Неотдавна в „Десант“ разказахме как в обозримо бъдеще в спешната ни помощ ще нахълтат цяла армия парамедици от ромски произход,
Автор: Диана Славчева
обучени в тънкостите на професията в шестмесечни безплатни (само за циганите) курсове. Те се оказаха организирани от сдружение, наречено „Разнообразни и равни“, на което един от спонсорите е американският Тръст за социална алтернатива, явяващ се подразделение на вездесъщата фондация „Америка за България“.
Не е тайна, че тази организация пръска луди пари за „разнообразни“ инициативи, свързани с циганите. Фондацията налива и милиони в родното образование.
Всяка година например от нея се организират обучения и обмяна на опит в САЩ за 30 „талантливи и амбициозни български учители и училищни директори”. Много е интересно какъв опит си менкат избраниците по тази програма с американските си колеги, където образователната система е коренно различна от нашата. Технически погледнато, нито ние можем да научим нещо полезно от тях, нито пък те от нас! Но нейсе! Имат си мерак хората да дават пари – дават ги. Или както обича да казва бай ни Ганьо: „Имал си бол пари – платил си я“. Е, в знаковата Алекова творба става въпрос за бира, но няма да придиряме толкова за подробностите.
Тревожното е, че просветната ни министърка Меглена Кунева, която откакто се насади на този пост, здраво е запретнала ръкави да фалира, пардон – реформира, родното образование, тези дни прибягна до помощта не на някой друг, а тъкмо на „Америка за България“. Госпожата потърсила тяхното съдействие, тъй като трябвало било да бъдат насочени публични и частни инвестиции към стимулирането на учителите и тяхната квалификация. Сиреч – фондацията ще го играе нещо като спасителя в ръжта.
За всеки случай – да не би да бъде разбрана погрешно, Кунева поставила пред американците акцент върху проблема с ромите, които напускат рано училищата и остават необразовани, съобщават от пресцентъра на ведомството й.
Тя очевидно не знае, че приблизително 25 % от американските ученици (бели и черни) не завършват даскалото и не могат да си вземат изпитите (демек, матурите).
Да не говорим, че първите български училища са се появили векове преди американските. Началото на учебното дело у нас е поставено още по времето на Кирил и Методий, когато дори Съединените щати още ги е нямало в световния атлас. Така че най-малкото е грехота днес тъкмо американци да плащат за просвещението на българчетата.