Фотографска изложба на американски професор представя измамни изящни пейзажи от двата бряга на Дунав с невидими кардинални заплахи
Автор: Диана Славчева Снимки: Джон Хауърд
От сряда, 11 май, Регионален исторически музей – Русе е домакин на фотографската изложба „Полета, фабрики, работници”.
22 фотоса, заснети в селскостопанските райони около Русе – в района на с. Щръклево, както и в околностите на румънските градове Букурещ и Констанца, представят вижданията на нейния автор – професора по американски изследвания от Кралския колеж в Лондон Джон Хауърд, за съвременната аграрна индустрия с фокус върху екологичните и икономически заплахи, породени от нейната дейност.
Според археолозите, цивилизациите започват със селското стопанство. За новаторските XIX и ХХ век агроиндустрията обещава изобилие: храна за всички. Но на каква цена?
Изобилието от продоволствия и осигуряването на трудова заетост с включването на засилена механизация за агротехническата обработка на земеделските земи водят до драстично обезлюдяване на селските райони.
В България и Румъния тромавият трактор „Джон Диър” изпревари каруци, селскостопанските работници, подчинени на по-големи интереси, взимат трудни икономически решения, навеждайки на мисълта за намаляването на разликата между ръчен труд и умствена дейност. Привлечени и притиснати в градовете, новите поколения намират повече работни места в сектора на услугите.
Но перфектните опънати по конец бразди крият химически експерименти, водещи до зловещата тишина на унищожението. Създадени, за да подобряват добивите и да унищожават вредителите, синтетичните торове и пестициди застрашават добитъка, дивите животни и хората. Въздушното пръскане и повърхностните оттоци генерират токсичен дрейф.
Фотоекспозицията в русенския екомузей поставя дискретно въпроса дали агробизнесът ще убие селските общности и природните местообитания. Безопасни ли са изобщо селскостопанските райони?!
Проф. Джон Хауърд е роден през 1962 г. в Мисисипи. Този изтъкнат учен и фотограф живее в Лондон и в испанския град Валенсия. Автор е на шест книги, включително две произведения в областта на историята, на две литературни издания, на цяла колекция от есета, както и на документален фотоалбум, озаглавен «Белите гробници”, издаден от Университета във Валенсия. Негови фотографии са публикувани онлайн и в редица печатни издания. Участва също така и в редица индивидуални и групови изложби в ЕС и САЩ.
Носител е на награди от британския Съвет за изкуство и научни изследвания (AHRC), Британската академия, Студентски съюз при «Кингс колидж» и има отличия от фондациите «Делфина“, «Фулбрайт» и «Рокфелер».
Неговите фотоси ще могат да бъдат разгледани в екомузея в дунавския град в продължение на един месец.