Участниците във форума дискутираха насоките в развитието на този най-югоизточен пограничен край на България
Автор: Диана Славчева
Десета по ред кръгла маса проведе в Ахтопол на 27 май Сдружение "Черноморска Странджа". Темата на юбилейното издание на форума бе "Странджа и Одринска Тракия - погледи в миналото и бъдещето".
Гости на събитието бяха вицепремиерът Валери Симеонов, депутати и представители на Съюза на тракийските дружества у нас.
Проф. д.ист.н. Илия Тодев от Института по история на БАН запозна присъстващите с това как е изглеждала Одринска Традия от историко-географска гледна точка през епохата на Възраждането.
Докладът на проф. д.ист.н. Светлозар Елдъров представи офицерите от Странджанския край в Българската армия и борбите за национално освобождение и обединение в периода 1878 - 1944 г. Оказа се, че само от Малкотърновско произлизат 1 генерал и 48 офицери, като любопитното е, че трима от тях са служили в българския морски флот.
Иванка Делева от РИМ-Бургас разказа за изложбата на музея, посветена на тракийските бежанци в нашата памет.
А д-р Стефан Пейков припомни в ретроспекция за постиженията на някогашната научно-изследователска програма в района на Странджа-Сакар, като трасира насоките за нейното евентуално приложение и в наше време. Той сподели, че при извършените тук коммплексни проучвания, покрай всичко останало, са били установени три находища на лечебна кал и тези данни биха могли да се използват за разработването на нова концепция за развитието на туризма в този най-югоизточен пограничен край на България.
В рамките на форума в Музея на котвата бе открита гостуваща изложба, представяща непоказвани досега находки от некропола на Месамбрия с редки експонати от античната и елинистичната епохи и средновековието.