България е една от страните, в които младежите най-късно се еманципират от семейното гнездо, показват данни на Европейската статистическа служба Евростат.
Според данните за 2017 г., младите българи живеят с родителите си средно до 29,6 години. По този показател страната ни се нарежда на пето място в ЕС.
На първа позиция е Хърватия, където младежите се изнасят от вкъщи най-късно - на почти 32-годишна възраст. След това са словаците, които седят при мама и тате до 31-годишна възраст. Младите малтийци се изнасят на 30,7 години, а италианците около 30-те години.
След България е на 5-а позиция се нареждат Испания (29,5 години), Гърция (29,3 години), Португалия (28,9 години).
На обратния полюс са младите шведи, които най-бързо напускат бащиното огнище - средно на 18,5 години. След това се нарежда Люксембург, където младежите стават самостоятелни на 20 години, Дания - на 21 години и Финландия - на 22 години. Прави впечатление, че в топ 4 страните по този показател 3 са държави членки на ЕС от Северна Европа.
Общо за ЕС данните показват, че повече от 35% от мъжете на възраст между 25 и 34 години живеят при родителите си към 2017 г. Във същия годишен диапазон този процент при жените е значително по-нисък - 21,7%.
Общо делът на младежите от 25 до 34 години, които не са напуснали фамилното си гнездо, е 46,2%. За сравнение средно в ЕС този процент е 28,2.
Направили сте родителите на децата шизофреници с религия...Доста не дават на децата си да мислят за секс и да се правят на добри...Държите цените на грозните панелки космически и заплатите ниски и и после се чудите на този феномен...