Поне такива са последните разкрития на учените, които не спират да търсят корените на космическия талант на художника изобретател
Автор: Десант
Като художник, математик и изобретател Леонардо да Винчи без съмнение е бил гениален майстор. Но "неговите съвременници никога не биха могли да разберат или да простят липсата му на дисциплина", пишат изследователи в списание „Brain“. Всъщност, когато да Винчи се е хвърлял от задача към задача, той е оставял доста от произведенията си недовършени – това се отнася и за прочутата "Мона Лиза", казват още изучаващите творчеството му.
Обвинението в липса на дисциплина е твърде опростено, казва Марко Катани, професор по невроанатомия и психиатрия в "King's College" в Лондон. Вместо това, той смята, че е вероятно да Винчи е страдал от дефицит на внимание и хиперактивност.
Катани твърди, че историческите доказателства показват, че склонността на Леонардо да прескача бързо към различни задачи, навика му да работи през нощта и да разчита на къси дрямки са признаци на безпокойството, които могат да дойдат със синдром, наречен ADHD (Дефицит на внимание и хиперактивност).
Други твърдят, че левичарството на да Винчи сочи към дислексия, като се аргументират с правописните грешки, допускани от гения и огледалното му писане.
Както дислексията, така и левичерството са често срещани сред хората с ADHD, както е известно като следствие от "атипичното господство на едно от мозъчните полукълба". Тъй като да Винчи запазва езиковите си умения след инсулт в ляво полукълбо, Катани вярва, че има "обратна доминация на дясното полукълбо върху езиковите умения", открито при по-малко от 5% от хората.
"Убеден съм, че ADHD е най-убедителната и научно-правдоподобна хипотеза", казва професор Катани.
Остава ни да се чудим какво би било въздействието на работата му върху историята, ако Леонардо е можел да бъде по-последователен и съсредоточен в заниманията си. Други изследователи твърдят, че напротив ADHD може да обясни постиженията на да Винчи. Хората с ADHD могат да „се съсредоточат интензивно върху "тясна област" и "да засилят креативността си там", казва представител на „Royal College of Psychiatrists“ пред CNN
Наскоро учени заявиха, че да Винчи най-вероятно е имал и страбизъм. Точно болестта може да е помогнала на художника в работата му, тъй като е свързана с добро стереозрение.
Какво е страбизъм?
Обикновено очите работят едновременно, гледат към един и същ обект и изпращат към мозъка информация, необходима за създаването на триизмерно изображение. Това триизмерно изображение дава усещането за дълбочина и възможността да преценяваме разстоянието до обектите.
Страбизъм е бинокулярно разстройство на зрението, при което има отклонение на едното или двете очи от зрителната ос. Това означава, че очите не работят едновременно и всяко от тях вижда различна картина, вместо едно общо изображение, както е нормално. Въпреки, че думата „страбизъм” най-често се възприема като кривогледство навътре (езотропия), тя също означава кривене навън (екзотропия) и гледане на едното око нагоре или надолу (хипертропия или хипотропия).