Музикантът основава първия български оркестър в Съединените щати. По повод 60-годишнината от смъртта му, на 21 септември негови потомци ще открият паметна плоча в родното му село
Автор: Светлана Николова
На 21 септември не навършват 60 години от смъртта на българския гвардейски музикант Стойо Иванов Крушкин от село Бистрица, Софийско. Оцелял в Балканската война, разминал се на косъм от плаване с фаталния „Титаник“, той стига до САЩ, за да основе там първият български оркестър „Bulgarian Balkan Band“.
Историята му е достойна филм. Роден е през 1882 г. в софийското село Бистрица. Там се научава да свири на фагот. След Балканската война, през 1912 г. решава да замине за Съединените щати от френския град Шербур.
Имал намерение да отпътува с „Титаник“, но влакът му закъснял и поради тази щастлива за него случайност не успял да се качи на борда. Година по-късно – през 1913 г., Стойо Крушкин стъпва на американска земя и започва работа в завод за автомобили.
Той е причината в град Стилтън, щата Пенсилвания, да зазвучи българска музика – денем Стойо работи в завода, а вечерно време свири с оркестъра, който създава.
През 1933 г. музикантът се връща в България. Продава фагота си, за да построи къща на своите деца.
Върху фасадата ѝ 84 години по-късно неговият правнук Венцислав Жеков поставя паметна плоча.
„Това е всъщност поводът да отбележим паметта на един човек, който е участник във войната, с няколко награди от цар Фердинанд, по-късно – от цар Борис“, казва той.
Официално плочата ще бъде открита на 21 септември, от 10,00 часа, на ул. „Цар Иван Асен II” № 59.
Предвиден е също и църковен ритуал – водосвет. От Националната гвардейска част ще осигурят и почетен караул, както се полага за техен колега – гвардеец, какъвто е бил Стойо Крушкин – емигрантският музикант, потомък на „шопския апостол“ - Никола Крушкин-Чолака, също от Бистрица .
Поканени са още представители на държавните институции, Министерство на културата, Министерство на отбраната, Столична община, Американското посолство в София, Национален военноисторически музей, Военноисторическата комисия, военнопатриотични организации, Съюз „Атлантик“, родственици и близки на Стойо и рода му, и други.