Преди всичко трябва да се открие причината за появата му
Ако понякога се събуждате с неприятен дъх в устата или пък го усещате през по-голяма част от времето, това може да ви притеснява и създава неудобство в общуването с други хора.
Много фактори могат да бъдат причина за това. Има различни средства, които може да ви защитят от неприятния дъх, така че да сте уверени в свежото си дихание през целия ден.
За целта трябва да се изключат всякакви възможни условия, които лежат в основата на появата му.
Понякога това може да е причинено от проблеми, свързани с устната кухина, дихателните пътища и дори стомашно-чревния тракт.
Заболявания като пародонтоза и гингвинит често са предпоставка за лошия дъх. В едно изследване 57,4% от 94 пациенти с галитоза, какъвто е медицинският термин за него, са имали диагностицирани стомашно-чревни разстройства, които са способствали за възникването му.
Сериозни заболявания на такива органи – като черния дроб или бъбреците, също могат да стоят в основата на лошия дъх. Затова хората, които се оплакват от него, трябва да се обърнат към стоматолог или лекар, за да изключат някое от тези условия.
Много е важно да се поддържа добра устна хигиена. Най-често именно остатъците от храна са отговорни за появата на лошия дъх. Зъбите трябва да се мият два пъти на ден, при това с помощта на специален конец за почистване на пространствата между тях.
Частиците храна, които са заседнали там за определен период от време, могат да привлекат бактерии, които предизвикват неприятния дъх. Нужно е също така да се почиства и езикът, тъй като и върху него може да се натрупат микроорганизми, особено в задната му част.
Бактериите в устната кухина се явяват главни виновници за лошото дихание. Те използват аминокиселини за получаването на летливи серни съединения, които имат силна и отблъскваща миризма. Почистването на зъбите с четка и конец помага да се отстранят тези бацили.
Употребата на пробиотици също може да помогне за баланса на микрофлората в устната кухина и да се избавим от лошия дъх.
Като алтернатива на пробиотиците се препоръчва да се засили консумацията на кисело зеле, кисело мляко или други ферментирали продукти.
И още нещо. Когато устата ни е суха, не се отделя слюнка, а тя помага за разграждането на храната и защитава устната кухина от външни патогени, тъй като съдържа съединения, които убиват бактериите.
Сухостта в устата обикновено се асоциира с галитозата, тъй като създава благоприятна среда за благоденствието на вредните микроорганизми. Затова често се събуждаме с неприятен дъх, след като устата ни е останала суха през нощта. Така че трябва да се пие повече вода.
Трябва да внимаваме също така какво ядем и какво пием. Повечето от нас сами усещат лошата миризма, която възниква след яденето на чесън. Той, както и лукът и някои подправки, способства за неприятния дъх в устата. Интересно е, че ако се изпие чаша мляко преди похапването на чесън, това може да предотврати появата му.
Хрупкавите, съдържащи целулоза и растителни влакна плодове и зеленчуци – такива като моркови, ябълки и целина – могат да бъдат полезни при коментирания проблем, тъй като те „остъргват“ налепите и засилват слюноотделянето. Някои смятат, че дъвченето на мента или магданоз е добър начин да поддържаме дъха си миришещ приятно.
Съществуват изследвания, които показват, че съединенията в чая също могат да помогнат в случая. В частност, особено ефективен в борбата с лошия дъх е екстрактът от зелен чай. А освен това, той притежава множество други полезни свойства за здравето. Може да се използват и дъвки или спрей, съдържащи екстракт от зелен чай.
Опитайте да приемате повече цинк – той ефикасно премахва неприятното дихание. Има много пасти за зъби, съдържащи този микроелемент. Дефицитът от него, който също способства и за лошата хигиена на устната кухина, може да се ликвидира и с хранителни добавки с цинк.
Помагат и етеричните масла и растения. Те отдавна се използват в борбата с вредните бактерии.
При едно изследване учените са използвали съчетание от ефирни масла от чаено дърво, мента и лимон за лечение на галитозата. Ехинацеята, лавандулата и хризантемата също са признати за ефективни средства срещу това явление.
Опитайте се сами да направите течност за плакнене на устата. Сварете етерични растения във вряла вода в продължение на 20 минути или добавете 10-20 капки от съответното етерично масло в 1 чаша вода. Жабурете с разтвора в течение на 30 секунди и изплюйте.