи градове, в които няма безработица или тя е 2-3 процента, с огромни дотации от държавата, за да става все по-луксозно, все по-добре, все по-лесно, с повече естакади, с повече мостове, повече тунели и да привличаме от по-малките населени места в големите градове", заяви засукано Борисов на среща с новоизбраните кметове на ГЕРБ.
Очевидно тази заръка е била чута. Има два сценария какво ще последва. И двата са реалистични. Дори не се взаимоизключват.
При първия сценарий СОС ще „минимизира” щетите за софиянци и ще гласува билетите да поскъпнат „само” с 40 процента, примерно. По-нататък, в зависимост от обществено-политическата ситуация и нуждите от текущ пиар, е възможно и друго развитие, като това премиерът Борисов да се вслуша в аргументите на протестиращите и да нареди поскъпването да е с едни никакви 20 стотинки. Което вероятно ще се възприеме от мнозина столичани с въздишка на облекчение – къде са 60 процента, къде са 20 стотинки!
Ако ситуацията еволюира по втория сценарий, вдигането на цената на билетите за градския транспорт в София ще бъде възприето като сигнал за действия от кметовете на ГЕРБ в другите големи градове. В някои от малките областни центрове билетчетата и сега са по-скъпи, отколкото в столицата.
Възможното епидемично поскъпване на транспорта ни връща към темата за брашнените чували. Уж живи хора, а както и да ги тупаш – с по-скъпи винетки, с картелно високи цени на горивата, с непрекъснато поскъпващи ВиК услуги, с космически такси за чадър и шезлонг на плажа – все плащат.
Плащат, но до време. Докато им прекипи, докато чашата прелее от някакви си капки, докато не пребият и тяхната 90-годишна баба заради мизерната й пенсия, докато не се опитат да ги рекетират на пътя или зад гишето в общината…
Изтупването на чували е деликатна работа, не ли?
Анализирай това
Бойко Борисов: „За мен продължава да е абсурдно метрото в София да е 50 цента или 1 лев при милиардите, които са дотирани в този град. Продължаваме да държим скъпи градове, в които няма безработица или тя е 2-3 процента, с огромни дотации от държавата, за да става все по-луксозно, все по-добре, все по-лесно, с повече естакади, с повече мостове, повече тунели и да привличаме от по-малките населени места в големите градове“.