Ето какво още съветва специалистът за това как да профилактираме последствията от мръсния въздух и фините прахови частици
Автор: Десант
„Няма как да ходим с маски по улиците, за да профилактираме последствията от мръсния въздух. Но има някои неща, върху които човек може персонално да поработи”, изтъква пред сайта clinica.bg доц. д-р Владимир Ходжев, дм, ръководител на Клиниката по пулмология при УМБАЛ „Св.Георги" - Пловдив.
Един от най-важните му съвети по отношение на тази профилактика е лаконичен: „Проветрявайте!". Той пояснява, че затворените прозорци може и да държат мръсотиите навън, но всъщност създават много по-сериозен проблем за белите дробове.
Издишаният от обитателите на дома въглероден двуокис на повече от ден, в комбинация с трупащия се домашен прах, са далеч по-рискови за здравето от замърсения въздух навън. Подобна среда създава сериозни предпоставки за развитие на алергии и астматични пристъпи при хората с белодробни пролеми.
„Проветряването е важно, а за да сме сигурни, че няма да напълним дома си с фини прахови частици, е достатъчно да отваряме не прозореца към главната улица, където има повече движение, а този към по-тихата уличка или задния двор”, съветва доц. Ходжев.
„Излезте от града!" - призовава той. Особено в горещините, когато не полъхва вятър, не ви трябва да сте в големия град, защото тогава концентрацията на фини прахови частици се увеличава. Докато сте в клопката на смога, ще поглъщате всички газове и мръсотии, изпускани от автомобилите, предприятията, строителните обекти и дори вентилационните системи на ресторантите за бързо хранене.
„Спасението е извън града. Дали ще е на море, дали ще е на планина, важно е хората да дишат чист въздух възможно най-често”, категоричен е пулмологът.
Отдавна е известно, че най-подходящите дестинации за хората с астма и хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) са градове като Сандански и Велинград – не само заради зеленината, но и заради подходящата надморска височина.
Пациентите с дихателна недостатъчност е добре да избягват високите планини, защото с повишаването на надморската височина въздухът се разрежда. А недостатъчният приток на кислород е проблем за хората с нарушена газообмяна, казва още специалистът.
Друго негово напътствие е: „Качете се на колело". Всеки, който се придвижва на две, вместо на четири гуми, осигурява по-чист въздух не само за себе си, но и за всички останали. Изградените в много градове на страната велоалеи осигуряват чудесна възможност не само за спорт, но и за по-добра грижа към природата.
„Един от основните замърсители на въздуха в момента са автомобилите. У нас се вкарват предимно стари коли, а българите имат и навика да им свалят катализаторите, за да пестят гориво и да увеличат мощността на двигателя. Само че това води до допълнителни замърсявания”, обяснява доц. Ходжев.
Колкото по-малки са фините прахови частици, толкова по-дълбоко проникват в белите дробове, превръщайки се в основните виновници за почти всички дихателни смущения, както и за рака на белия дроб. Те са истински дразнител и изчерпват защитните сили на организма, като се предполага, че могат да влияят негативно и на сърдечносъдовите заболявания.
И един по-малко очакван съвет: „Не горете мокри дървета". Малко известен факт е, че мокрите дърва за огрев са много по-голям източник на замърсявания във въздуха, отколкото сухите, твърди експертът. Колкото по-рядко се налага да се палят дървета или въглища, толкова по-малко фини прахови частици ще летят около нас, уверява той.
Добрата новина е, че през лятото въпросните печки не се ползват и въздухът в градовете става една идея по-чист.