Това щяло да демотивира учителите, смята Красимир Вълчев. От утре обаче започват родителски протести в цялата страна
Автор: Силвия Горанова
С поставянето на камери в детските градини само ще маскираме истинския проблем, ще демотивираме учителите, ще изпаднем в спиралата с технически средства да продължаваме да търсим изгубеното доверие. Това обяви в предаването „Тази сутрин” по бТВ министърът на образованието Красимир Вълчев по повод скандала с агресията към деца в детска градина „Брезичка” в Бургас.
Той определи поведението на възпитателите, заснети със скрита камера, като непрофесионално и осъдително. По думите му няма как директорът и другите учителите да не са знаели за случващото се.
Нищо не остава скрито, с камери или без камери – училищата и детските градини трябва да намерят механизмите за вътрешна регулация , уточни министърът.
Относно разпоредбата деца от ромските махали да бъдат насочвани към паралелки извън района, в който живеят, Вълчев смята, че приемането на това като привилегия е неправилен прочит. Той уточни, че разпоредбата е на ниво обществено обсъждане и предстои да бъде прецизиран.
По думите му това е политика, която се прилага и сега от общините и тя е важна мярка срещу сегрегацията.
Междувременно Националният инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система мобилизира структурите си по места и вече обявените протести са в 11 града на страната. Ако няма реакция от страна на институциите, ще се активизират и малките градове с втора серия протести, предупреждават организаторите.
Протестите са в подкрепа на гражданската инициатива, която бе внесена в Народното събрание с искане за мандатност на директорите и началниците на РУО, видеонаблюдение във всички помещения на ясли, градини и училища. Също така предложенията, внесени в народното събрание, включват увеличаване заплащане на учителите, намаляване броя на деца в групите, ранно пенсиониране на всички, които работят с деца и др.
Протестите не са срещу учителите, напомнят от Националния инициативен комитет. Оттам заявяват, че дори биха ги подкрепяли, защото всичко, което е добре за учителите е добре и за децата.
„Разочаровани сме от синдикатите, поради това, че водят мракобесническа политика и не се борят за по-добри условия на труд. Призоваваме за диалог учителите, които не са обвързани със синдикатите и могат да участват в разговорите без да им се влияе, за да изготвим общи предложения. Всеки един учител, който е готов да работи за промени, нека дойде и да се свърже с нас“, се казва в писмо до медиите.
Протестите започват на 10 февруари, събота, в Бургас, а на следващия ден - в неделя, ще има протести в други три града - Варна и Пазарджик от 11,30 ч. и в Плевен от 16,00 ч.