Ето какво съветва да правим диетологът, за да ядем по-истински храни
Автор: Десант
В някои случаи дори БДС стандартът не е гаранция за качество, защото въпреки зададения стандарт, няма кой да проверява дали съотношението на натуралните съставки в един продукт отговаря на него. Това предупреди в ефира на „България сутрин" по Bulgaria ON AIR управителят на Центъра по биология на храните д-р Сергей Иванов.
„Тези задължения са в компетенцията на Агенцията по безопасност на храните (БАБХ). Но тя нито може, нито извършва подобни анализи. Няма техника, няма лаборатории, няма желание, но най-вече може би третото", посочи още Иванов.
По думите му БАБХ прилага двоен стандарт, що се касае до контрола над храните, а за последните 10 години официално е докладвала за 650 опасни храни на пазара, 490 от които с произход Турция.
„Доверие в БДС нямам, защото умишлено е написан така, че да не може да се спазва, второ да е удобен за максимален кръг от производители, които искат да вкарват сурогати вместо месо", продължи той.
А диетологът Огнян Симеонов посъветва потребителите да се стремят сами да смесват ингредиентите за храната си.
„Винаги съм давал пример на хората да си купят, да речем, най-скъпата БДС кайма и да си вземат от един най-обикновен месарски магазин свинско и телешко, да си го смелят и да видят разликата между каймата по БДС и другата, която е естествено смляна", коментира той.